Menaxheri i ekipit olimpik të futbollit të Egjiptit ka konfirmuar se ai synon të zgjedhë Mohamed Salah si një nga lojtarët e tyre më të madh për turneun e kësaj vere, dhe kështu sulmuesi mund të humbasë fillimin e sezonit të ardhshëm me Liverpool

Salah është lojtari më i mirë i Faraonëve të të gjitha kohërave dhe tashmë ka përfaqësuar vendin e tij në Lojërat Olimpike në 2012, por mund të zgjidhet kësaj here si një nga tre lojtarët e tyre mbi 23 vjeç.

Menaxheri i Egjiptit Under-23s Shawky Gharib zbuloi se ai dëshiron që Salah të drejtojë përgjegjësinë e tyre në Tokio nëse ndeshjet vazhdojnë këtë verë, megjithëse ata ende nuk kanë bisedime me Liverpool në lidhje me disponueshmërinë e tij.

“Skuadra paraprake e ekipit U23 të Egjiptit do të drejtohet nga Mohamed Salah dhe Mohamed El-Shennawi së bashku me një tjetër portier,” tha ai, siç raportohet nga Ahram.

“Salah aktualisht është një nga lojtarët më të rëndësishëm në botë dhe është normale ta thërrasësh atë për skuadrën olimpike të Egjiptit.

“Ne do të fillojmë bisedimet zyrtare me Liverpool pas pushimit ndërkombëtar marsin e ardhshëm “.

Kuqezinjtë do të duhej të miratonin lëshimin e Salah në skuadrën Olimpike, por duke e bërë këtë do të thoshte se ai ka të ngjarë të humbasë fillimin e sezonit të Premier League 2021/22 si dhe një pjesë të para-sezonit.

Mohamed Salah
Salah ka impresionuar për Liverpool pavarësisht se po përpiqet të ruajë titullin e Premier League | Pishinë / Getty Images

Futbolli olimpik aktualisht është planifikuar të fillojë në 23 korrik dhe të përfundojë në 8 gusht – të njëjtën fundjavë që Premier League do të fillojë.

Sezoni aktual i Liverpool është dëmtuar nga dëmtimet dhe shqetësimet e gjendjes fizike, dhe Jurgen Klopp ndoshta mund të bëjë pa Salah duke fluturuar në gjysmë të botës dhe duke luajtur në një turne ndërkombëtar që mund të fillojë fushatën tjetër.

Salah ka shënuar 24 gola në 36 ndeshje në të gjitha garat për Reds deri më tani në atë sezon zhgënjyes.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu