Kur mendojmë për mesfushorin sulmues, termi ‘maverick’ shpesh na shkon ndërmend.

Mavericks në përgjithësi janë me shpirt të lirë dhe jashtëzakonisht joortodoks, por shpesh akuzohen për mungesë të kapacitetit për të punuar brenda një ekipi. Pra, çfarë ndodh kur bashkoni të gjitha tiparet pozitive të individit tonë të pavarur me mentalitetin e vizionit të tunelit të një fituesi serial?

Lose Man City GIF nga ElevenSportsBE - Gjeni dhe Ndani në GIPHY

Ju merrni Kevin de Bruyne.

Askush nuk e ka thyer formën e një mesfushori sulmues mjaft si De Bruyne. Superylli belg ka ripërcaktuar mënyrën se si ne e gjykojmë këtë rol, duke u bërë gjithçka e përsosur në Evropë Manchester City ekipi.

Ajo që në mënyrë tipike i bën mesfushorët e shkëlqyer sulmues aq të paharrueshëm është aftësia e tyre për të ngadalësuar lojën për një pjesë të sekondës në mënyrë që të sjellin ndërmend pasimin e përhershëm të ndarjes së mbrojtjes.

E gjitha është mirë, por kur përballeni me një ekip i stërvitur mjaftueshëm për t’ju mohuar atë moment shtesë në posedim, krijuesit tanë fillojnë të mos mbërthehen.

FBL-ENG-PR-MAN QYTETI-SHEFFIELD UTD
Një vrasës me gjak të ftohtë | LINDSEY PARNABY / Getty Images

Kjo është ajo që e bën De Bruyne kaq të veçantë, dhe e fut atë në këtë kllapa të klas boteror.

Ai nuk pranon të zvogëlojë ritmin e lojës, as nuk i duhet një prekje shtesë ose një milisekondë tjetër për të zgjedhur një shok skuadre. Ai luan rolin e orkestratorit në një ritëm rock and roll.

“Ajo që e bën Kevinin unik është se ai ekzekuton edhe më shpejt. Ai mund të luajë në një pozicion No 10, false 9, krahu i djathtë, krahu i majtë, mund të luajë edhe No 6. Ai thjesht shkëlqen në të gjitha ato role sepse nuk jeton në një sistem “.

Roberto Martinez në De Bruyne

Ai është mesfushori ideal sulmues për këtë skuadër të Man City. Ai zotëron shkathtësinë dhe këmbët e shkathëta të krijuesit të markës suaj tregtare, por ritmin, fuqinë dhe aftësitë drejtuese të një mesfushori kutinë në kutinë. Në fakt, De Bruyne ishte mesatarisht 12.29 km për 90 minuta gjatë sezonit fitues “katërfish” të Qytetarëve për 2018/19, epitomising Motoja e Pep Guardiola e ‘drejtimit si skuadra më e përulur në botë’.

Në 2019/20, ne pamë më të mirën e pamëshirshme dhe shkatërruese që ylli belg ka për të ofruar. Ai postoi numrat më të mirë në karrierë, duke shënuar 13 gola dhe duke shënuar një rekord të barazimit 20 asistime gjatë sezonit, një arritje që nuk ishte menaxhuar që nga Thierry Henry në 2002/03. Nuk është shoqëri e keqe për të qenë, atëherë.

Në të vërtetë, ne kemi qenë të bekuar mjaft për të qenë dëshmitarë të kësaj forme që nga viti 2016, duke qenë se ai ka regjistruar 64 asistime të mëdha gjatë katër viteve e gjysmë. Tani, që një lojtar të ruajë këto standarde gjatë një sezoni është jashtëzakonisht mirë. Por për të ruajtur ato maja për gati gjysmë dekade? Kjo është e klasit botëror.

“Kur shënon, është një ndjenjë e shkëlqyer, por të japësh një pasim të shkëlqyeshëm do të thotë se është diçka e veçantë për mua. Undershtë shumë e nënvlerësuar ajo që bëjmë.”

Kevin de Bruyne

Por si është e mundur që ai të gdhendë 20 asistime në një sezon, kur mesfushori më i afërt për golat e krijuar ishte shoku i skuadrës David Silva me vetëm 10? Epo, De Bruyne nuk operon vetëm në hapësirat që zakonisht shoqërohesh me mesfushorë sulmues. Ai punon kanalet, e merr topin nga thellësia dhe e bën veten të pamundur të shënojë, duke lundruar përreth dhe duke prodhuar dërgesa të kamxhikut me të dyja krahët.

Ai është futbollisti i fundit.

Saktësia e tij vdekjeprurëse dhe saktësia e pakonkurrueshme me të dyja këmbët do të thotë se ai mund të drejtojë mbrojtjen e plotë dhe të shpojë atë korridor të pasigurisë pothuajse sipas kërkesës – një korridor që shumica e lojtarëve arrijnë ta lokalizojnë vetëm një herë në disa lojëra apo më shumë.

Ai mund ta lëkundë këmbën e tij më të dobët të majtë në një top më ëmbël sesa shumica e futbollistëve të tjerë mund të ëndërronin ta arrijnë me goditjen e tyre më të fortë. Ndoshta prova më e famshme e natyrës së tij ambidextrous arriti në formën e një rakete me këmbë të majta kundër Chelsea në vitin 2017, në marshimin e Man City drejt titullit të tyre të parë në Premier League me Belgjikun në mesfushën e tyre.

Dhe sa i përket asistimeve? Epo, mund të mos ketë asnjë shembull më të mirë sesa në prishjen e Man City 7-2 të Stoke City përsëri në 2017, kur krijuesi i muzikës grisi gjymtyrën Potters nga gjymtyra.

Ai së pari preu mbrojtjen në shirita me një pasim të kundërt ndaj Leroy Sane, dhe gjermani ngacmoi Raheem Sterling për të dyfishuar epërsinë. De Bruyne me të vërtetë e ktheu stilin në pjesën e dytë megjithëse, duke prodhuar dy pasime prerëse pothuajse identike nga krahu i djathtë, të cilat shkëlqyen në mënyrë të çuditshme në faqen e portës, secila duke arritur destinacionin e tij në shtyllën e largët. Ishte sublime.

E vërteta është, ky ishte vetëm një shembull i një mijë që mund të zgjidhnim për të demonstruar aftësitë e tij. Ai e ka bërë atë herë pas here në divizionin më të vështirë në futbollin botëror, shënoi një fitues kundër Brazilit në çerekfinalet e Kupës së Botës, dhe tërhoqi si klubin ashtu edhe vendin në nivele më parë të paarritshme.

Jo vetëm aftësia e tij me këmbët e tij e bën atë të pavlefshëm për këtë skuadër të Qytetit. Pa të, ekipi duket një njësi shumë më pak e plotë kur ai nuk po dikton lojën.

Ndikimi i tij po rritet si brenda dhe jashtë fushës, gjithashtu. De Bruyne tani ka marrë rolin e zëvendës-kapitenit, duke u rrëshqitur rregullisht në shiritin në mungesë të Fernandinho. Ai është njeriu tek i cili tani kthehet Guardiola në orën e tyre të nevojës dhe është bërë penalltia zyrtare pas një vargu gabimesh të dobëta nga shokët e tij të skuadrës.

Në momentet e tufës, të tilla si një barazim nokaut i Champions League Real Madrid në Santiago Bernabeu, Belgu do të ngrihet dhe do të numërohet. Ai është një udhëheqës, si për shembull në fushë ashtu edhe me fjalët e tij në dhomën e zhveshjes.

Kevin De Bruyne
Ngjitja deri te pllaka | Imazhe Sporti Cilësore / Imazhe Getty

“Ai ka diçka unike. Ai mund të vrapojë, vizioni që ka … personaliteti tani. Tani ai është më i miri”.

Pep Guardiola në De Bruyne (korrik 2020)

Dhe ai është në gjendje të marrë përsipër gjithë këtë përgjegjësi, sepse ai gjithmonë ka pasur mentalitetin e një lojtari të ekipit – me ose pa shirit, siç shpjegoi ai një herë në një intervistë me Telegrafi.

“Ndonjëherë është instinkt,” tha ai. “Ndonjëherë ju e dini se çfarë do të bëjnë njerëzit.

“Ajo që unë përpiqem të zotëroj si lojtar është të përpiqem të di se çfarë pëlqejnë shokët e mi të skuadrës dhe si e duan topin. Ju jeni një partneritet dhe e dini cilat janë pasimet e mia tipike dhe çfarë mund të luaj.

Kevin De Bruyne
Ai yll i të gjitha yjeve | Naomi Baker / Getty Images

“Si një lojtar i mesfushës duhet të dini. Disa lojtarë e pëlqejnë atë para tyre. Shtë e vështirë të thuash. Thjesht përpiqesh të shikosh lojën, çfarë do të ndodhë, para se të ndodhë madje “.

Dhe kjo është De Bruyne me pak fjalë. Ndërsa mbështetësit në stadium ngrihen butësisht nga vendet e tyre në pritje, belgu tashmë ka parashikuar atë që do të mbajë e ardhmja e afërt, sepse ai është krijuesi dhe zbatuesi i tij.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu