Nuk ka asgjë më të mirë se të kurohesh kampion i kampionatit tënd të brendshëm.

It’sshtë bukë dhe gjalpë për secilën palë dhe suksesi do të thotë që ju keni qenë skuadra më e mirë për një periudhë të zgjatur kohe, ndërsa në futbollin e turneut të gjithë e dimë se çdo ekip mund, në teori, të fitojë në çdo ditë të caktuar.

Disa do të thoshin se fitimi i titujve është në të vërtetë pak, pasi vështirësia e vërtetë vjen kur përpiqesh të mbrosh kurorën tënde herën tjetër. LiverpoolPërpjekjet gjatë 2020/21 kanë treguar se sa e vështirë mund të jetë kjo, me ekipin e Jurgen Klopp që duron një mbrojtje makth për fitoren e tyre të parë të titullit në Premier League.

Mjerimet e vazhdueshme të Reds na bënë të mendojmë gjithsesi; cilat janë mbrojtjet më katastrofike të titullit që janë parë ndonjëherë në pesë ligat më të mira të Evropës? Padyshim që ne duhej t’i përgjigjeshim kësaj pyetjeje, kështu që lexoni dhe zbuloni se kush e ka bërë më keq gjatë 50 viteve të fundit …

KOOMBT-LYON-NANTES
Patrice Loko shënoi 22 gola ndërsa Nantes fitoi titullin | GERARD MALIE / Getty Images

1994/95: 79 pikë (1)
1995/96 – 55 pikë (i 7-ti)
Diferenca: 24 pikë

Kthehu në mesin e viteve 1990, Ligue 1 ishte paksa falas për të gjithë kur bëhej fjalë për fitimin e titujve.

Në sezonin 1994/95 ishte Nantes ai që mori shtëpinë e lavdisë, duke shënuar 79 pikë gjatë ngritjes së titullit. Por në fushatën vijuese ata vetëm mund të grumbullonin 55 për të përfunduar i 7-ti, pasi paraqitja e Zinedine Zidane në Bordeaux kurorëzoi kampione të reja.

Olivier Monterrubio
Nantes fitoi Ligue 1 për herë të fundit në 2001 | FRANK PERRY / Getty Images

2000/01: 68 pikë (1)
2001/02: 43 pikë (11)
Diferenca: 25 pikë

Jo shumë më vonë, Nantes ishte përsëri në të.

Këtë herë ata po nisnin mijëvjeçarin e ri me stil, duke fituar (në kohën e shkrimit) titullin e tyre të fundit në Ligue 1 deri më tani. Gjithçka që duhej ishte 68 pikë dhe 12 gola nga Olivier Monterrubio për të kryer punën në 2000/01, megjithatë sezoni vijues ishte paksa katastrofë.

43 pikë dhe një vend të 11-të gjatë 2001/02 tregues i asaj që mbajti e ardhmja e Nantes.

David Moyes
Mandati i David Moyes në Old Trafford nuk kujtohet me dashuri | Alex Livesey / Getty Images

2012/13: 89 pikë (1)
2013/14: 64 pikë (i 7-ti)
Diferenca: 25 pikë

Sezoni i pensionit i Sir Alex Ferguson në 2013 nuk mund të kishte shkuar më mirë pasi ai siguroi titullin e tij të 13-të në Premier League. Djajtë e Kuq arritën 89 pikë, duke vendosur të zgjedhurin David Moyes me të gjitha mjetet e nevojshme për suksesin në të ardhmen.

Në vend të kësaj, gjithçka shkoi keq. Të bashkuar ra nga një shkëmb, humbi lojëra pa kuptim dhe zhvilloi një prirje për të pësuar gola të tmerrshëm. Si pasojë, Moyes humbi punën e tij para fundit të 2013/14, dhe Ryan Giggs u la të drejtojë anijen në shtëpi në 64 pikë dhe një vend të 7-të. Tronditëse.

Chris Sutton
Blackburn fitoi ligën nga askund, pastaj ra nga një shkëmb | Clive Brunskill / Getty Images

1994/95: 89 pikë (1)
1995/96: 61 pikë (i 7-ti)
Diferenca: 28 pikë

Dyshja e frikshme e SAS bartën Blackburn në titullin e tyre të parë dhe të vetëm të Premier League në sezonin 1994/95, me 49 gola të kombinuar të Alan Shearer dhe Chris Sutton të mjaftueshme për të grumbulluar 89 pikë.

Por vrulli nuk u zhvendos në fushatën vijuese, mes një sërë lëndimesh për Sutton. Ai nuk shënoi një gol të vetëm në kampionat, dhe golat e Shearer mundën që vetëm Rovers të shënonte i 7-ti me 61 pikë – një rënie e madhe prej 28 pikësh.

Grupi i skuadrës së Real Madrid
Madridi ra në vend, por ishin të suksesshëm në Evropë | Mark Thompson / Getty Images

1996/97: 92 pikë (1)
1997/98: 63 pikë (4)
Diferenca: 29 pikë

Magji e parë e Fabio Capello në Bernabeu shënoi 92 pikë dhe kurorën e La Liga 1996/97.

1997/98 nuk ishte aq i mirë për italianin, pasi vetëm pesë fitore në 17 ndeshjet e fundit të Realit panë që fushata e tyre u prish. Akoma, 63 pikë dukeshin shumë më të ndritshme pasi goli i Predrag Mijatoviç fitoi Real Madrid Ligën e Kampionëve.

Mbrojtësi i klubit futbollistik Montpellier, Hen
Olivier Giroud udhëhoqi Montpellier në një titull në Ligue 1 | PASCAL GUYOT / Getty Images

2011/12: 82 pikë (1)
2012/13: 52 pikë (i 9-ti)
Diferenca: 30 pikë

Titulli Olivier Giroud, siç mbahet mend me dashuri, pa Montpellier që tronditi botën e futbollit në 2012.

Francezi shënoi 21 gola në Ligue 1 ndërsa PSG u fut në titull nga marzhet më të ngushta. Përdorimet e tij çuan në një lëvizje verore në Arsenal, dhe pothuajse në mënyrë të pashmangshme nuk ishte e mundur që Montpellier të përsëriste heroikat e tyre.

52 pikë dhe një vend i 9-të përfundoi me një rënie të madhe prej 30 pikësh.

Fabio Capello
AC Milan fitoi Scudetto në 1995/96 para se të luftonte vitin e ardhshëm | Claudio Villa / Getty Images

1995/96: 73 pikë (1)
1996/97: 43 pikë (11)
Diferenca: 30 pikë

Fabio Capello e kaloi atë mjaft mirë në mesin e viteve 90, pasi fushata e tij fituese e titullit në Real Madrid pasoi një sezon të suksesshëm final në AC Milan.

Roberto Baggio dhe George Weah ishin kthesat kryesore kur I Rossoneri vrava 73 pikë dhe kurorën e Serisë A, para se largimi i tij të çonte në një rënie mjaft dramatike. Milano përfundoi 96/97 në vetëm 43 pikë, duke rënë në gjysmën e poshtme të tabelës.

Leeds United
Leeds u shemb pasi fitoi titullin e kampionatit | Getty Images / Getty Images

1991/92: 82 pikë (1)
1992/93: 51 pikë (11)
Diferenca: 31 pikë

Fushata e fundit e epokës së vjetër të Divizionit Një pa Leeds United kurorëzuar kampione me 82 pikë.

Ajo që pasoi ishte fillimi i epokës së Premier League dhe dominimi i Manchester United në fluturimin e lartë anglez. Një farë Eric Cantona ishte katalizatori për ndryshimin dhe largimi i tij nga Leeds pa që pikët e shënuara në Yorkshire bien ndjeshëm.

51 pikë më vonë dhe Leeds kishte vendosur një nga mbrojtjet më të këqija të titullit në të gjitha kohërat.

FBL-ENG-PR-LEICESTER-EVERTON
Misioni i pamundur u krye nga dhelprat | ADRIAN DENNIS / Getty Images

2015/16: 81 pikë
2016/17: 44 pikë
Diferenca: 37 pikë

Titulli i Leicester që fiton sezonin 2015/16 mbetet historia më e madhe e dobët në sportin profesional dhe është një arritje që nuk do të tejkalohet kurrë.

N’Golo Kante, Riyad Mahrez dhe Jamie Vardy ishin yjet e shfaqjes ndërsa Foxes mblodhën për mrekulli 81 pikë për të hequr disa nga klubet më të mëdha të futbollit anglez.

Nuk ishte ndonjë befasi për të parë ata që vijnë duke u përplasur përsëri në tokë vitin e ardhshëm, megjithëse transportimi i tyre prej 44 pikësh përfaqësonte një rënie mjaft të majme.

Jose Mourinho
Jose Mourinho endi magjinë e tij në Chelsea gjatë 2014/15 | Laurence Griffiths / Getty Images

2014/15: 87 pikë
2015/16: 50 pikë
Diferenca: 37 pikë

Kthimi i Jose Mourinho në Chelsea jetoi deri në faturim gjatë 2014/15, duke arritur kulmin në fitoren e tretë të titullit Special One në Premier League.

Por, sa shkëlqyese sa ishin skuadrat e tij Blues gjatë atij sezoni, ata ishin po aq të këqij gjatë gjysmës së parë të 2015/16. Chelsea në mënyrë të pashpjegueshme humbi rrugën dhe u palos si një pako kartash ndërsa Mourinho – siç jemi mësuar tani – filloi të humbasë dhomën e zhveshjes dhe besimin e të gjithë atyre përreth tij.

Duke u lodhur pikërisht mbi zonën e rënies, Chelsea nuk kishte zgjidhje tjetër përveç se të pushonte nga puna Mourinho – duke lënë specialistin e përkohshëm Guus Hiddink për të marrë pjesë.

Ai bëri më të mirën e tij, por një përfundim prej 50 pikësh përfaqëson mbrojtjen më të keqe të titullit ndonjëherë.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu