Tekniku veteran zbulon se si ata arrijnë të mposhtin gjigantët Jangwani dhe t’u japin atyre një humbje të parë të sezonit të kampionatit

Trajneri i Bashkimit Bregdetar, Juma Mgunda, siç shpjegoi se si ata arritën të përfundonin garën e pamposhtur të Yanga SC në Premier League të Mainland të Enjten.

Gjigandët Jangwani ende nuk kishin humbur një ndeshje në klasifikimin e parë pas 21 ndeshjesh, por më në fund mori fund pasi golat e Erick Okorai dhe Said Mudathir ishin të mjaftueshme për të ndihmuar mikpritësit të pretendonin një fitore 2-1 kundër Timu Wananchi, të cilët shënuan golin e tyre me mirësjelljen e Tuisila Kisinda.

Duke folur pas ndeshjes, Mgunda tani ka zbuluar ndryshimin e planit të tyre të lojës në pjesën e dytë pasi studioi dobësitë e Yanga në pjesën e parë i ndihmoi ata të mposhtnin gjigantët në shtëpi.

“Unë e kisha thënë që nga ditët e mëparshme që kjo lojë ishte shumë e rëndësishme për ne dhe ne nuk na interesonte se me kë po luanim dhe gjithçka që na duhej ishte një fitore,” tha Mgunda Qëllimi pas ndeshjes.

“Unë gjithashtu thashë që ne e respektojmë Yanga por mos kini frikë prej tyre, ata janë një ekip i madh me lojtarë të mirë dhe po kryesojnë tabelën, kështu që ne planifikuam shumë mirë duke ditur se po luajmë kundër një ekipi të lartë dhe unë dua të falënderoj lojtarët e mi për duke luajtur sipas udhëzimeve dhe si zakonisht falënderoj Zotin për fitoren jetësore.

“Futbolli ka të bëjë me gabimet, unë gjithmonë flas për këtë, trajneri gjithmonë shikon dobësitë e një kundërshtari, dhe kam studiuar Yanga shumë mirë në pjesën e parë, dhe vura re dobësinë e tyre, dhe në pushim, ne e diskutuam atë dhe gjithashtu diskutuan ku po i bënim gjërat gabim.

“Ne gjithashtu diskutuam fushat e mira të Yanga, por të gjithë lojtarët e mi ndoqën udhëzimet në periudhën e dytë dhe ne kemi fituar.”

Nëse ai ishte një trajner më i mirë se Kaze, Mgunda tha: “Unë nuk flas për trajnerë të ekipeve të mia rivale, nuk është e drejtë ta bëj këtë sepse unë jam gjithashtu një trajner, por ajo që mund të them është se ne kemi studiuar dobësitë në mbrojtjen e Yanga dhe e përdorën atë për t’i ndëshkuar ata.

“Unë i përgëzoj ata [Yanga] sepse ata janë një ekip i mirë, ata na dhanë një lojë të vështirë, dhe në futboll, ose fiton, humbet ose barazon, është pjesë e futbollit. ”

Nga ana e tij, i tha kapiteni i Bashkimit Bregdetar Salum Ally Qëllimi: “Ne kishim planifikuar nga fjala go që na duhen pikë maksimale nga Yanga, ne e dimë që pozicioni që jemi në tabelë nuk është aspak i mirë, kështu që kishim planifikuar të fitonim në tre ndeshjet tona të ardhshme duke filluar me Yanga dhe falënderoj Zotin ne kemi kaluar pengesën e parë.

“Të paktën fitorja do të na shtyjë nga pozicioni në të cilin jemi dhe nëse fitojmë në ndeshjet e ardhshme, atëherë do të kalojmë në një pozicion më të mirë, ky ishte synimi ynë dhe mbetet të jetë objektivi ynë.

“Ne duam t’u kërkojmë tifozëve të jenë me ne, ata e dinë që ne po luftojmë për ta, ne do të vazhdojmë të punojmë shumë dhe t’i bëjmë të lumtur, kështu që ata nuk duhet të heqin dorë nga mbështetja për ne, sepse kemi plane të mira për ta.”

Fitorja e shtyu Bashkimin Bregdetar në pozitën e 10-të në tabelën me 18 skuadra me 26 pikë që kanë ardhur edhe nga 22 ndeshje.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu