Ylli i Manchester United Marcus Rashford ka hapur fëmijërinë e tij të vështirë në një dokumentar të ri, në të cilin ai diskuton betejën e tij për t’i dhënë fund varfërisë ushqimore në të gjithë Britaninë.

23-vjeçari ka bërë një fushatë të palodhshme gjatë vitit të kaluar për të bërë presion ndaj qeverisë për të furnizuar me vakte falas fëmijët në nevojë në të gjithë vendin, me familjet që ndiejnë efektet dëmtuese të shpërthimit të koronavirusit.

Veprimet e Rashford i kanë dhënë atij një vlerësim të madh nga media dhe publiku i gjerë, por nuk ishte për lavdërimin që ai vendosi të drejtojë këtë fushatë. Ylli i Anglisë ishte një fëmijë i cili gjithashtu luftonte për të kaluar jetën e përditshme dhe ai sfidoi shanset për t’u bërë një nga futbollistët më të suksesshëm të vendit.

Superylli po nxjerr nga përvojat e tij të dhimbshme në përpjekje për t’i dhënë fund varfërisë ushqimore në Mbretërinë e Bashkuar, dhe betejat e tij si fëmijë janë diskutuar në një dokumentar të ri, Marcus Rashford: Të ushqejmë fëmijët e Britanisë.

Në dokumentar, nëna e Rashford, e cila punoi tre punë për të siguruar familjen e saj, pranoi se ata nuk kishin as para të mjaftueshme për të mbajtur bukën në shtëpi rregullisht.

“Nganjëherë nuk kishim as një bukë në shtëpi”, tha nëna e tij, Mel.

BRITANI-SHALNDETSI-VIRUS-POLITIKA-VARFRIA-FBL-ENG-PR-MAN-UTD-RASHFOR
Një pikturë murale e Rashford | PAUL ELLIS / Getty Images

“Por unë nuk do t’i thosha dikujt që po luftoja – ishte e turpshme”.

Rashford hapi gjithashtu vështirësitë e tij dhe rrëfeu se ai nuk i informoi shokët e tij të skuadrës ose trajnerët për problemet e tij në shtëpi.

“Kishte raste kur nuk kishte ndonjë ushqim, kështu që ju thjesht flini për të fjetur. Njerëzit që ishin më të afërt me mua dinin për situatën që unë dhe familja ime po kalonim, por shokët e skuadrës dhe trajnerët e mi jo”.

Njeriu Utd sulmuesi u bashkua me Djajtë e Kuq të moshës shtatë, dhe ai u transferua në strehim në klub katër vjet më vonë. Ai është ngritur në krye të sportit të tij dhe që atëherë ka qenë në gjendje të sigurojë një shtëpi dhe një jetë të rehatshme për nënën dhe familjen e tij, ndërsa mbetet i vendosur të ndihmojë sa më shumë fëmijë të tjerë në nevojë.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu