Menaxheri i Arsenalit, Mikel Arteta ka pranuar planin e klubit për të ringjallur ndjekjen e tyre të një portieri rezervë këtë muaj, me kombëtarin Islandez Alex Runarsson të vendosur të largohet në huazim.

Doli të hënën se Runarsson, i cili u nënshkrua në verë pas largimit të Emiliano Martinez në Aston Villa, ishte duke u të radhitur për një largim të përkohshëm nga Stadiumi Emirates në mënyrë që të fitojmë më shumë përvojë në nivelin më të lartë.

Pavarësisht se Runarsson operon si rezervë për Bernd Leno këtë sezon, besimi është se Arsenal gjithmonë e kanë parë 25-vjeçarin si më shumë një portier të zgjedhjes së tretë, dhe Arteta konfirmoi se plani është të gjesh një pengesë të re në dritaren e janarit.

“Ne po vlerësojmë situatën me tre pozicionet në zonën e portierëve dhe do të gjejmë një zgjidhje tjetër, ndoshta në këtë dritare,” tha ai.

Kur u pyet nëse Runarsson ishte afër nënshkrimit të një largimi, shefi thjesht u përgjigj: “Nuk ka asgjë ende atje. Ne po vlerësojmë se çfarë do të ndodhë me të tre pozicionet.

Runar Alex Runarsson
Runarsson është ende për të bërë përshtypje në Angli | James Williamson – AMA / Getty Images

“Diskutimi që kemi pasur në verë brenda klubit është pak më ndryshe nga ajo që ndodhi në të vërtetë për shkak të afatit kalimtar dhe situatës që u zhvillua me Emi.

“Ne nuk kishim shumë kohë për të bërë atë që dëshironim të bënim me të vërtetë dhe vendosëm të vlerësojmë situatën në këtë dritare që është ajo që po përpiqemi të bëjmë dhe ne do të marrim një vendim se si duam të ecim përpara në ato tre pozicionet “.

Për sa i përket synimeve të mundshme, Telegrafi sugjeroj BrentfordDavid Raya, i cili ishte në krye të listës së dëshirave gjatë verës, mbetet një objektiv kryesor për Arteta, megjithëse një marrëveshje nuk ka gjasa të bëhet në janar.

David Raya Martin
Raya është lart në listën e dëshirave | Alex Pantling / Getty Images

Prandaj Topçinjtë pritet të kërkojnë një opsion afatshkurtër, ndoshta një portier i vjetër që mund të jetë i disponueshëm si huazim, dhe shkas në daljen e Runarsson nuk do të tërhiqet derisa të gjendet ky tapë e re.

Ish-opsioni i zgjedhjes së tretë, Matt Macey u largua nga klubi për t’u bashkuar me Hibernian javën e kaluar, duke lënë Arsenalin pa asnjë portier tjetër të moshuar jashtë Leno dhe Runarsson.

Për më shumë ngaTom Gott, ndiqeni atëCicëroj!

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu