Officialshtë zyrtare – Milani është (përfundimisht) kampion i dimrit!

Unë Rossoneri kam arritur në gjysmën e rrugës në sezon, dhe me 19 ndeshje të luajtura, njerëzit e Stefano Pioli qëndrojnë krenarë për vendin në krye të tabelës së Serie A, pasi kanë mbledhur 43 pikë – duke humbur vetëm dy herë.

Ashtë një arritje e rëndësishme për këtë kulturë të lojtarëve të rinj, dhe një e cila statistikisht i favorizon ata në përpjekjen e tyre për të veshur kurorën italiane në fund të sezonit – në fund të fundit, kampionët e dimrit kanë vazhduar të fitojnë skudeton 19 herë nga 26 sezonet e fundit

Atëherë, pse nuk po festojnë të shtunën në mbrëmje?

Epo, mund të ketë të bëjë me faktin se Milano u munduan 3-0 në shtëpi nga Atalanta, duke dhënë performancën e tyre më të keqe të fushatës me një milje absolute vendi. Unë Rossoneri ishin jashtë performancës në çdo aspekt nga La Dea, i cili përputhej me mikpritësit e tyre për njeriun, fitoi çdo betejë individuale në të gjithë fushën dhe nuk u dorëzua derisa të shpërthente bilbili i fundit.

Vizitorët filluan në këmbën e përparme, morën qëllimin e tyre dhe më pas prisnin momentin e tyre për t’u hedhur, duke zgjedhur kundërshtarët e tyre naivë herë pas here. Për mikpritësit, nuk ishte domosdoshmërisht një kontroll realiteti si i tillë, por një shenjë e madhësisë së malit që ata duhet të jenë të përgatitur të ngjiten nëse duan të japin fund thatësirës së tyre të titullit.

Sado që ishte një shfaqje e lodhur dhe nën nivelin e Milanit, ishte kryesisht një performancë mahnitëse e ekipit nga Atalanta. Njerëzit e Gian Piero Gasperini janë të aftë të prodhojnë 90 minuta më pak të falura sesa ato rregullisht, dhe megjithëse ata kanë luftuar për të gjetur brazdën e tyre këtë vit, ata rrëshqitën pa probleme nëpër ingranazhet në San Siro.

Aktualisht i ulur i katërti në tabelë dhe shtatë pikë prapa vrapuesve kryesorë, a mund ta përjashtojmë me të vërtetë Atalanta nga kjo garë epike e titullit? Akoma jo

Ajo që sigurisht do t’i ketë shtuar tensioneve të Milanit ishte fakti që rivalët dhe sfiduesit më të afërt të titullit Interi po luftonin me të në Udine në të njëjtën kohë. Fitorja për I Nerazzurri do t’i vinte ata në barazimin e pikëve me përcaktuesit e ritmit, dhe përballja me një skuadër të Udineses që ka fituar vetëm katër herë këtë sezon është një mundësi sa më e mirë.

Për fat të mirë për Pioli dhe bashkëpunëtorët, rivalët e tyre lejuan që kjo biletë e artë të kalonte nëpër gishta. Inter krijoi pak në rrugën e goditjeve kuptimplota në golin e Udineses të Shtunën, duke regjistruar vetëm katër përpjekje në shenjë në një shfaqje zhgënjyese.

Dredha-dredha dhe rrjedhshmëria nga fitorja e tyre e fundit ndaj Juventusit ishin zhdukur, dhe ato pasiguri klasike filluan të riktheheshin në lojërat e tyre. Ishte një performancë e disiplinuar e ekipit, e bazuar më shumë në shpresën se një koleg do të prodhonte një moment magjie, në vend që të mbështetej në sistemin e tyre të besueshëm për t’i parë ata tej vijës.

Dhe si për të mishëruar betejat e skuadrës së tij, Antonio Conte u shpërblye me një karton të kuq në vijën e prekjes, duke u përplasur dhe duke shpërthyer te zyrtarët. Lëviz përgjatë njerëzve, asgjë për të parë këtu.

Në fund të fundit, një pikë nuk ishte një rezultat i tmerrshëm për Conte dhe njerëzit e tij, por ishte një mundësi e madhe e humbur në garën e tyre për të mbyllur hendekun në Milan dhe për të rrëzuar Juve nga purteka e tyre. Siç ndodh, të dy klubet milaneze kanë dorëzuar Unë Bianconeri një litar shpëtimi, i cili do të lëvizë brenda shtatë pikave të drejtuesve me fitoren ndaj Bolonjës të Dielën, ndërsa ka ende një lojë të mëtejshme në dorë.

Lorenzo Pellegrini, Paulo Fonseca
Romët mbetën në gjueti me fitoren ndaj Spezia | Silvia Lore / Getty Images

Kjo për të mos përmendur AS Romët që qëndrojnë në pozitën e tretë SSC Napoli duke u renditur në të pestin me dy ndeshje në dorë, dhe një skuadër e SS Lazio filloi të godiste hapat e vet. Ky titull mund të bjerë vërtet për këdo këtë sezon.

Për Milanin dhe Interin, megjithatë, e shtuna në mbrëmje ishte një betejë psikologjike – dhe ata të dy humbën. Dyshja duhet të marrë veten dhe të shkojë përsëri në mesjavë, kur shkon ballë për ballë në çerekfinalet e Coppa Italia.

Një tjetër copë argjendi për kapje? Absolutisht. Por ky nuk është çmimi kryesor që ofrohet. Mundësia për të kapërcyer rivalët tuaj të hidhur dhe për të shkatërruar shpirtin e tyre në të njëjtën kohë? Ky është trofeu i vërtetë.

Nuk ka kohë për të ardhur keq për veten tuaj, djema. Përpara e lart – deri të martën.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu