Kush do të ishte menaxher futbolli, eh?

Ulja në karrigen e nxehtë menaxheriale do të thotë presion i vazhdueshëm dhe nëse nuk po merrni rezultate, ka shumë të ngjarë që shumë shpejt të dilni nga dera. Anglia ka një dashuri të veçantë për shkarkimin e menaxherëve përpara se të kenë marrë këmbët nën tavolinë, por edhe sipas këtyre standardeve të admirueshme, hyrjet në këtë listë të largimeve të shpejta janë mjaft të pabesueshme.

Pa zhurmë të mëtejshme, 90 minuta ka gërmuar në një pjesë të mbretërimeve më të shkurtra menaxheriale në historinë e futbollit anglez dhe ka ndërmarrë veprimin e duhur – duke i renditur ato. Le të zhytemi në …

Toni Pulis
Shpresojmë që ai të ruajë faturën për kapakun e tij dhe tuta të plota … | Robbie Jay Barratt – AMA / Getty Images

Sheffield Wednesday kanë qenë larg një bastioni stabiliteti në kohët e fundit, por shkarkimi i Tony Pulis pas vetëm 45 ditësh ende ishte pak tronditës.

Sidoqoftë, me vetëm një fitore nga 10 ndeshjet e tij të hapjes, vështirë se mund t’i fajësoni ata për tërheqjen e këmbëzës.

Të shikosh një ekip të Pulis që nuk është as i aftë të marrë rezultate është aq dëshpërues sa mund të marrë futbolli pasues.

Historia e periudhës katastrofike 44 ditore të Brian Clough në krye të Leeds është legjendare. Aq legjendare në fakt sa që ka pjellë një çmim fitues të çmimit biopik pjesërisht të trilluar dhe filmi rrotullohet.

Clough u bashkua me kampionët në fuqi Leeds pasi menaxherit të tyre legjendar Don Revie iu ofrua puna në Angli.

Lëvizja tronditi botën pasi në të kaluarën ai nuk e kishte fshehur përbuzjen e tij për të dy Revie dhe taktikat e ndyra të Bardhë. Pasi tjetërsoi lojtarët e vjetër të klubit, ai u shkarkua dhe shkoi drejt e në studiot e Televizionit Yorkshire për një debat të ashpër ajror me rivalin e tij të vjetër.

Alex McLeish
Rezulton se bravo vërtetoi se ishte disi optimiste | Laurence Griffiths / Getty Images

Nottingham Forest ka kaluar nëpër menaxherë si Henry VIII nëpër gra që nga fillimi i viteve 2010.

Alex McLeish ishte një nga sulmet më të shkurtra menaxheriale të Pemëve, që zgjati vetëm 40 ditë gjatë sezonit 2012/2013. Ai fitoi vetëm një nga shtatë ndeshjet e tij në krye, duke humbur katër para se të largohej me ‘pëlqimin e ndërsjellë’.

Megjithatë, McLeish mori të qeshurën e fundit, duke siguruar një rol kameo në Stan & Ollie, filmi biografik i filmave reklamues të vitit 2018, që përshkruan jetën e akteve të dyfishta komedie Laurel dhe Hardy.

Les Reed
Imazhi që shihni kur shikoni ‘menaxher i rrethuar nga Premier League në fjalor’ | Bryn Lennon / Getty Images

Pavarësisht se kishte përvojë zero në lojë ose menaxher, Les Reed u dha në mënyrë të pashpjegueshme punën e Charlton kur Iain Dowie u shkarkua në Nëntor 2006.

Gjatë një periudhe gjashtë javësh në krye, Addicks arritën të fitonin një herë dhe madje u rrëzuan nga Kupa e Ligës nga League Wycombe Wanderers.

Premier League luftëtarët shpejt u lodhën nga Reed, duke e zëvendësuar atë me entuziastin e vallëzimit të babait Alan Pardew në prag të Krishtlindjes. Koha ishte e vështirë, por vendimi ishte i justifikuar.

steve coppell njeri menaxher i qytetit
Buzëqeshjet nuk zgjatën | Ross Kinnaird / Getty Images

Në mes të katër tij, po katër, vendos si menaxher i Crystal Palace, Steve Coppell kishte një magji të shkurtër të ngarkuar me të Manchester City.

Pas vetëm 33 ditësh në vendin e nxehtë, ai dha dorëheqjen, duke zbuluar se presioni i fortë ishte bërë shumë.

“Nuk kam turp të pranoj se kam vuajtur për ca kohë nga presioni i madh që i kam imponuar vetes, dhe që nga emërimi im kjo më ka mbingarkuar plotësisht në një masë të tillë që nuk mund të funksionoj në punë ashtu siç do të doja të , “tha ai në atë kohë (përmes BBC)

Paul Scholes
Scholes nuk zgjati shumë si menaxher | Robbie Jay Barratt – AMA / Getty Images

Një tifoz i Oldham Athletic i fëmijërisë, shumë njerëz ishin duke kërkuar rrënjë për Paul Scholes kur ai mori detyrën.

Ashtu si shumë prej shokëve të tij të klasës prej 92 ‘, shfrytëzimet e tij menaxheriale u treguan mjaft mbresëlënëse.

Ai ishte në krye vetëm për shtatë ndeshje, duke fituar një, para se të tentonte dorëheqjen duke përmendur premtime të prishura të bëra nga bordi. Sa turp.

Paul Hart
Hart në një nga lojërat e tij të vetme në krye | Ian Walton / Getty Images

Emëruar menaxher i QPR në dhjetor 2009, Paul Hart nënshkroi vetëm një marrëveshje deri në fund të sezonit.

Ai nuk mund të qëndronte edhe aq gjatë, duke u larguar nga Loftus Road pas vetëm 28 ditësh në krye. Hart ishte vetëm në garë për pesë ndeshje dhe tre prej tyre ishin kundër Sheffield United.

Ai së pari drejtoi ekipin e tij në një barazim 1-1 kundër Blades në kampionat, para se të negocionte një barazim të Kupës së FA dhe sërish. Ndoshta ai sapo u mërzit duke u përballur me Kevin Blackwell?

Oscar Garcia
Garcia është një nga shumë menaxherët që ka marrë drejtimin e Watford në kohët e fundit | Justin Setterfield / Getty Images

Oscar Garcia kishte disa muaj plot ngjarje në vitin 2014.

Gjithçka filloi në maj, kur ai dha dorëheqjen si shef i Brighton pasi humbi ndaj Derby në gjysmëfinalet e playoffit të Kampionatit. Pastaj, ai pranoi një rol në Maccabi Tel Aviv, vetëm për t’u larguar disa javë më vonë për shkak të tensioneve në rritje politike në Lindjen e Mesme.

Më në fund, ai mori detyrën në Watford në shtator, që zgjati vetëm 27 ditë para se të duhej të largohej për shkak të shqetësimeve shëndetësore. Që nga kjo trembje, ai është rikuperuar mirë, duke shkuar në katër skuadra të tjera në të gjithë Evropën.

Micky Adams, Garry Monk
Në 2015 Adams u kthye në skenën e postit të tij më të shkurtër ndonjëherë menaxherial ndërsa drejtonte Tranmere në Kupën e FA | Alex Livesey / Getty Images

Katër muaj pas nënshkrimit të një marrëveshje pesë-vjeçare, Micky Adams u shkarkua nga Fulham.

Për të mos u larguar, ai së shpejti ra dakord të merrte detyrën në Divizionin Tre Swansea City.

Ai nuk do të zgjaste shumë – 13 ditë për të qenë të saktë – duke pretenduar se paratë që i ishin premtuar për të forcuar skuadrën e tij nuk u materializuan kurrë.

Shrewsbury Town v Swindon Town - Sky Bet League One
Martin Ling aktualisht është drejtori i futbollit Leyton Orient | Catherine Ivill – AMA / Getty Images

Pasi Gary Brabin u largua nga Cambridge United pas një mosmarrëveshje me kryetarin, George Rolls, Martin Ling u soll si zëvendësuesi i tij.

Ling gjithashtu do të lodhej duke punuar me Rolls menjëherë pas, duke kaluar vetëm nëntë ditë në postin e tij të ri para se të jepte dorëheqjen.

Tetë ditë më vonë, ai ri-punësuam në një nga kthesat e mëdha jo-ligore të komplotit të të gjitha kohërave. Ling do të vazhdonte të kalonte një sezon e gjysmë në Abbey para se të largohej – këtë herë kundër vullnetit të tij.

Një nga fotot e pakta të McKinlay në vendin e nxehtë menaxherial
Një nga fotografitë e pakta të McKinlay në karrigen e nxehtë menaxheriale | Bryn Lennon / Getty Images

E mbani mend numrin nëntë në listën tonë, Oscar Garcia?

Epo, pasi ai u largua Watford, Billy McKinlay u soll për ta zëvendësuar atë – dhe përfundoi duke zgjatur edhe më pak kohë.

Ç’është më e keqja është se McKinlay hoqi dorë nga puna e tij si asistent i Irlandës së Veriut në mënyrë që të merrte frenat, para se të shkarkohej nga Pozzos pas tetë ditësh në krye.

Për të fërkuar më tej kripë në plagë, zëvendësuesi i tij, Slavisa Jovanovic, vazhdoi më tej për të siguruar ngritjen në detyrë.

Jack Crompton
Crompton është një legjendë e Manchester United | Standard mbrëmje / Getty Images

Pasi ndihmova për rindërtimin Manchester United – një klub me të cilin kishte shijuar një karrierë të frikshme portierësh si lojtar – në një aftësi traineri pas katastrofës ajrore të Mynihut në 1958, Jack Crompton mori detyrën në Luton Town.

Crompton kishte qenë më parë një trajner i ekipit të parë në Kenilworth Road, por zgjati vetëm tetë ditë në krye të punës pasi u këshillua të largohej nga mjekët e tij për shkak të një ulçerë në stomak.

E keqe

Swansea City v Everton - Premier League
Cullis mbahet mend si menaxheri më i keq në historinë e Swansea | Fotografitë Athena / Getty Images

Para se të merrte detyrën në Swansea City, puna e vetme e mëparshme e Kevin Cullis ishte si trajner i Under-16s të Cradley Town jo-kampion.

Arsyeja e vetme që ai mori rolin ishte lidhjet e tij me kryetarin e ri të ardhshëm të Swans Michael Thompson dhe kur ata morën kontrollin, ai ishte jashtë derës.

Kjo erdhi për kënaqësinë e lojtarëve të cilët pranuan në vitet e mëvonshme se e gjetën të gjithë situatën farsik. Çfarë është Cullis deri tani? Jo shumë nga pamja e gjërave, megjithëse ai gjeti kohë për të marrë dy dënime mashtrimi në po kaq vite në fillimin e viteve 2000.

Dave Bassett
Bassett përfundimisht do të kishte një magji të zgjatur në krye të Pallatit midis 1996 dhe 1997 | Stu Forster / Getty Images

Pas disa viteve plot ngjarje në krye të Wimbledon – që përfshinte tre ngritje në det dhe një rënie – Dave Bassett pranoi një ofertë për t’u bashkuar me rivalët Crystal Palace.

Sidoqoftë, vetëm 72 orë më vonë, ai ndryshoi mendje.

Në skenat e ngjashme me një rom të sëmurë të ëmbël, Bassett u kthye në shtëpi, duke deklaruar se kishte biznes të papërfunduar.

Bill Lambton
Lambton bëri një ndikim të minutës në historinë e Scunthorpe United | Fotografitë e dhelprave / Getty Images

Pasi u shkarkua nga Leeds United – pavarësisht se solli në klub kapitenin e ardhshëm frymëzues Billy Bremner – Bill Lambton u ngrit në Scunthorpe United.

Vetëm tre ditë pas qëndrimit të tij ai vendosi të pranonte një rol trajner diku tjetër, me Frank Soo që mori përsipër menjëherë pas kësaj.

Leroy Rosenior
Rosenior kishte një magji të mëparshme, të suksesshme në Torquay | Stu Forster / Getty Images

Leroy Rosenior zgjati vetëm 10 minuta gjatë magjisë së tij të dytë si menaxher i Torquay, para se një marrje e pushtetit të çonte në shkarkimin e tij. Epo, kështu është historia normalisht gjithsesi shkon …

Në një intervistë me Radio BBC 5 Drejtpërdrejt përsëri në vitin 2017, Rosenior shpjegoi se si situata ishte disi më komplekse se kaq.

Së pari, ai kurrë nuk nënshkroi një kontratë dhe nuk u pagua nga Torquay. Ai thjesht hyri për të qëndruar në anije si një favor i mikut dhe kryetarit Mike Bateson, ndërsa marrja përsipër u bë.

10 minuta pasi ai ishte zbuluar si menaxher, Rosenior mori një telefonatë nga Bateson, duke deklaruar se marrëveshja ishte përfunduar dhe shërbimet e tij nuk do të kërkoheshin më. Sidoqoftë, ai nuk do ta pastronte zyrtarisht tryezën e tij deri disa ditë më vonë.

Akoma, është një histori mjaft e mirë, apo jo?Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu