Sulmuesi i Borussia Monchengladbach Marcus Thuram mund të vendoset për një pezullim të gjatë pasi u dërgua jashtë për të pështyrë në kundërshtarin Stefan Posch të Shtunën.

23-vjeçari vlerësohet shumë si një nga sulmuesit më emocionues të Evropës, por veprimet e tij të fundit kanë shkaktuar një reagim të gjerë, duke përfshirë edhe nga shokët e tij të skuadrës, pas shkarkimit të tij.

FBL-GER-BUNDESLIGA-MOENCHENGLADBACH-HOFFENHEIM
Një Thuram i tërbuar thellë në bisedë | MARIUS BECKER / Getty Images

Incidenti ndodhi në minutën e 79-të të përplasjes së Gladbach me Hoffenheim, kur një grindje midis Thuram dhe Posch çoi që francezi të pështynte në fytyrën e mbrojtësit.

Sulmuesi është përplasur për veprimin e tij petulant, duke pasur parasysh natyrën veçanërisht të pasigurt të situatës aktuale globale mes shpërthimit të koronavirusit.

Lojtarët po jetojnë në një botë shumë më ndryshe nga rrethina e tyre e zakonshme, ku kontakti me njëri-tjetrin dhe bota e jashtme duhet të mbetet në minimum.

Koronavirusi është një sëmundje ajrore e cila mund të transmetohet nga diçka e thjeshtë si frymëmarrja ose prekja, kështu që pamja e një lojtari që pështyn te tjetri ka tronditur botën sportive.

Pamjet, siç shihet në Merrni Lajmet e Futbollit Francez, tregon qartë Thuramin që pështyn drejt gojës së Posch, i cili shpejt e vë dorën në fytyrë.

Thuram do të duhet të presë për të mësuar kohëzgjatjen e ndalimit të tij, me një pezullim më të gjatë se zakonisht që ka të ngjarë të zbatohet në mënyrë që të dekurajojë çdo futbollist nga pështyma ndaj një kolegu në fushën e futbollit përsëri, veçanërisht në mes të një pandemie.

Shokët e ekipit të sulmuesit u detyruan të paguanin për veprimet e tij, ndërsa nikoqirët ranë në një humbje 2-1 ndaj Hoffenheim, me Ryan Sessegnon që shënoi fituesin në 86 minuta – shtatë minuta pasi Thuram u dërgua me turp.

Pas lojës, Thuram postoi një mesazh në Instagram duke i kërkuar falje ‘Posch’ tij, kundërshtarëve të mi, shokëve të mi të skuadrës, familjes sime dhe të gjithë atyre që panë reagimin tim ‘, ndërsa ai u zotua të’ pranonte pasojat ‘e veprimeve të tij.

Ndërkohë, shoku i ekipit të Thuram, Gladbach, Christoph Kramer – i cili u pastrua vetëm kohët e fundit nga akuza e tij për pështymë – tha përmes Sky Germany që incidenti nuk ‘dukej mirë’ dhe nuk ishte i përshtatshëm për një ‘model’.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu