Shefi aktual i klubit të vjetër të Gjermanisë ka luajtur më parë nën një trajner shumë të vlerësuar dhe e konsideron atë të ketë cilësi që pak të tjerë i posedojnë

Thomas Tuchel është një “trajner special”, thotë Bo Svensson, megjithëse menaxheri i Mainz pranon se ai mendonte se shefi i ri i Chelsea kishte “humbur mermerin e tij” gjatë një takimi të paharrueshëm me Bayern Munchen.

Gjermanja me vlerësim të lartë sapo ka hapur një kapitull të ri në atë që tashmë ka qenë një karrierë produktive në gropë.

Duke ndjekur gjurmët e Jurgen Klopp në Mainz dhe Borussia Dortmund, një fillim i ri është bërë në Stamford Bridge pas ndërprerjes së lidhjeve me kampionët e Ligue 1 Paris Saint-Germain.

Mbretërimi i Tuchel në perëndim të Londrës filloi një vendosje rekord, ndërsa Chelsea kaloi rrugën e tij për Wolves, por ai mund të merrte vetëm një pikë nga një barazim zhgënjyes 0-0.

Më shumë pritet nga 47-vjeçari pasi të vendoset plotësisht dhe të përshtatet me kërkesat e jetës në Premier League, me Roman Abramovich i bindur se ka gjetur njeriun e duhur për një rol sprovues.

Svensson është një tjetër që pret që Tuchel të pastrojë çdo pengesë të vendosur para tij, me shfrytëzimet e tij menaxheriale deri më tani duke provuar se ai nuk ka frikë të marrë vendime të guximshme dhe të mendojë jashtë kutisë.

Duke luajtur nën Tuchel në Mainz, i tha ish-reprezentuesi i Danimarkës DAZN dhe Qëllimi i shefit të ri të Blues: “Ju menjëherë keni vërejtur se ai është një trajner i veçantë dhe se ai mendon pak më ndryshe.

“Unë kurrë nuk kisha parë një paraqitje të tillë para një ekipi apo një stërvitje të tillë në këtë formë si lojtar.

“Kishte disa ndeshje nën Thomas që ne ishim shumë të befasuar. Ne bëmë presion kundër Bayern shumë herët në Mynih. Ai nuk na vendosi për pikat e forta të Bayern ”.

Në një takim tjetër me Bayern, Tuchel vendosi të vendosë Svensson – një gjysmë-qendër pa kuptim – në një vend në mesfushë.

Danezi shtoi: “Isha shumë i befasuar. Por funksionoi, ne fituam. Mendova për një moment që ai kishte humbur mermerin e tij kur pashë atë taktikë. ”

Chelsea tani po blejnë ato cilësi maverick dhe shpresojnë të shohin një ndikim të menjëhershëm nga njeriu i ngarkuar me detyrën për të ndjekur hapat e Frank Lampard.

Tuchel ka bërë thirrje për durim, me një sfidë titulli në vitet 2020-21 duke u dobësuar, por ai është ashpër ambicioz dhe mund të pritet që të japë më shumë momente frymëzimi gjatë gjithë kohës së tij në Angli.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu