Të gjitha gjërat e mira duhet të marrin fund – një thënie e cila nuk ka asnjë lidhje me lajmin se Arsenali ka rënë dakord të zgjidhë kontratën e Mesut Ozil.

Reprezentuesi gjerman ka shkelmuar thembrat e tij që kur u njoftua se ai nuk ishte përfshirë në skuadrat e Mikel Arteta në Premier League ose Europa League – dhe duke ‘goditur thembrat e tij’, natyrisht nënkuptojmë përfshirjen në spate të rastit në Twitter me Piers Morgan.

Mesut Ozil
Magjia e Ozil në Arsenal duket se ka mbaruar | Robin Jones / Getty Images

Me një kaloni në anën turke Fenerbahce duke kërkuar vendosur të zhvillohet në ditët në vijim, ne do të hedhim një vështrim në momentet më të mira të Ozil me një fanellë të Arsenalit – nuk ishte e gjitha e dënueshme dhe e zymtë, ka pasur një kohë kur ai ishte absolutisht i shkëlqyer.

FBL-ENG-PR-SUNDERLAND-ARSENAL
Ozil ishte vendimtar për Arsenalin që mori tre pikë në debutimin e tij | IAN MACNICOL / Getty Images

Kur Ozil nënshkroi për Arsenal në dritaren e transferimeve të verës 2013, kishte një ajër optimizmi rreth klubit se ardhja e gjermanit mund të ishte fillimi i diçkaje të veçantë.

Ajo nuk ishte, por le të mos e lejojmë që të zhgënjejë udhëtimin tonë në korsinë e kujtesës.

Nuk iu desh aspak kohë që ai të vendoste në futbollin anglez – 11 minuta për të qenë të saktë – duke siguruar një pasim të përsosur për Olivier Giroud në debutimin e tij në Ligën Premier në Stadiumin e Dritës, një kontribut që e bëri Arsenalin në rrugën e tyre për të tre pikë në një fitore 3-1.

Gunnersaurus
Gunnersaurus u shkarkua vitin e kaluar | James Williamson – AMA / Getty Images

Thoni atë që ju pëlqen me shfaqjet në terren të Ozil, çdo njeri që siguron një thesar kombëtar si Gunnersaurus mbetet në punë është një njeri i mirë në librin tonë.

Nusja e Arsenalit ishte gati gati e zhdukur (hahahaha cos ai është si një dinosaur dhe kështu është me të vërtetë qesharake) kur klubi vendosi ta shkarkonte atë në mënyrë efektive, vetëm që Ozil të ndërhynte dhe të ofrojë të paguante pagat e maskotës për të siguruar që ai të qëndronte në klub

Kështu që, tani Ozil i është ndërprerë kontrata, ku është mirënjohja Gunnersaurus? Një sy për një sy dhe gjithçka – nxirr portofolin.

Në ekranin tjetër madhështor.

Në 2013/14, Arsenalit iu dha një tronditje e frikshme Liga e Kampioneve grupi përkrah Borussia Dortmund, Napoli dhe Marseille.

Një fillim i fortë ishte i domosdoshëm dhe kjo është pikërisht ajo që ata morën. Një fitore 2-1 ndaj Marseille në javën e parë të ndeshjes i vendosi bukur, megjithëse një përplasje në shtëpi me Napolin dukej një pyetje e vështirë – derisa Ozil të kthente stilin.

Gjerman ishte i bujshëm, duke provuar shumë për anën e pasme të skuadrës Serie A ndërsa tërhiqte telat gjatë gjithë mbrëmjes, ndërsa përfundimi i tij i matur bukur për ta çuar skuadrën e tij përpara klasës së dobët.

Mesut Ozil
Ozil shënoi një breshëri të shkëlqyeshëm kundër Newcastle | Julian Finney / Getty Images

Ndërsa Ozil është më se i aftë të kontrollojë një lojë për 90 minuta të plota, aftësia e tij për të prodhuar momente të shkurtra magjie është një aspekt tjetër i lojës së tij që e bën atë aq argëtues për të parë.

Ish-njeriu i Real Madridit kishte tifozë që shikonin me frikë ndërsa goditi fitoren e Arsenalit në përplasjen e tyre me Newcastle në 2017.

Pasi topi u fut në ajër dhe po lundronte larg nga goli, krijuesi i lojëve e shikoi topin deri në çizmën e tij të majtë, duke mbështjellur këmbën rreth tij dhe duke dhënë një makinë të pandalshme në këndin e sipërm.

Greva i dha Arsenalit të tre pikët dhe ishte një moment i pastër i klasës.

Duke folur për momentet e klasës.

Shumica e shënimeve në listën tonë janë Ozil të shkëlqyera shfaqje, por kur bëhet fjalë për paraqitje të shkëlqimit që ju lënë të vini nofullën nga dyshemeja – kjo është më e mira e pjesës.

Me ndeshjen e Arsenalit në Ligën e Kampionëve kundër Ludogorets gati në 2-2, Ozil u luajt në gol me vetëm disa minuta të mbetura.

Shumica e lojtarëve do të kapnin panik dhe do të gëzonin linjat e tyre, ndërsa ata që janë mjaft të mirë për të mos u shtrënguar nën presion thjesht do ta mbanin të thjeshtë – Ozil nuk bëri asnjërin, ai e shfrytëzoi rastin për të shfaqur shkëlqimin e tij.

Gjermani goditi portierin përpara se të kalonte në mbrojtje dy mbrojtës të Ludogorets, duke i lënë të dy në anën e pasme ndërsa ai trokiste në shtëpi. Gjenialitet absolut.

Mirë, kështu që ai nuk e mori mjaft rekordin, por mos lejoni që të zvogëlojë se sa e shkëlqyer është kjo arritje.

Ozil shënoi 19 asistime të Premier League në 2015/16, një shifër e tejkaluar vetëm nga Thierry Henry dhe Kevin De Bruyne – një kompani jo e keqe për tu mbajtur.

Ish-njeriu i Werder Bremen ka bërë një karrierë duke ofruar ndihmë për të tjerët, dhe në të vërtetë nuk ka shumë më mirë se ai në të në futbollin evropian.

Alexis Sanchez
Ozil ishte i shkëlqyeshëm kundër Manchester United | Michael Regan / Getty Images

Pak mund të kishin pritur shakullinë që goditi Manchester United në përplasjen e tyre me Arsenalin në Emirates Stadium në 2015.

Skuadra e Arsene Wenger fluturoi absolutisht nga blloqet, duke marrë epërsinë 3-0 me më pak se 20 minuta në orë, dhe Ozil ishte i rëndësishëm në çmontimin e Djajve të Kuq.

Ai kapi një gol dhe një asistim në fillimin e shtatë minutave, duke e lënë ekipin e Louis van Gaal të tronditur derisa Arsenali po kalonte në një fitore të rehatshme.

Ozil është një nga ata lojtarë që – kur po luan mirë – është i aftë të fitojë lojëra të vetme, dhe kur Leicester vizitoi Emiratet në 2018 kjo është saktësisht çfarë bëri ai.

Duke kaluar një gol prapa, Topçinjtë barazuan rezultatin falë përfundimit të shkëlqyeshëm të Ozil – lloji i golit që ai bëri të dukej i lehtë, por në të vërtetë ishte gjithçka tjetër – para se dy pjesë absolutisht të pabesueshme të lojës të zhbllokonin prapavijën e Foxes ndërsa Arsenali regjistroi një Fitore 3-1.

Rafinha, Mesut Ozil
Ozil ishte thelbësor në fitoren e Arsenalit ndaj Bayern në 2015 | Mitchell Gunn / Getty Images

Ndihet sikur Arsenali nuk e ka mposhtur Bayern Munchen për rreth 400 vjet, por ata në të vërtetë triumfuan kundër gjigantëve bavarezë në vitin 2015 – falë jo pak pjesës së magjistarit të tyre gjerman.

Ozil vraponte rreth e rrotull në anën e pasme të Bayernit, dhe qëllimi i tij i vonë ishte i mjaftueshëm për të siguruar tre pikët dhe kapi një performancë sublime individuale.

FBL-ENG-FACUP-ARSENAL-CHELSEA
Ozil ndihmoi Arsenalin të fitonte Kupën FA FA 2017 | ADRIAN DENNIS / Getty Images

Numri një në listën tonë të pikave kryesore të Ozil në Arsenal është shfaqja e tij në finalen e Kupës FA 2017.

Një kritikë që i është bërë gjatë karrierës së tij të Topçinjve është paaftësia e tij për t’u shfaqur në raste të mëdha – por mos bëj gabim për këtë, finalet e Kupës së FA akoma një lojë të madhe, dhe ai dha një paraqitje perfekte në fitoren e Arsenalit ndaj Chelsea.

Skuadra e Wenger ishte nënshtrues të mëdhenj duke shkuar në shfaqjen e shfaqjes, me njerëzit e Antonio Conte së fundmi kurorëzuan kampionët e Premier League dhe Arsenali vetëm arriti një përfundim zhgënjyes në vendin e pestë.

Sidoqoftë, Ozil së bashku me Alexis Sanchez bënë një shfaqje fantastike dhe shpëtuan atë që kishte qenë një sezon i vështirë për klubin.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu