Mbrojtësi i leximit Omar Richards ka përfunduar një lëvizje të shumëpritur në kampionët e Evropës Bayern Munich, duke nënshkruar një marrëveshje katër-vjeçare në Bavari efektive këtë verë.

Mbrojtësi i majtë i Royals ka qenë një interpretues i shkëlqyeshëm në një sezon mbresëlënës për anën e ndjekjes së promovimit dhe do të shohë pjesën tjetër të fushatës përpara se të lidhet Bayern.

Richards ishte ndjekur nga Everton dhe West Ham mes një mori të skuadrave të Premier League, por ishte raportuar në fillim të këtij viti që Bayern ishte vendosur të fitonte garën, ndërsa ata kërkuan konkurrencën për të filluar mbrojtësin e majtë Alphonso Davies.

Ata e shohin Richards, i cili ka bërë afër 100 paraqitje për të moshuarit për Reading, si i aftë të konkurrojë për vendet në krye të futbollit evropian dhe lëvizi me shpejtësi për ta sjellë atë në një marrëveshje para kontratës.

Leximi nuk do të jetë kompensimi i duhur për lojtarin anglez Under-21, i cili mbushi 23 vjeç në shkurt.

Megjithëse marrëveshja nuk është konfirmuar ende zyrtarisht nga asnjë prej klubeve, Sky Sports po raportojnë se është një punë e kryer – por edhe kjo është thjesht konfirmim i një transferimi që ka qenë prej kohësh një përfundim i paralajmëruar.

Richards ka qenë një nga lojtarët e sezonit të Kampionatit, por ai u la i lirë nga Fulham që nga viti 2013, ku nuk kishte arritur të bënte përshtypje si mesfushor në akademinë e Cottagers.

Pas nënshkrimit për Reading, ai u shndërrua në një mbrojtës të majtë dhe shumë shpejt goditi tokën në ekipin e parë. Që nga debutimi i tij në Kampionat në vitin 2017, ai ka fituar krahasime me mbrojtësin e Manchester United Aaron Wan-Bissaka për stilin e tij luftarak dhe të ashpër.

Ai është teknikisht i aftë gjithashtu, megjithatë, dhe është një bartës dhe shpërndarës i aftë i topit – edhe nëse kjo nuk pasqyron domosdoshmërisht në numrat e tij të ndihmës.

Interesi për situatën e tij ishte rritur ndërsa ai po i afrohet fundit të marrëveshjes profesionale që nënshkroi përsëri në 2017, por shumë pak mund të konkurrojnë me Bayern, ku ai do të zëvendësojë David Alaba në largim dhe të sigurojë rezervë në mbrojtësin e majtë.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu