Menaxheri i sapoemëruar në Paris Saint-Germain Mauricio Pochettino ka thënë se klubi është në një ‘pozitë të mirë’ për të fituar Ligën e Kampionëve këtë sezon.

Pochettino zëvendësoi Thomas Tuchel në vendin e nxehtë të Shtunën pasi gjermani u shkarkua në prag të Krishtlindjes. Ai bashkohet me PSG-në e tretë në Ligue 1 pas Lille dhe Lyon, pavarësisht burimeve të tyre mjaft të mëdha financiare.

KOOMBT-L1-PSG-E bukur
Ai më parë kaloi kohë në PSG si lojtar | BYRO MARTIN / Getty Images

Edhe me parisienët që luftonin brenda vendit, Pochettino tha se ishte i ngazëllyer për skuadrën që po trashëgon dhe sugjeroi që ata të kishin një shans të mirë për t’i dhënë fund klubit Liga e Kampioneve kapuç

“Liga e Kampionëve është e rëndësishme për PSG ashtu si garat e tjera,” tha ai (përmes GFFN)

“Ne do të përballemi Barcelona në një muaj. Ne do të duhet të ndërtojmë diçka atje. Kur të vijë momenti dhe kur të rikuperojmë të gjithë lojtarët do të kemi një skuadër të mbushur me cilësi, do të jemi në një pozitë të mirë “.

Puna e PSG është e para e Pochettino që nga largimi nga Tottenham në 2019 dhe ai parashikoi se do të përfaqësonte një sfidë tjetër.

“Secili klub është i ndryshëm, PSG janë një nga klubet më të mëdha në botë, Tottenham janë gjithashtu një klub i madh ku kam kujtime të shkëlqyera. Shtë e vështirë të krahasosh dhe të jesh objektiv me Tottenhamin. Timeshtë koha që ne të kalojmë në diçka tjetër dhe të jemi 100% të përqendruar në PSG, “tha ai.

PSG është lidhur me një numër të nënshkrimeve të profilit të lartë të vonë, me Dele Alli dhe Christian Eriksen – të cilët lulëzuan të dy nën Pochettino në veri të Londrës – të dy u përmendën. Lionel Messi, kontrata e të cilit Barcelona skadon në verë, është një tjetër objektiv i mundshëm.

Mauricio Pochettino
Pochettino çoi Spurs në një finale të Ligës së Kampionëve | Chris Brunskill / Fantasista / Getty Images

Sidoqoftë, kur u pyet për planet e tij të transferimit të janarit, Pochettino mbeti mendjelehtë.

“Santa Claus tashmë më dha një dhuratë përsa i përket aftësisë për t’u kthyer në këtë klub dhe për të menaxhuar një ekip të tillë. Unë dua të shfrytëzoj rastin të falënderoj Nasser dhe Leonardo që më dhanë këtë mundësi.

“Ne e dimë që me të gjitha klubet e mëdha si PSG ka shumë thashetheme, tani sapo kam ardhur, ne do të përpiqemi të përshtatemi, do të shohim më vonë për thashetheme,” tha ai.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu