20-vjeçari është përsëri në garë për veprim të ndeshjes pasi ka lënë pas problemet e tij të fundit të dëmtimit

Mesfushori i Ganës Mohammed Kudus u kthye në skuadrën e ditës së ndeshjes së Ajax për herë të parë në një muaj pasi klubi u ndesh të Mërkurën me PSV në Kupën Hollandeze.

Sulmuesi ishte një zëvendësues i papërdorur pasi Lancers regjistruan një fitore 2-1 në Johan Cruijff Arena për të kaluar në gjysmë-finale të garës së kupës.

Pavarësisht se nuk ka dalë në fushë, roli i tij në stol është një hap i rëndësishëm në rrugën e tij për t’u kthyer në aksionin e ndeshjes.

Interesante, paraqitja e tij e fundit erdhi kundër PSV në Hollandisht Eredivisie pikërisht një muaj më parë.

Kudus ka qenë brenda dhe jashtë veprimtarisë që kur pësoi një dëmtim në menisk kur ishte në aksionin e Ligës së Kampionëve kundër Liverpool në tetor të vitit të kaluar.

I pritur nga veprimi për “shumë muaj” sipas klubit të tij, 20-vjeçari bëri një kthim në stërvitje në dhjetor.

Pas disa javësh stërvitje, ai u kthye në aksion si zëvendësues i pjesës së dytë në ndeshjen e kampionatit kundër PSV.

Ai, megjithatë, pësoi një pengesë në paraqitjen e shkurtër, duke e detyruar atë përsëri në dhomën e trajtimit.

“Unë e di se sa kompleks mund të jetë ky dëmtim. Ai është përsëri në fushë por ai kishte një pengesë, ”tha trajneri i Ajax Erik ten Hag kohët e fundit, sipas Rrjeti Gana.

“Tani ai po merr pjesë në aktivitete të caktuara grupore gjatë trajnimit. Ne jemi të kujdesshëm me të dhe po e marrim hap pas hapi. ”

Në mungesë të Kudus, Ajax pësoi eliminimin në raundin e parë nga Champions League.

“Nëse gjithçka do të kishte shkuar mirë, ne do të mund të ishim kualifikuar në fazën e nokautit. Kjo thjesht nuk ishte pritja jonë. Ne kemi humbur lojtarët kryesorë për shtatë vjet në dy vjet,” tha dhjetë Hag, siç raportohet nga AD në dhjetor.

“Realiteti është që ne nuk kemi një skuadër të Ligës së Kampionëve për momentin. Ne duhet ta ndërtojmë përsëri atë.

“Lojtarët pëlqejnë [David] Neres dhe Kudus, pëlqejnë [Ryan] Gravenberch, mund të kishte bërë një lëvizje të madhe në zhvillimin e tyre po të ishin të aftë. Atëherë mund të ketë qenë e mundur [to qualify to the knockout stage]”

Ajax nënshkroi Kudus nga danezi Nordsjaelland në korrik të vitit të kaluar. Ai deri më tani ka bërë pesë paraqitje në të gjitha garat për The Lancers.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu