K’Ogalo fitoi të dyja ndeshjet sezonin e kaluar, duke mposhtur Ingwe me rezultatin 4-1 në ndeshjen e raundit të parë para se t’i tejkalonte me një gol të vetmuar në një tjetër

Kapiteni i Gor Mahia, Kenneth Muguna ka pranuar se ai di pak për rivalët e tyre të betuar AFC Leopards përpara Mashexhit Derby të Federatës së Futbollit Kenyan League të Dielën në stadiumin Kasarani.

Ingwe ka filluar sezonin 2020/21 në një nivel të lartë dhe pas tetë ndeshjeve ata janë të katërtit në tabelë me 18 pikë ndërsa kampionët në fuqi janë të gjashtë në renditje me 15 pikë nga po aq ndeshje.

Kapiteni që flet butë ka, megjithatë, këmbëngul se akuzat e tij janë gati për rivalët e tyre, duke deklaruar se rezultatet e kaluara nuk do të luajnë asnjë rol në daljet e kësaj fundjave.

“Unë nuk di shumë për të [Leopards] sepse nuk i kam parë shumicën e lojërave të tyre ” Tha Muguna përpara ndeshjes.

“Por ajo që unë di është se ata janë një ekip i mirë dhe ne jemi të gatshëm për ta sepse edhe ne jemi një ekip i mirë.

“Fitimi sjell besim në grup, por ne nuk jemi duke u mbështetur në ndeshjet e kaluara. Ata janë zhdukur tani dhe ne kemi një detyrë të madhe përpara që na duhet të punojmë shumë për të marrë rezultate.”

Tifozët nuk do të lejohen të hyjnë në stadium për shkak të Covid-19. Shtë hera e parë që mbështetësit do të humbasin mbështetjen e ekipit të tyre të preferuar në Mashemeji Derby.

Lojtari më i vlefshëm i ligës 2016 ka deklaruar se si do të ndikojë në ndeshjen të Dielën.

“Atmosfera do të jetë ndryshe, por kjo është një punë dhe ne duhet ta bëjmë pavarësisht nëse tifozët janë atje apo jo,” shtoi Muguna.

“Lojtarët e dinë rëndësinë e kësaj ndeshje dhe ne do të duhet të përfaqësojmë tifozët në fushë dhe të marrim fitoren për ta. Unë i nxis ata të qëndrojnë larg nëse nuk do të lejohen në stadium dhe ne do të marrim një rezultat të mirë në Dita.”

Të dy gjigandët Kenyan do të përballen me K’Ogalo të etur për të ruajtur dominimin e tyre ndaj Ingwe, i cili ende nuk ka mundur Gor Mahia në shtatë ndeshjet e tyre të fundit me rezultatin më të mirë kundër rivalëve të tyre që vijnë në barazimin 1-1 të 2017-18 sezonin me Gor Mahia duke fituar ndeshjen e raundit të dytë 1-0.

Sezonin e kaluar, Gor Mahia fitoi të dyja ndeshjet, duke mposhtur Ingwe me rezultatin 4-1 në ndeshjen e raundit të parë para se t’i largonte nga një gol i vetëm për të fituar titullin e katërt në kampionat radhazi.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu