Mikel Arteta i ka thënë Emile Smith Rowe se ai mund të punojë në skuadrën e Anglisë këtë muaj – nëse ai përdor shokun e skuadrës së Arsenalit Bukayo Saka si një model.

Smith Rowe ka qenë në formë të mirë që nga depërtimi në ekipin e parë të Arsenalit në fund të vitit të kaluar, duke fituar shumë mirënjohje për stilin dhe aftësinë e tij brenda dhe rreth zonës së penalltisë.

20-vjeçari u etiketua si një “frymë e madhe e ajrit të pastër” për Gunners nga shefi i Tre Luanëve Gareth Southgate gjatë një interviste me talkSPORT në fillim të javës.

Smith Rowe ka siguruar katër asistime gjatë 12 daljeve të tij në Premier League këtë sezon. Ai gjithashtu shënoi në një fitore të Europa League kundër Rapid Vienna dhe në një sukses të Kupës FA në shtëpi me Newcastle.

Playmaker-i i lindur në Croydon ende nuk është mbyllur në nivelin nën-21 nga Anglia dhe ky mbetet një objektiv më i mundshëm kur pushimi ndërkombëtar të rrotullohet në fund të Marsit.

Por Arteta mendon se një thirrje për të moshuarit është një mundësi dhe që Smith Rowe mund të ndjekë gjurmët e Saka, i cili bëri debutimin e tij në Angli në Tetor.

“Unë mendoj se është e mundur”, u përgjigj Arteta kur u pyet nëse ishte realiste që Smith Rowe të ëndërronte për depërtimin në skuadrën e Anglisë këtë muaj.

“Nëse ai tregon të njëjtën vendosmëri si Bukayo, jini po aq i përulur sa është dhe luani me personalitetin që ka bërë, mendoj se ai ka një shans të madh.

“Emile ka marrë të gjitha atributet, të gjitha cilësitë që janë të nevojshme për të luajtur për këtë klub futbolli dhe, për mendimin tim, për të luajtur për ekipin kombëtar.

“Pas kësaj ka të bëjë me gjetjen e nivelit të qëndrueshëm që kërkohet, sepse padyshim që ai nivel është aq i mirë sa bëhet. Por mendoj se ai ka treguar në momentet e këtij sezoni se çfarë mund të bëjë.

“Pra, bëhet fjalë për ta bërë atë për periudha më të gjata. Shtimi i më shumë asistimeve, më shumë golave, të qenit një kërcënim gjatë gjithë kohës dhe duke punuar aq shumë sa ka bërë sepse mendoj se ai ka qenë fenomenal për ne. ”

Smith Rowe pësoi një dëmtim muskulor gjatë fitores së Arsenalit në Premier League 3-1 në Leicester të Dielën e kaluar. Arteta megjithëse tha se çështja nuk është serioze dhe ai mund të paraqitet në udhëtimin e së Shtunës në Burnley.

Ata që u larguan

Ndërkohë, Arsenali mund të shtojë Jadon Sancho, Christian Pulisic dhe Jude Bellingham në listën e tyre të gjerë të atyre që u larguan, ka zbuluar një ish-zyrtar i klubit.

Arsenali në mënyrë famëkeqe ka pasur një numër të gabimeve pranë në tregun e transferimeve gjatë viteve të fundit. Gjatë kohës që Arsene Wenger ishte në krye, për shembull, ata mund të kishin nënshkruar si Cristiano Ronaldo, Kylian Mbappe dhe Zlatan Ibrahimovic – vetëm për t’i parë ata të bëhen yje të klasit botëror diku tjetër.

Tani, ish-shefi i rekrutimit të të rinjve Steve Morrow ka hedhur dritë mbi tre yje të tjerë të nesër që shpëtuan.

Ai zbuloi se dyshja e Borussia Dortmund Sancho dhe Bellingham dikur ishin në radarin e tyre. Përveç kësaj, ata ishin të interesuar për Pulisic para se ai të bashkohej me Dortmund – dhe më pas të transferohej në Chelsea.

LEXO MË SHUMË…

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu