Sulmuesi i Manchester United Marcus Rashford u ka bërë thirrje kompanive të mediave sociale që të fshijnë menjëherë llogaritë e kujtdo që zbulohet se ka përdorur platformën për abuzim racist.

Një shënjestër e rregullt e racizmit në internet, Rashford ka qenë një nga lojtarët më të hapur kur bëhet fjalë për këtë çështje, duke përdorur platformën e tij për të nxitur vazhdimisht organizatat si Facebook dhe Twitter të bëjnë më shumë për të mbrojtur përdoruesit e tyre.

Rashford më parë e ka përshkruar abuzimin si “njerëzimin dhe mediat sociale në kohën më të keqe”, dhe duke folur me të Lajme Sky Sport, Të bashkuar përpara insistoi që çdokush që zbuloi se ka abuzuar me një tjetër duhet të ndalohet nga platforma, pa bërë asnjë pyetje.

“Abuzimi në internet – duhet të jetë i lehtë për t’u ndalur, thjesht çaktivizoni llogaritë”, tha ai. “Ne e dimë që është shumë e lehtë të bësh katër ose pesë llogari, por nëse duhet t’i bllokosh të gjitha, atëherë bllokoji të gjitha.

“Kjo është në vetë kompanitë e mediave sociale. Nëse ata shohin dikë që është abuziv në ndonjë mënyrë, llogaria e tyre duhet të fshihet menjëherë, kështu do ta trajtonit.

“Ndihem sikur nuk më prek aq shumë sa njerëzit e tjerë, sepse unë nuk jam aktivisht në mediat sociale, kështu që gjysma e gjërave që vazhdojnë atje, çfarë njerëzit thonë për mua dhe njerëzit e tjerë, unë nuk jam në të vërtetë në krye e dhe nuk e shoh.

Marcus Rashford
Rashford dëshiron sanksione më të forta për abuzuesit | Alex Pantling / Getty Images

“Por është një vend që njerëzit duhet ta shijojnë. Dhjetë ose 15 vjet më parë nuk ishte aty dhe ne jemi me fat që e kemi atë, që të jemi në gjendje të lidhemi me njerëz në të gjithë botën dhe nga kultura dhe fe të ndryshme. Që të jetë e përdorur në një dritë negative është budalla dhe shpresojmë se ata mund ta zgjidhin atë çështje dhe mund të jetë një vend i së mirës “.

Rashford është një nga shumë lojtarët që ka shënjestruar kohët e fundit, me shokët e ekipit të United Anthony Martial dhe Axel Tuanzebe të dy viktima gjithashtu.

Kanë qenë dy valë të mëdha abuzimi dërguar veçanërisht në drejtim të Tuanzebe, dhe Rashford pranoi se ai ishte ulur me 23-vjeçarin për të ofruar mbështetjen dhe mençurinë e tij.

Axel Tuanzebe
Tuanzebe ka qenë viktimë e abuzimit | Visionhaus / Getty Images

“Unë fola me Axel kur i ndodhi dhe mënyra se si e trajton dhe mënyra se si vazhdon, kështu duhet të tregosh forcë dhe se je i aftë mendërisht të merresh me ato gjëra edhe pse nuk duhet” duhet të “, tha Rashford.

“Axel është një djalosh i ashpër. Nuk është mirë të dëgjosh ato gjëra, por ai është tërhequr prapa. Ai është gjithmonë i lumtur dhe i qeshur dhe punon shumë.”

Për më shumë ngaTom Gott, ndiqeni atëCicëroj!

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu