Mesut Ozil ka vënë në pikëpyetje politikën e transferimit të Arsenalit dhe sugjeron se ka dy lojtarë që ata bënë gabime të mëdha në lejimin e largimit.

Ozil, 32, nuk ka shkelmuar një top për klubin që nga fitorja 1-0 ndaj West Ham në mars, pak para se Premier League të mbyllej për shkak të Covid-19.

Mungesa e tij përkoi me refuzimin e tij për të marrë një ulje page për pagën e tij prej 350,000 £ në javë, gjë që ai besonte se ishte e padrejtë. Shumica e lojtarëve dhe stafit të Arsenalit ranë dakord të ulin pagat e tyre në Prill si pjesë e masave të uljes së kostove të koronavirusit.

Klubi shkurtoi pagat me 12.5 përqind, ulur në 7.5 përqind kur Arsenal fitoi Kupën e FA. Për më tepër, drejtuesit e klubit ranë dakord të shkurtojnë një të tretën e paketave të tyre të pagave.

Sidoqoftë, fituesi më i mirë i Topçinjve Ozil nuk mori pjesë.

Mikel Arteta nuk luajti Ozil pas kësaj dhe e la atë jashtë listave të skuadrave për Premier League dhe Europa League këtë sezon, që do të thotë se ai nuk mund të luajë në asnjë konkurs.

Si rezultat, ai pritet të largohet gjerësisht në janar ose në verë. Ozil është bërë pak më shumë se dikush që thjesht siguron një zëdhënës të denjë për vëzhgime interesante këto ditë.

Si i tillë, Ozil ka thënë një ose dy gjëra interesante në një pyetje dhe përgjigje të një tifozi. Dhe gjermani ka emëruar dy lojtarët që Arsenal kanë bërë një gabim të madh në lejimin e largimit në kohët e fundit.

Në të vërtetë, Ozil llogarit daljet e Matteo Guendouzi këtë verë dhe Aaron Ramsey një vit më parë kanë qenë të kushtueshme.

Guendouzi u nis për në Hertha Berlin pasi u përplas me Artetën. Dhe si Ramsey – i cili u bashkua me Juventusin falas – ai ka qenë në skuadër për një të ardhme të madhe në lojë nga Ozil.

“Jam i sigurt se ai do të jetë një lojtar i madh futbolli një ditë,” parashikoi Ozil.

I pyetur për mendimet e tij për Ramsey, ai u përgjigj: “Lojtar i mahnitshëm, mik i mirë. Ai ka qenë një shok fantastik ekipi. ”


Abonohuni falas në gazetën ditore të TEAMtalk


Ozil pranon se i mungon Wenger

Ozil më pas mori atë që duket një gërmim i hollë në Arteta duke pranuar se i mungojnë ditët e Arsene Wenger që ishte në krye.

Arteta mori detyrën e shkarkuar Unai Emery dhjetorin e kaluar, me këtë të fundit dorëzoi frenat në vend të Wenger në vitin 2018.

“Ai ishte me të vërtetë një menaxher fantastik – po. Ai ishte si një figurë babai për mua dhe shumë lojtarë të tjerë, ”tha ai për Wenger. “Unë mendoj se shumë njerëz përreth Arsenalit me të vërtetë po e humbasin atë.”

I pyetur nëse ai është aktualisht i lumtur në klub, Ozil po i bënte qartë zhgënjimet e tij.

“Ashtë një kohë shumë e vështirë për të gjithë rreth klubit – jo vetëm për mua,” u përgjigj ai,

“Situata është zhgënjyese për të gjithë. Sigurisht që do të doja të mund ta ndihmoja ekipin veçanërisht tani. Por për sa kohë që nuk kam shansin, shpresoj vetëm që të marrim rezultate më të mira shumë shpejt përsëri. Por le të qëndrojmë pozitivë. ”

LEXO MË SHUMË: Christian Eriksen dërgoi mesazh brutal ndërsa treshja Prem konsideron ofertat

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu