25-vjeçari ka marrë njohje nga trupi afrikan pas paraqitjes së tij të lartë kundër kampionëve afrikanë në Mkapa

Anësori i Simba SC Luis Miquissone është zgjedhur lojtari më i mirë i javës nga Caf, pasi Mozambican shënoi fituesin për gjigantët Msimbazi gjatë ndeshjes së tyre në shtëpi në Ligën e Kampionëve kundër Al Ahly, kur ata mundën gjigantët egjiptianë 1-0.

Goli i Miquissone erdhi në minutën e 31-të pasi ai shkëmbeu pasime me mesfushorin Clatous Chama, para se të lëshonte një përpjekje të djathtë nga jashtë zonës e cila mundi portierin e Al Ahly Mohamed El Shenawy në këndin e sipërm para se të zhytej në rrjetë.

25-vjeçari ka marrë te e tij faqet e mediave sociale për të mirëpritur vendimin nga Caf për ta zgjedhur atë si lojtarin më të mirë të javës.

“Unë jam Caf Player i Javës”, shkroi Miquissone me foton e tij duke festuar golin ndaj kampionëve të Afrikës.

Simba gjithashtu e ka përshëndetur lojtarin për nderin që ata kanë marrë ndaj tyre faqet e mediave sociale të shprehet: “Luis [Miquissone] është cilësuar si lojtari më i mirë i javës nga Caf, ky është viti për Simba. ”

Në një intervistë të fundit, oficeri i medias Simba, Haji Manara paralajmëroi skuadrat që po pështyjnë për shërbimet e tij që të jenë gati të kolliten një milion euro për firmën e tij

Qëllimi e kupton Mamelodi Sundowns dhe Al Ahly janë ndër klubet e gatshme për të nënshkruar lojtarin, por sipas Manara, Simba do ta lejojë lojtarin të largohet vetëm nëse një klub paguan 1 milion euro për nënshkrimin e tij.

“Ju e dini që shumë njerëz po pyesin për Luis [Miquissone], ai është një lojtar shumë i veçantë me shumë potencial në fushë, ”Manara shpjegoi.

“Tani ne e dimë dhe kemi parë se çfarë mund të bëjë ai pas shfrytëzimeve të tij gjatë Ligës së Kampionëve, atëherë ata që janë të interesuar për shërbimet e tij duhet të planifikojnë të vendosin shërbimet e tij, ata nuk kanë pse të thonë se e duan atë pa veprim, ata duhet të planifikojnë sepse ai është një lojtar që do t’i kushtojë atyre miliona.

“Unë dua ta bëj shumë të qartë se Luis aktualisht është nën kontratë me Simba dhe oferta e tij përfundimtare nuk mund të jetë më pak se një milion euro, kjo është oferta e fundit që Simba do të pranojë që lojtari të largohet.

“Bota aktuale shpenzon më shumë në Euro, kështu që oferta e tij nuk mund të jetë më pak se kaq.”

Në një intervistë të veçantë, trajneri i Al Ahly Pitso Mosimane emëroi mbrojtësin e Miquissone dhe Kenias Joash Onyango si lojtarët e tij të dalluar të opozitës.

“Simba arriti të luante fort dhe të mbrohej mirë për të gjithë 90 minutat,” Tha Mosimane. “Ata ishin të kujdesshëm për të ruajtur të gjitha topat e rrezikshëm që hynë në portën e tyre, lojtarët e rrezikshëm ishin numri 11 [Luis] dhe 16 [Onyango]”

Skuadrat e tjera thuhet se janë të etura për të nënshkruar Miquissone përfshijnë Tout Puissant Mazembe të Republikës Demokratike të Kongos, Bel Belizizadad të Algjerisë dhe Al Hilal të Sudanit.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu