Ong Kim Swee shfaqi aftësinë e tij të çuditshme të tërhiqej nga pengesat, përmes emërimit të tij të fundit në FA Malajzisë.

Të hënën, FA Malajzisë (FAM) njoftoi emërimin e ish-trajnerit U-23 të Malajzisë dhe Malajzisë Datuk Ong Kim Swee si drejtorin e tij teknik.

Traineri 50-vjeçar po zëvendëson holandezin Peter de Roo, i cili u largua nga posti në fund të vitit të kaluar.

Megjithëse ai kishte tre periudha si trajner i ekipit të vjetër të Malajzisë, dy herë si kujdestar dhe më në fund si një i emëruar i përhershëm, ishte koha e tij si Malaysia U-23 që ishte padyshim më e paharrueshme.

Ai udhëhoqi Tigrat e Ri në medaljen e artë të futbollit për meshkuj të Lojërave të Azisë Juglindore (VSM) në 2011 dhe vite më vonë do t’i çonte ata në një fazë më të lartë, atë kontinentale.

Pasi çuan fillimisht akuzat e tij në finalet e Kampionatit U-23 AFC 2018, ata më pas mposhtën favoritët Arabia Saudite 1-0 në ndeshjen e fundit të grupit për t’u kualifikuar në raundin e 16, rekordi më i mirë i Malajzisë ndonjëherë në këtë garë.

Më vonë atë vit, ai çimentoi më tej reputacionin e tij si një trajner i cili është i aftë të drejtojë ekipin e tij për të shënuar mbi peshën e tyre, kur Malajzia U-22 prodhoi një fitore mahnitëse të fazës së grupeve 2-1 ndaj kampionëve të mundshëm Korea e jugut, gjatë rrugës për t’u kualifikuar për në raundin e 16 të futbollit të Lojërave Aziatike 2018.

Malajzia v Koreja e Jugut, Lojërat Aziatike 2018

Malajzia U-23 v Koreja e Jugut U-23. Përbërja e Getit / Qëllimit

Por të gjitha gjërat e mira duhet të marrin fund dhe vrapimi i tij i shkëlqyeshëm me Tigrat e Rinj do të mbaronte në 2019. Në fillim të vitit ata nuk arritën të kualifikoheshin për në finalet e Kampionatit U-23 AFC 2020, dhe më vonë arritën vetëm deri në grup fazë në Lojërat e VSM 2019.

Megjithëse kontrata e tij si trajner nuk u zgjat gjatë vitit, FAM ende vlerësoi shërbimet e njeriut që i kishte thënë në vitin 2017 Qëllimi se ai ishte “i nderuar që të jetë në gjendje të vazhdojë të shërbejë FAM”, kur ai u caktua pastaj në ekipin U-23 nga ekipi i të rriturve, në vend padrejtësisht, pas një ndryshimi në administratën e shoqatës.

Pas ndarjes së dytë të rrugëve midis tij dhe Tigrave të Rinj, në janar 2020 FAM e emëroi atë si përgjegjës të njësisë së zhvillimit të rinisë.

Pothuajse një vit më vonë, Kim Swee i është dhënë një rol shumë më i madh në FAM, dëshmi e aftësisë së tij për të bërë pengesa në hapin e tij dhe për të kapërcyer çdo zhgënjim përmes këmbënguljes së tij dhe një përkushtimi mjaft të vështirë.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu