Mesfushori i Arsenalit, Granit Xhaka ka mbështetur Emile Smith Rowe të vazhdojë formën e tij të shkëlqyeshme pasi i riu ndihmoi mbajtësit e Kupës së FA të mposhtnin Newcastle 2-0 pas kohës shtesë të shtunën.

20-vjeçarja u prezantua pak para shënimit të orës në Emirates. Ai kapi hapësin e hapjes në minutën e 109-të me një përfundim të zgjuar në këndin e poshtëm.

Smith Rowe u dha një karton i kuq në fund të kohës normale. Sidoqoftë, arbitri Chris Kavanagh u tha nga VAR për të rishikuar vendimin. Pasi u përdor monitori i katranit, sfida vazhdoi Sean Longstaff u konsiderua i denjë vetëm për një karton të verdhë.

Ndërsa Mikel Arteta iu drejtua edhe lojtarëve të tjerë kryesorë në stol, ishte i diplomuari i akademisë ai që kapi titujt kryesorë. Ai kishte luajti në tre ndeshjet e mëparshme të Gunners dhe shoku i tij i ekipit Xhaka ishte plot lëvdata.

“Ai është një djalë i bukur, një djalë shumë i mirë që dëshiron të përmirësohet, ai na dëgjon shumë lojtarë me përvojë dhe është shumë i rëndësishëm për ne,” tha ai Media e Arsenalit.

“Ju mund të shihni se sa topa rikuperon, sa topa kyç luan në pjesën e përparme dhe për djemtë përpara gjithashtu është shumë i rëndësishëm.

“Ai duhet të vazhdojë kështu, për të përmirësuar dita-ditës, por ai ka një mentalitet të mirë dhe kjo është gjithashtu shumë e rëndësishme.”

Smith Rowe ndihmon në kthimin e rrjedhës

Një pjesë e parë e dobët i pa ekipet që drejtoheshin në dhomat e zhveshjes të mbyllura në 0-0. Arteta nuk ishte i lumtur dhe Smith Rowe u prezantua në minutën e 56-të. Xhaka dhe Bukayo Saka shpejt u bashkua me të, por ishte ende pa gola në kohën e plotë.

Reiss Nelson, Joe Willock dhe Willian ishin lojtarët për t’i hapur vendin treshes. Ky i fundit vendos një shfaqje tjetër të pafrymëzuar dhe është nën presion për të përmirësuar lojën e tij.

Që kur braziliani përfundoi një transferim falas nga Chelsea në verë, ai ka regjistruar vetëm tre asistime. Ata kanë ardhur nga 18 paraqitje në katër gara të ndryshme por Arteta ka mbështeti Amerikën e Jugut.

“Mendoj se ai po përmirësohej dhe përmirësohej. Ditën tjetër ai doli me të vërtetë mirë kundër West Brom, ”tha Spanjolli.

“Ai ka qenë gjithashtu jashtë sepse ishte i sëmurë, kështu që ai ka humbur gati dy javë stërvitje dhe futboll dhe ishte hera e parë që ai filloi ndeshjen.

“Ai kishte disa momente të mira dhe kishte disa momente të tjera ku i duhej më shumë ndihmë ndonjëherë dhe disa vendime nuk ishin më të mirat, por ne do të vazhdojmë të përpiqemi me të.”

LEXO MË SHUMË: Presidenti i bukur siguron azhurnime për huanë e William Saliba në Arsenal

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu