Nëse disfata e fundit e Milanit ndaj Juventus erdhi në ndeshjen më të madhe të sezonit deri më tani, atëherë përplasja e së shtunës kundër Torinos ishte gara e tyre e dytë më e rëndësishme e kësaj fushate.

Unë Rossoneri më në fund iu nënshtrua humbjes së tyre të parë të sezonit 2020/21 kundër Zonjës së Vjetër të Mërkurën në mbrëmje, duke humbur 3-1 në një takim të luftuar fort, megjithëse me një skuadër të varfëruar rëndë.

Ajo humbje u largua Inter vetëm një pikë prapa drejtuesve, dhe deficiti i Juve ishte zvogëluar në shtatë pikë, në vend që Milani ta rritte atë në një greminë 13 pikësh me një fitore. Nevojitej një reagim nga drejtuesit e ligës për të treguar mashtrimin e tyre, pasi kishin pësuar një pengesë kaq të dhimbshme kundër një armiku të pashmangshëm dhe të frikshëm si unë Bianconeri.

Atëherë, çfarë mësuam nga e shtuna në mbrëmje?

Epo, Milani është në këtë garë për titull për distancën e gjatë.

Me sinqeritet, shfaqja e tyre shpirtërore kundër Juve na mësoi po aq shumë, duke shkuar ballë për ballë me kampionët, pa shumicën e figurave të tyre kryesore. Dhe madje edhe me atë njollë të parë në librin e kopjuarve, njerëzit e Stefano Pioli mbetën në Seria A maja.

Por ata u kthyen përsëri në kalë pavarësisht nga Torino, duke e marrë ndeshjen me qafën e qafës dhe madje edhe në rrethana testimi, duke e liruar kontrollin e tyre.

Pioli vendosi të pushojë hajmali Hakan Calhanoglu, ndërsa Davide Calabria u lejua të kthehej në mbrojtësin e djathtë, pas kameos së tij të detyruar në zemër të mesfushës së Milanit kundër Juve. Sidoqoftë, ky lehtësim do të ishte jetëshkurtër, pasi Sandro Tonali u largua me bar, duke marrë një goditje të rëndë në pjesën e prapme të viçit në pjesën e dytë.

Sandro Tonali
Skena shqetësuese për Tonalin | Marco Luzzani / Getty Images

Por përpara këtij zbritësi erdhi një demonstrim i të gjitha letrave kredenciale sfiduese të I Rossonerit. I papërmbajtshmi Rafael Leao vazhdoi formën e tij të rrufeshme, duke thyer bllokimin në 25 minuta për të përfunduar një lëvizje mahnitëse dhe të lëngshme.

Mbrojtësi mbrojtës i Rock and roll, Theo Hernandez ngarkoi vertikalisht topin, mundi disa lojtarë dhe më pas nxori një pasim në rrugën e Brahim Diaz. Magjistari i huazuar i Real Madrid instiktivisht goditi topin në hapësirë ​​përpara tij, dhe Leao sulmoi në zonën e penalltisë, mori një prekje dhe goditi në shtëpi golin e parë të lojës.

Gjëra të bukura, klinike.

I dyti erdhi menjëherë pas, me Diaz në zemër të aksionit edhe një herë, duke fituar një penallti nga një ndërhyrje e ngathët e Andrea Belotti. Franck Kessie rrallë humbet nga vendi, dhe ai e bëri biznesin për Pioli.

Samuel Castillejo, Franck Kessie
Kessie heroi i golit | Emilio Andreoli / Getty Images

Pjesa e dytë pa Il Toro të fillonte të drejtonte brirët e tyre drejt nikoqirëve, së pari duke përmbysur një vendim të penalltisë (një incident i cili bëri që Tonali të largohej nga fusha në një barelë), dhe pastaj të detyrojë Gianluigi Donnarumma dhe mbrojtjen e tij në një veprim drastik.

Por pasi u detyrua të bënte zëvendësime të padëshiruara, dhe duke shtuar një ose një emër tjetër në listën e dëmtimeve, Milano akoma u tërhoqën përsëri për të kërkuar pikë maksimale, dhe u bënë presion përsëri rivalëve të tyre Inter për të luajtur të kapur në krye të tabelës.

Nuk ishte e cilësisë së mirë, ajo ishte i guximshëm, por ajo ishte një performancë e kampionëve të mundshëm.

Oh po Dhe Zlatan Ibrahimoviç është kthyer.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu