Super-agjenti Mino Raiola ka pohuar se ka vetëm 10 klube që mund të përballojnë sulmuesin e Borussia Dortmund Erling Haaland dhe se ai do të mendonte të bashkohej, me katër nga ata në Premier League.

Haaland u shfaq si një super yll i së ardhmes që kur shpërtheu në skenë me Red Bull Salzburg sezonin e kaluar dhe ka shënuar 77 gola të pabesueshëm në nivel klubi dhe ndërkombëtar që nga fillimi i fushatës 2019/20 – përfshirë 28 vetëm këtë sezon.

FBL-GER-BUNDESLIGA-SCHALKE-DORTMUND
Haaland ka shënuar 28 gola për Dortmund vetëm këtë sezon | INA FASSBENDER / Getty Images

Manchester United donte të nënshkruante Haaland janarin e kaluar para se të zgjidhte Dortmund, ndërsa 90 minuta ka raportuar në interesin e madh nga Manchester City dhe Chelsea që po ndërton në një çudi të 20-vjeçarit. Liverpool gjithashtu janë lidhur dhe ka të ngjarë që ato katër klube t’u referohet Raiola.

Diku tjetër, Real Madrid, Barcelona, ​​Juventus, Bayern Munchen dhe Paris Saint-Germain janë ndër disa klube evropiane që do të konsiderohen një hap përpara nga Dortmund.

“Isshtë e qartë se të gjithë po e shikojnë Erling si një nga ata yje të mundshëm të ardhshëm, sepse është kaq e vështirë të bësh atë që ai bën në moshën e tij në nivelin e tij,” tha Raiola për BBC Sport.

“Ai do të jetë një nga yjet e ardhshëm të dekadës së ardhshme sepse ne shohim se yje të tillë si [Zlatan] Ibrahimovic, [Cristiano] Ronaldo dhe [Lionel] Messi po vjen në një epokë ku të gjithë pyesin veten: ‘Deri kur mund t’i shijojmë?’ Kështu që të gjithë janë në kërkim të gjeneratës së re.

“Vetëm një maksimum prej 10 klubeve mund të kenë mundësi të blejnë [Haaland] dhe jepni platformën që dëshironi pasi të keni qenë në Dortmund… dhe katër nga ato klube të jenë në të [England]”

Haaland mendohet të ketë një klauzolë lirimi në kontratën e tij me Dortmund që do ta lejojë atë të largohet për 75 milion € (64 milion) në verën e vitit 2022. Por pëlqimet e Qyteti dhe Chelsea janë përplasje për ta ulur atë më shpejt kur nuk ka kapak në atë që Dortmund mund të kërkojë potencialisht.

Situata financiare e Dortmund mund të diktojë nëse ata shesin lojtarë këtë verë që vjen dhe për sa shumë, veçanërisht nëse humbasin futbollin e Champions League për sezonin e ardhshëm, megjithëse ka qenë përfolur ata do të preferonin të mbanin Haaland dhe të shisnin Jadon Sancho nëse do të vinte deri tek ajo.

Për më shumë nga Jamie Spencer, ndiqni atë në Cicëroj dhe Facebook!

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu