Shtetet e Bashkuara mbrojti me sukses kurorën e tyre SheBelieves të Mërkurën në mbrëmje ndërsa vrumbulluan në një fitore të theksuar 6-0 ndaj Argjentinës për të vulosur lavdinë e tyre.

Gjithashtu u bashkua në garë nga Brazili dhe Kanada, USWNT u bë skuadra e parë që fitoi të gjithë turneun pa pësuar asnjë gol të vetëm, pasi kishte luftuar në të dy palët gjatë javës deri në ndeshjen e Argjentinës.

Një fitore e vështirë 1-0 ndaj Kanadasë u pasua nga një fitore 2-0 ndaj Brazilit, por SH.B.A. me të vërtetë e kthyen stilin për ndeshjen e tyre të fundit kundër Argjentinës, duke qëlluar në shtëpi katër gola në 45 minutat e para si shenjë e qëllimit të tyre.

Ishte Megan Rapinoe ajo që hapi rezultatin në minutën e 16-të me një përfundim të përbërë, para se golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave në historinë e SheBelieves të bënte dy me një goditje brenda dhjetë minutash më vonë për t’i dhënë ekipit të Vlatko Andonovskit disa hapësira për të marrë frymë.

Në minutën e 35-të, Rapinoe u kthye në krijuese për Carli Lloyd, e cila shënoi paraqitjen e saj të 299-të ndërkombëtare me golin e saj të 124-të, dhe goli i fundit i pjesës erdhi me mirësjelljen e një fundi të rregullt nga Kristie Mewis.

Shtetet e Bashkuara morën këmbën nga gazi në pjesën e dytë dhe u desh të prisnin deri në minutën e 81-të për të marrë të pestën. Alex Morgan shënoi golin e saj të parë ndërkombëtar që nga maji, duke e zhvendosur atë përpara Michelle Akers në vendin e pestë në listat e shënimeve të të gjitha kohërave të ekipit me 108.

Një titull i Christen Press i mbylli gjërat vonë, duke zgjatur drejtimin e SHBA-së pa humbje në 37 ndeshje në të gjitha garat dhe 53 në tokën vendase. 16 prej tyre janë nën Andonovski, i cili ka fituar çdo ndeshje që nga marrja e Jill Ellis në 2019.

“Ne donim të dilnim shpejt si gjithmonë,” tha Rapinoe (përmes Kujdestar) “Alwaysshtë gjithmonë e rrezikshme të lini skuadra të varura, kështu që ne ishim në gjendje ta bënim atë sot.

“Thjesht u përpoqa të gjej hapësirën, të jem agresiv. Gjeta veten në mes edhe pak. Nëntë më mirë trego kujdes, duke më lënë atje duke shënuar gola. Thjesht duke u përpjekur të arrij atje dhe të shfrytëzoj rastet.”

Rapinoe përfundoi si shënuesi më i mirë i konkursit me tre gola, por çmimi MVP iu dha Manchester Cityështë Rose Lavelle.

Për më shumë ngaTom Gott, ndiqeni atëCicëroj!