Kylian Mbappe shënoi një hat-trick të shkëlqyeshëm ndërsa Mauricio Pochettino organizoi një fitore 4-1 të PSG-së në Barcelona në ndeshjen e parë të Ligës së Kampionëve në ndeshjen e 16-të të fundit.

Mbappe shënoi një barazim të mirë në minutën e 32-të, menjëherë pasi Lionel Messi e kishte çuar Barçën në avantazh me një penallti.

Sulmuesi i Francës më pas goditi përsëri në mes të pjesës së dytë, Moise Kean shtoi një goditje me kokë pesë minuta më vonë dhe Mbappe përfundoi trefishin e tij me një përfundim kaçurrelë me pesë minuta të mbetura.

PSG u pengua gjithashtu nga një punë e shkëlqyeshme nga Marc-Andre Ter Stegen ndërsa nënkampionët e sezonit të kaluar prodhuan një paraqitje jashtëzakonisht mbresëlënëse në daljen e tyre të parë në Ligën e Kampionëve nën shefin Mauricio Pochettino.

Kjo e lë Barçën që kërkon një rikthim tjetër të konsiderueshëm, duke u nisur në ndeshjen e dytë në Parc des Princes më 10 Mars, katër vjet nga ndeshja e paharrueshme e palëve në 16 të fundit në të cilën veshja e LaLiga u rikuperua nga një humbje 4-0 në ndeshjen e parë në Francë duke fituar të dytën 6-1 në Nou Camp.

Për atë që ishte takimi i parë që nga ajo kohë, formacioni i Barca përfshiu Gerard Pique, duke u kthyer në mbrojtjen e Ronald Koeman pas gati tre muajsh jashtë për shkak të një dëmtimi në gju. Ousmane Dembele ishte gjithashtu në mesin e lojtarëve që hynë ndërsa u bashkua me Messin dhe Antoine Griezmann në sulm.

PSG, me ish-lojtarin e Barçës, Neymar dhe Angel Di Maria ende të anashkaluar, filloi me tre sulmues të Mbappe, Mauro Icardi dhe Kean.

Idrissa Gueye anoi me një goditje të hershme jashtë qëllimit për vizitorët, Griezmann solli një pritje të Keylor Navas në skajin tjetër dhe në minutën e 19-të Icardi dërgoi një goditje pas Ter Stegen, por Pedri ishte aty për të pastruar.

Barca pastaj kapi epërsinë në minutën e 27-të pasi gjyqtari Bjorn Kuipers tregoi vendin kur Frenkie De Jong u fut në kuti nën presionin e Layvin Kurzawa.

Messi gjuajti topin në rrjetë për golin e tij të 10-të në 10 ndeshje në të gjitha garat.

Mbappe merr drejtimin në Nou Camp

Navas u mor lehtë me një përpjekje për Dembele disa çaste më vonë para se Mbappe t’i barazonte gjërat në një stil të shkëlqyeshëm, duke mbledhur një lëvizje të shpejtë nga Verratti, duke kërcyer rreth Clement Lenglet dhe duke kapërcyer topin pas Ter Stegen.

Ter Stegen më pas bëri një mbrojtje të mirë për të mohuar Kurzawa dhe Kean, të dyja anët e Griezmann që goditën shumë larg portës së Navas, dhe Icardi u afrua me një goditje me kokë pak para pushimit.

Fazat e hershme të pjesës së dytë panë Mbappe të godasë larg dhe Ter Stegen përsëri bëri mirë ndërsa ai mbajti një goditje të devijuar të Kean.

Pasi Dembele pati një përpjekje të shpëtuar nga Navas, PSG pastaj u rrit me rezultatin 2-1 në minutën e 65-të kur Alessandro Florenzi krosoi nga e djathta dhe topi kaloi me një prekje nga Pique te Mbappe, i cili e përplasi atë në rrjetë.

Menjëherë pas kësaj, Mbappe u mohua me një hat-trick kur pa një goditje të ulët të bllokuar nga Ter Stegen para se Kean të bënte rezultatin 3-1, ndërsa njeriu i huazuar i Everton lidhej me goditjen e lirë të Leandro Paredes.

I treti i Mbappe arriti në fazat e mbylljes ndërsa PSG shpërtheu përpara dhe ylli 22-vjeçar bëri një goditje para Ter Stegen duke u ngacmuar nga Julian Draxler.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu