Mesfushorët mbrojtës vijnë në shumë forma.

Shtë një krijues i thellë gënjeshtar, i cili përdor vizionin dhe inteligjencën për të kontrolluar gjërat ndërmjet rreshtave. Winnershtë fituesi i topit, i cili mbështetet në fizikalitetin dhe aftësinë e zgjidhjes për të prishur lojën, dhe këtu është njeriu spirancë, i cili lexon lojën dhe mbledh përgjimet për argëtim.

Ajo që është kaq e veçantë për Fernandinho është se të tre këto përshkrime i përshtaten atij në mënyrë të përsosur. Edhe tani, në moshën e pjekur të moshës 35 vjeç, ai ende arrin të kombinojë këto role të kundërta pa u djersitur.

Aftësia e Fernandinho për të bërë shumë detyra nuk ishte kurrë më e dukshme sesa gjatë sezonit 2017/2018. Kjo ishte një nga fushatat më të mira të ligës në historinë moderne të futbollit, me Manchester City regjistrimi i 100 pikëve dhe humbja dy herë gjatë gjithë mandatit.

Fernandinho
Fernandinho ndihmoi City të grumbullojë 100 pikë të pabesueshme të Premier League | Laurence Griffiths / Getty Images

Gjatë gjithë sezonit, Fernandinho luajti pas Kevin de Bruyne dhe David Silva në një 4-3-3. Në letër, struktura ultra-sulmuese nuk duhet të kishte funksionuar. Sidoqoftë, Fernandinho u sigurua që kjo të bëhej duke kryer punën mbrojtëse të partnerëve të tij në mesfushë në mënyrë që ata të mund të përqendroheshin në zhvillimin e trazirave.

Lejohet aftësia e tij për të ekranuar katër pjesët e pasme De Bruyne dhe Silva për të luajtur lart dhe më e rëndësishmja gjerësisht, duke ndihmuar Qytetin të krijojë mbingarkesa shkatërruese që çuan në shumicën e 106 golave ​​të tyre në Premier League.

Duke fshirë të gjithë gjerësinë e fushës, Fernandinho nuk u mbështet vetëm në fizikitetin e tij mbresëlënës por edhe aftësinë e tij për të parë ndeshjen disa korniza përpara kundërshtarëve të tij. Shumë herë kundërshtarëve iu dha një shpresë e zbehtë për të goditur kampionët në banak, vetëm për të parë rrugën e tyre drejt golit të mbrojtur nga braziliani gjithë-shikues. Kjo e pa atë të grumbullojë 94 trajtime dhe përgjime të kombinuara gjatë fushatës.

Nëse ai nuk do të mund të ndalonte kundërshtimin me mjete ligjore, Fernandinho do të përdorte ‘faullin taktik’ shumë të keqpërdorur. Karakterizuar si e keqe e pastër, e papastër nga pjesët e medias angleze, kjo përgjithësisht e përfshiu atë duke vlerësuar kërcënimin e sulmit të kundërshtarëve të tij dhe ta çonte atë në një fund të papritur nëse ai mendonte se Qyteti nuk mund ta merrte atë.

Inteligjenca për të përdorur këtë taktikë me zgjuarsi dhe rregullisht, ndërsa merr vetëm shtatë kartonë të verdhë gjatë gjithë sezonit, nuk duhet të nënvlerësohet. Kjo flet për njohuritë e jashtëzakonshme të Fernandinhos për sistemin e skuadrës së tij, si dhe shpejtësinë e tij të mendimit.

Ai ishte i etur për të mbrojtur veten nga akuzat për të qenë kryeministri taktik i Guardiola gjatë një interviste me Telegrafi në 2018

“Unë jam një djalë i mirë. Shikoni, kam dëgjuar atë që është thënë. Por shumicën e kohës, e rimarr topin pa bërë një faull. Unë buzëqesh sepse jam një djalë i lumtur.”

Fernandinho

FBL-ENG-PR-MAN UTD-MAN QYTET
Ai është etiketuar si ‘vrasësi i qeshur’ | PAUL ELLIS / Getty Images

Përkundër prirjes së tij për artet e errëta, duke e karakterizuar Fernandinho si shkëlqyeshëm vetëm në anën mbrojtëse të lojës do t’i bënte atij një dëm të keq. Ai është gjithashtu jashtëzakonisht kompetent në posedim, gjithmonë duke u ofruar shokëve të tij të skuadrës një dalje tepër të sigurt kalimi kur ata janë në një vend të vështirë. Gjatë sezonit 2017/2018, ai mori jo më pak se 2497 pasime, duke mos kontrolluar vetëm 17.

As ai nuk i mbante gjithmonë gjërat të sigurta. Nga 2614 kalimet e tij të përfunduara, 277 ishin më të gjata se 30 jardë, shumë prej të cilave ishin ndërprerës të mëdhenj që e vunë opozitën nën presion të konsiderueshëm. Në kohën që sezoni kishte mbaruar dhe titulli ishte fituar, Guardiola ishte i etur të theksojë se sa i rëndësishëm kishte qenë Fernandinho – siç zbuloi mesfushori për faqja e internetit e klubit.

“Pep tha se do ta mbaja larg ekipit sepse ai u pyet nëse do të luante në ekipin e Manchester Cityt 2017-18. Nga këndvështrimi i tij, unë jam më i mirë se ai kur luajti.”

Fernandinho

Ndërsa fushata 2017/2018 e përfaqësoi atë në kulmin e tij, që nga ajo kohë ka shumë dëshmi të aftësisë së tij të klasit botëror.

Fushata vijuese dëshmoi shumë të njëjtën gjë nga Fernandinho. Ai e ndihmoi skuadrën e tij të ruajë titullin e tyre në Premier League duke luajtur një rol gati identik. Kur ai mungoi, City i mungoi – keq.

Kur ai u përjashtua në dhjetor me një problem në kofshë, Qytetarët humbën ndeshjet prapa shpinës kundër Crystal Palace dhe Leicester, me pamundësinë e tyre për të mbyllur vrimat e lëna nga mesfushorët e tyre në avantazh duke provuar një problem kryesor.

Fernandinho
Fernandinho ka fituar një mori nderimesh të brendshme që nga bashkimi me City | Sebastian Frej / MB Media / Getty Images

Këto disfata ndezën shqetësime të tërbuara në mes të bazës së qytetit për mënyrën se si do të zëvendësonin Fernandinho. Kjo është një pyetje që vazhdon të qëndrojë pezull në klub edhe sot e kësaj dite.

Sezonin e kaluar, Fernandinho u kërkua të plotësonte në qendër të mbrojtjes për të gjitha, përveç tre nga 30 paraqitjet e tij në Premier League. Ndërsa ai performoi mirë, duke provuar të ishte mbrojtësi më i besueshëm i Guardiola nga një distancë, prania e tij në mesfushën mbrojtëse u humb shumë keq.

Zëvendësuesi i tij Rodri, mund të jetë i sigurt në posedim, por ai nuk ka lëvizshmëri dhe vetëdije për t’u grumbulluar me paraardhësit e tij në një kuptim mbrojtës.

Rodri, Fernandinho, Jesus Corona
Rodri nuk bëri pesë më të mirët tanë … | Octavio Passos / Getty Images

Ndërsa mungesa e tij nuk ishte arsyeja e vetme për City që grumbulloi 17 pikë më pak sezonin e kaluar, ajo luajti një rol masiv. Fakti që Guardiola mbetet kaq i varur nga një 35-vjeçar deri më sot flet shumë për shkathtësinë e jashtëzakonshme të Fernandinhos dhe klas boteror talent.

Pa atë që i mban gjërat së bashku në mbrojtje dhe në posedim, nuk ka asnjë shans që City do të kishte siguruar titujt e Premier League në mënyrë kaq të paharrueshme.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu