Sulmuesi i West Ham, Michail Antonio ka një shans të kthehet në aksion të hënën në mbrëmje kur çekiçët përballen me Sheffield United në London Stadium, duke humbur ndeshjen e Kupës së FA kundër Manchester United në mesjavë për shkak të lodhjes.

Menaxheri David Moyes e ndjeu të domosdoshme ta linte 30-vjeçarin jashtë skuadrës për atë ndeshje, pasi kishte zgjedhur më parë ta tërhiqte atë në barazimin 0-0 me Fulham fundjavën e kaluar kur West Ham po ndiqte një fitues të vonë.

FBL-ENG-PR-FULHAM-WEST HAM
Antonio u zëvendësua para fundit kundër Fulham | Trëndafili CLIVE / Getty Images

Antonio ka qenë duke luftuar me lodhjen, megjithëse Moyes shpreson që ish Nottingham Forest dhe Sheffield Wednesday do të jenë ‘shumë afër’ për të bërë një kthim me fillimin të hënën.

“Ai po bën mirë. Ai ka bërë pak në bar dhe ne po përpiqemi ta kthejmë shpejt, kështu që shpresojmë se ai do të jetë shumë afër [for Monday], ”Shpjegoi Moyes, përmes WHUFC.com.

Kur është në gjendje, Antonio ka qenë sulmuesi fillestar i West Ham gjatë gjithë sezonit. Por ai humbi një pjesë të ndeshjeve më herët gjatë fushatës dhe që prej asaj kohe ka filluar gjashtë ndeshje radhazi të Premier League në hapësirën e një muaji, plus 90 minuta në një ndeshje të lodhshme të raundit të tretë të Kupës së FA kundër Stockport.

Kjo ngarkesë e punës i dha dëm një lojtari që kurrë nuk ka arritur të bëjë më shumë se 38 paraqitje në të gjitha garat në një sezon të vetëm që kur ai u bashkua me West Ham në 2015. Vetëm një herë gjatë asaj kohe ai ka luajtur më shumë 30 ndeshje në një sezon të vetëm të ligës për çekanët.

Michail Antonio, Nathaniel Phillips
Antonio është në gati 20% të të gjitha ekipeve FPL | Justin Setterfield / Getty Images

Antonio është një zgjedhje e popullarizuar në Fantasy Premier League këtë sezon, me një pikë çmimi shumë më të lirë se sulmuesit elitë në lojë, por gjithsesi një shënues i besueshëm i pikëve.

Moyes shpreson se do të luajë kundër Sheffield United, një ekip kundër të cilit West Ham do të priste të shënonte gola, por kjo nuk është konfirmuar dhe ai ende është i listuar si dyshim.

Ajo që mund të detyrojë dorën e Moyes është mungesa e opsioneve të tjera përpara. Klubi shiti Sebastien Haller në janar pa sjellë një zëvendësim, ndërsa anësori Andriy Yarmolenko, i cili plotësoi për Antonio në Kupën e FA, mund të përjashtohej për një periudhë të konsiderueshme kohe me një dëmtim në gju.

Angelo Ogbonna
Angelo Ogbonna ka një ndrydhje të kyçit të këmbës | Michael Regan / Getty Images

West Ham do të jetë pa qendërmbrojtësin me përvojë Angelo Ogbonna kundër Blades. Reprezentuesi italian pësoi një shtrëngim të lartë në kyçin e këmbës në Old Trafford dhe, ndërsa nuk kërkon operacion, nuk ka ndonjë datë të caktuar për kthimin e tij të pritur.

“Isshtë një goditje e madhe sepse ai ka qenë madhështor në lojërat që ka luajtur dhe lidershipi i tij ka qenë me të vërtetë i rëndësishëm gjithashtu për ne”, tha Moyes për Ogbonna.

“Unë nuk kam një afat kohor dhe nuk do të doja ta vendosja as atë, sepse padyshim që ne duam ta kthejmë atë shpejt. Kuptimi im është që nuk ka nevojë për operacion në këtë moment, kështu që kjo është një gjë e mirë, por po kontrollohet nga specialisti dhe unë mund të di më shumë në ditët në vijim. ”

Issa Diop ishte një tjetër dyshim i mundshëm pasi një përplasje koke në ndeshjen e kupës e pa atë të bëhej lojtari i parë në futbollin anglez i zëvendësuar nga rregulli i ri i zëvendësuesve të tronditjeve. Ishte një masë paraprake, por francezi u gjykua se ishte mirë më vonë atë natë.

Issa Diop
Issa Diop nuk ka pësuar tronditje nga frika | Pishinë / Getty Images

“Issa është mirë dhe ai ishte mirë menjëherë pas tij dhe ai në të vërtetë hyri dhe bëri një trajnim të nesërmen, kështu që unë nuk kam asnjë problem me Issa për sa i përket këtij shqetësimi,” tha Moyes.

Fabian Balbuena është një dyshim, që do të thotë se Craig Dawson ka të ngjarë të jetë partner i Diop në mbrojtjen qendrore.

Për më shumë nga Jamie Spencer, ndiqni atë në Cicëroj dhe Facebook!

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu