Futbolli është një lojë e vjetër qesharake. Nëse klubi juaj njofton nënshkrimin e një mbrojtësi të ri, të Amerikës së Jugut, për të cilin nuk keni dëgjuar kurrë, ka shumë të ngjarë që të mos jeni gati të heqni shpërthimin.

Sidoqoftë, sapo të dëgjoni se i riu ka kushtuar një tarifë princërore dhe keni dëgjuar nga një adoleshent në Twitter se ai është mbrojtësi më i mirë për të dalë nga Brazili që nga Cafu, papritmas po ëndërroni për një akuzë për titull – megjithëse nuk e keni parë kurrë Luaj.

Johnny Evans, Andros Townsend
Jonny Evans ka qenë çelësi i progresit të Leicester | Marc Atkins / Getty Images

Perspektiva rrallë ofrohet në lojën tonë të bukur këto ditë dhe ka shumë për të thënë për një qendërmbrojtës solid, të besueshëm, i cili ka një mentalitet fitues dhe njeh kampionatin, dhe për këtë arsye, tifozët e Leicester duhet të jenë të lumtur me lajmet e tyre klubi i ndarë përmes tyre faqe zyrtare në internet që Jonny Evans e ka zgjatur qëndrimin e tij në klub deri në vitin 2023.

Që kur Brendan Rodgers mbërriti në King Power Stadium në Shkurt 2019, ish-shefi i Liverpool – së bashku me departamentin e shkëlqyer të skautimit të klubit – ka bërë mrekulli në zhvillimin e Leicester në një skuadër që mund të konkurrojë në skajin e sipërm të Premier League.

Nënshkrime me para të mëdha si Youri Tielemans, Wesley Fofana dhe Timothy Castagne janë sjellë për të forcuar një skuadër tashmë yjore të lojtarëve, ndërsa të rinj të talentuar si James Justin e kanë provuar veten se tashmë janë në gjendje ta përziejnë atë në ligën më të lartë të Anglisë, dhe vetëm do të bëhet më mirë dhe më mirë.

Në të vërtetë, Rodgers nuk ka bërë shumë gabim në tregun e transferimeve që nga arritja në Leicester, edhe pse zona për të cilën klubi ka luftuar është në qendër të mbrojtësit.

Drejt fundit të fushatës 2019/20, shkarkimi i Caglar Soyuncu në Bournemouth pa dyshim që ndikoi në ofertën e klubit për futbollin e Ligës së Kampionëve, me 36-vjeçarin Wes Morgan dhe huazin e Wolves Ryan Bennett të hartuar për të mbushur hendekun – një detyrë që ata qartë nuk ishin deri në.

Fushata aktuale nuk ka qenë shumë më e mirë për Soyuncu, pasi ishte përjashtuar për më shumë se dy muaj me një lot rrëmbyesi, ndërsa Fofana e lartpërmendur tani është gjithashtu anash me një trokitje në gju.

Me Daniel Amartey madje të përzgjedhur në qendërmbrojtës, në të vërtetë linja prapa Leicester është paksa e turbullt sa qëndron. E megjithatë, gjatë gjithë kësaj trazire dhe pasigurie, një njeri ka qenë atje për të vendosur anijen.

Evans është një nga qendërmbrojtësit më të nënvlerësuar në historinë e fundit të Premier League dhe ndonjëherë është gjykuar nga disa të ashtuquajtur ‘gjashtë të mëdhenjtë’ të ligës.

Ai filloi çdo ndeshje të vetme në ligë për Foxes sezonin e kaluar – duke kompletuar 90 minutat e plota në të gjitha, përveç dy prej tyre – pasi ata arritën më të mirën e tyre ndonjëherë Premier League përfundoni mënjanë nga kur u kurorëzuan kampionë në 2015/16.

Jonny Evans
Jonny Evans ka provuar se ende mund ta shkurtojë atë në Premier League | Nxit imazhe / Getty Images

32-vjeçari është përshtatur në mënyrë të përsosur për këdo që i është kërkuar të luajë krahas këtij sezoni, qoftë partneri i tij i zakonshëm i qendërmbrojtësit në Soyuncu, një rishtar si Fofana, ose një lojtar që zakonisht vendoset në mesfushë si Amartey.

Ndërsa zgjatja e kontratës së një lojtari që do të jetë 35 vjeç deri në skadimin e marrëveshjes mund të mos tingëllojë si një perspektivë veçanërisht emocionuese, Rodgers nuk ka asnjë iluzion për atë që një lojtar i madh është Evans për Leicester, duke përshkruar më parë Irlandezin e Veriut si ‘marrëveshja e shekullit’ kur ai nënshkroi për klubin në 2018.

Po është emocionuese kur klubi juaj fillon të sjellë talent të ri – një ndjenjë Leicester tifozët do të jenë shumë të njohur me të – por çdo ekip futbolli ka nevojë për ekuilibër, dhe në Evans, Foxes kanë një mbrojtës të klasit të lartë i cili ka treguar herë pas here se ai ende mund ta shkurtojë atë në nivelin e lartë.

Evans është një pjesë masive e projektit Leicester dhe Rodgers tashmë mund të jetë i kënaqur me biznesin që ai ka bërë.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu