Shtetet e Bashkuara mbrojti me sukses kurorën e tyre SheBelieves të Mërkurën në mbrëmje ndërsa vrumbulluan në një fitore të theksuar 6-0 ndaj Argjentinës për të vulosur lavdinë e tyre.

Gjithashtu u bashkua në garë nga Brazili dhe Kanada, USWNT u bë skuadra e parë që fitoi të gjithë turneun pa pësuar asnjë gol të vetëm, pasi kishte luftuar në të dy palët gjatë javës deri në ndeshjen e Argjentinës.

Një fitore e vështirë 1-0 ndaj Kanadasë u pasua nga një fitore 2-0 ndaj Brazilit, por SH.B.A. me të vërtetë e kthyen stilin për ndeshjen e tyre të fundit kundër Argjentinës, duke qëlluar në shtëpi katër gola në 45 minutat e para si shenjë e qëllimit të tyre.

Ishte Megan Rapinoe ajo që hapi rezultatin në minutën e 16-të me një përfundim të përbërë, para se golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave në historinë e SheBelieves të bënte dy me një goditje brenda dhjetë minutash më vonë për t’i dhënë ekipit të Vlatko Andonovskit disa hapësira për të marrë frymë.

Në minutën e 35-të, Rapinoe u kthye në krijuese për Carli Lloyd, e cila shënoi paraqitjen e saj të 299-të ndërkombëtare me golin e saj të 124-të, dhe goli i fundit i pjesës erdhi me mirësjelljen e një fundi të rregullt nga Kristie Mewis.

Shtetet e Bashkuara morën këmbën nga gazi në pjesën e dytë dhe u desh të prisnin deri në minutën e 81-të për të marrë të pestën. Alex Morgan shënoi golin e saj të parë ndërkombëtar që nga maji, duke e zhvendosur atë përpara Michelle Akers në vendin e pestë në listat e shënimeve të të gjitha kohërave të ekipit me 108.

Një titull i Christen Press i mbylli gjërat vonë, duke zgjatur drejtimin e SHBA-së pa humbje në 37 ndeshje në të gjitha garat dhe 53 në tokën vendase. 16 prej tyre janë nën Andonovski, i cili ka fituar çdo ndeshje që nga marrja e Jill Ellis në 2019.

“Ne donim të dilnim shpejt si gjithmonë,” tha Rapinoe (përmes Kujdestar) “Alwaysshtë gjithmonë e rrezikshme të lini skuadra të varura, kështu që ne ishim në gjendje ta bënim atë sot.

“Thjesht u përpoqa të gjej hapësirën, të jem agresiv. Gjeta veten në mes edhe pak. Nëntë më mirë trego kujdes, duke më lënë atje duke shënuar gola. Thjesht duke u përpjekur të arrij atje dhe të shfrytëzoj rastet.”

Rapinoe përfundoi si shënuesi më i mirë i konkursit me tre gola, por çmimi MVP iu dha Manchester Cityështë Rose Lavelle.

Për më shumë ngaTom Gott, ndiqeni atëCicëroj!

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu