Kylian Mbappe dha përsipër aplikimin e tij të shkencës në futboll dhe theksoi se ai e ka vërejtur përparimin e tij që kur ai filloi të luante futboll profesionalisht.

Në një bisedë në video konferencë me astronautin Thomas Pesquet, i cili është aktualisht në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës (ISS), Mbappe u pyet se si statistikat e përparuara kanë ndikuar në futboll gjatë viteve të fundit.

“Evershtë ndonjëherë e pranishme,” Mbappe u përgjigj në bisedën e organizuar nga UEFA.

“Unë nuk mendoj se diçka i është lënë rastësisë në futboll sot. Dhe unë kam qenë në futboll profesional për katër, pesë vjet tani, dhe e kam parë tashmë atë përparim, kështu që nuk mund ta imagjinoj se si është për ata që janë më të vjetër se unë dhe kanë ekzistuar më gjatë.

“Por unë gjithashtu kam një pyetje: çfarë bëni në hapësirë? A keni bërë ndonjë zbulim?”

Pesquet dha një përgjigje të hollësishme, duke prishur aspektet e ndryshme në të cilat janë përqendruar shkencëtarët gjatë hulumtimit.

“Ne bëjmë një sasi të mjaftueshme kërkimesh mjekësore, mbi fiziologjinë dhe qelizat burimore”, u përgjigj Pesquet.

“Ekziston një fenomen me të cilin nëse kaloni gjashtë muaj në hapësirë, është sikur trupi juaj të moshës dhjetë vjet: ju humbni muskuj sepse nuk po i përdorni ato, ju humbni masë kockore, sepse nuk keni nevojë të mbani peshën e trupi yt.

“Ju atrofizoheni pak. Shkencëtarët e duan, sepse ju shihni se çfarë po ndodh me qelizat, ADN-në, etj., Dhe ata mendojnë se ata mund të jenë në gjendje të kuptojnë edhe çelësin e plakjes.

“Pra, kjo është vetëm një temë; ka shumë të tjera. Ne bëjmë lidhje, bëjmë shumë gjëra. Çdo ditë, unë jam duke bërë katër ose pesë eksperimente të ndryshme.”

Sipas Le Parisien, Mbappe do të marrë vendimin e tij për të ardhmen e tij sapo të shohë Paris Saint-Germainprojekti, pasi ai dëshiron që klubi francez të luftojë për çdo trofe në dispozicion, përfshirë edhe Ligën e Kampionëve.

Mbappe tashmë ka theksuar në disa raste se faktori kryesor që do të përcaktojë vendimin e tij është nëse ai mendon se mund të arrijë sukses të madh në klub.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu