Mbrojtësi është vendosur si një skuadër i parë në ish-kampionët e ligës dhe shpreson ta ndërtojë karrierën e tij edhe më mirë

Mbrojtësi i Sofapaka, Isaac Mitima ka zbuluar se çfarë e ndihmoi atë të vendoset në ekipin Premier League të Federatës së Kenisë së Futbollit, pavarësisht një fillimi zhgënjyes.

Mitima u nënshkrua para fillimit të sezonit dhe është bërë një nga lojtarët e rregullt të Batoto ba Mungu por ai e pranon se ishte përballur me një pikë fillestare të përafërt në klub.

“Ditët e mia të hershme ishin të përafërta dhe zhgënjyese deri në një farë mase, por jam i lumtur që kam qenë në gjendje të vendosem mjaft mirë,” Mitima i tha faqes në internet të klubit. “Unë jam një person miqësor dhe më pëlqen të bëj miq dhe tifozë të rinj gjithashtu. Kjo më ka ndihmuar kohë të madhe për t’u vendosur në klub.”

Ruandasi gjithashtu foli për ndeshjen e tij të parë në Ligën Premier FKF para se të pësonte një dëmtim që e përjashtoi atë për një kohë pas kësaj.

“Sinqerisht, u ndjeva aq mirë në debutimin tim kundër Western Stima në ndeshjen tonë të dytë të sezonit. Fatkeqësisht, lumturia ime do të pritej duke dalë e dëmtuar, “shtoi ai.

“Me shërimin tim, e pata të vështirë të depërtoj në ekipin e parë, një fakt që më la të irrituar, por që nga kthimi im kundër Nzoia Sugar, historia ka qenë e ndryshme. Unë kam luajtur në të gjitha garat dhe ndihem kaq i lumtur, besimi im niveli është i lartë dhe performanca ime po ashtu ”.

Ylli shpreson që lëvizja e tij në Sofapaka do ta ndihmojë atë të ndërtojë karrierën e tij dhe më në fund të bëhet një yll i rregullt për ekipin kombëtar, Amavubi.

“Unë u bashkova me klubin në mënyrë që të mund të vazhdoja karrierën time, Sofapaka është një klub i madh që do të shtojë vlerë në jetëshkrimet e mia si lojtar. Dëshira për të pasur një kohë të rregullt loje në një kampionat konkurrues e bëri më të lehtë për t’u bashkuar me klubin , “Deklaroi Mitima.

“Dreamndrra e secilit lojtar është të përdorë ngjyrat e verdha dhe blu të ekipit kombëtar dhe kështu që unë nuk jam një përjashtim. Unë jam duke punuar shumë drejt ekipit të të moshuarve dhe jam krenar që kam dalë në ekipin U20 në pesë raste.

Mitima gjithashtu rrëfeu arritjen e tij ndërsa luante për skuadrat më të reja në vendin e tij të lindjes Ruanda përpara se të nënshkruhej nga Batoto ba Mungu.

“Unë u bashkova me akademinë APR ku u emërova kapiten i ekipit,” përfundoi ai. “Duringshtë gjatë periudhës një vjeçare që unë kam qenë në gjendje të drejtoj skuadrën time për të fituar trofeun e divizionit të dytë, një arritje që më dha një ngritje në moshë të lartë ekipi.

“Pas gjashtë muajsh me ekipin e të rriturve, unë u bashkova me Police FC në huazim para se të gjeta përfundimisht rrugën time në Klubin e Futbollit Sofapaka.”

Mbrojtësi gjithashtu zbuloi se ai mori shumë oferta ndërsa ishte ende student në shkollën e mesme duke pasur parasysh aftësitë e tij.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu