Shefi i Saints reflekton në performancën e qendërmbrojtësit kundër Wolves të enjten

Menaxheri i Southampton, Ralph Hasenhuttl ka lavdëruar mbrojtësin ganez Mohammed Salisu për një debutim “shumë të mirë” për klubin në fitoren e së enjtes në Kupën e FA ndaj Wolverhampton Wanderers.

Gjashtë muaj pas blerjes së tij nga veshja spanjolle Real Valladolid, qendërmbrojtësi doli në fushë për herë të parë për Shenjtorët për 90 minuta veprim në atë që përfundoi në një triumf 2-0.

Debutimi i tij u vonua nga pengesat e dëmtimeve dhe mungesa e aftësisë së ndeshjes.

“Po, ishte një pritje shumë e gjatë për një debutim. Nuk është aq e lehtë, por ai u ngrit menjëherë dhe luajti një lojë shumë të mirë,” tha Hasenhuttl pas fitores së raundit të pestë të së enjtes në garën e Kupës, raporton HampshireLive.

“Ai është padyshim një lojtar që mund të na ndihmojë dhe kjo është arsyeja pse ne e nënshkruam atë.

“U desh një kohë e gjatë. Ne thamë se ishte një projekt afatgjatë dhe ne kemi pritur shumë gjatë tani. Shpresojmë se do të ketë më shumë pozitive për të ardhur.

“Jo [he was not nervous], ai ka cilësinë dhe ishte i bindur për atë që po bën. Ai nuk ishte nervoz. Ai e dinte se çfarë po bënim dhe ndihej rehat. Sa më shumë që punojmë me të, aq më lehtë do të jetë.

“Ai është i shpejtë, është i fortë, ka një trup të mirë, kështu që është një lojtar për të ardhmen”.

Golat nga Danny Ings dhe Stuart Armstrong dërguan Southampton në raundin tjetër të kampionatit të kupës.

“Po, e rëndësishme”, u përgjigj Hasenhuttl kur u pyet nëse ishte i kënaqur me çarçafin e pastër.

“Ne kishim disa lojtarë mbrapa dhe Salisu bëri një punë të mirë sot, Fraser [Forster] gjithashtu, rojtari ynë për kupën.

“Në përgjithësi, ingranazhi ynë i kundërt ishte shumë më i mirë sot. Nathan Tella po luftonte menjëherë me Traore.

“Ne e meritonim atë sot”.

Me debutimin e tij tani pas tij dhe një fletë të pastër për tu mburrur, Salisu do të shikojë një largim të dytë të drejtë kur Southampton përballet përsëri me Wolves, këtë herë në Premier League, të Dielën.

Ai u bashkua me Saints në një marrëveshje katër-vjeçare në gusht të vitit të kaluar, duke e bërë skuadrën e tij të parë të ditës së ndeshjes për një barazim me Brighton dhe Hove Albion në dhjetor. Ai vazhdoi të bënte gjashtë paraqitje të tjera në stol në muaj përpara se të pësonte një dëmtim të ri pak para Vitit të Ri.

Tani përsëri në veprim, Salisu ka të ngjarë të thirret për Ganë në Kupën e Kombeve të Afrikës 2021 me dy koka kualifikuese kundër Afrikës së Jugut dhe Sao Tome dhe Principe muajin tjetër.

Në vitin 2019, 21-vjeçari refuzoi ftesën e tij të mëparshme ndërkombëtare për shkak të dëmtimit.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu