16-vjeçari theu rekordin e vendosur në fillim të këtij viti nga Florian Wirtz i Leverkusen për të barazuar për vizitorët

Youssoufa Moukoko u bë golashënuesi më i ri në Bundesliga historia të Premten me grevën e tij të parë për Borussia Dortmund kundër Union Berlin.

Moukoko u bë debutuesi më i ri i fluturimit të lartë gjerman në nëntor, duke dalë nga pankina për Erling Haaland kundër Hertha Berlin vetëm 16 vjeç dhe një ditë.

Javët në vijim e kanë parë atë gjithashtu të thyejë rekordet për fillimin më të ri të Bundesliga dhe si lojtari më i ri që ka luajtur në Liga e Kampioneve, duke rrahur shenjat përkatësisht të vendosura nga Nuri Sahin dhe Celestine Babayaro.

Në gjashtë paraqitje për Dortmund, megjithatë, Moukoko, i cili doli në skenë për rezultatin e tij të jashtëzakonshëm të shënimit në nivelin e të rinjve, ishte ende duke pritur golin e tij të parë për të moshuarit.

Kjo pritje tani ka mbaruar pasi ai dha një përgjigje të menjëhershme për BVB pa trajner pasi ata ranë prapa në kryeqytetin gjerman.

I riu, i cili filloi ndeshjen e tij të dytë radhazi në Bundesliga, ishte në shënjestër në orën për të barazuar, vetëm tre minuta pasi Taiwo Awoniyi kishte qëlluar Union në epërsi.

Ai thyen rekordin e vendosur gjashtë muaj më parë nga Florian Wirtz, i cili ishte 17 vjeç e 34 ditë kur shënoi për Leverkusen drejt fundit të sezonit 2019-20.

Dortmund është i prirur të rikthehet në rrugën e duhur pas një loje të kalbur të formës që bëri që trajneri Lucien Favre të humbasë punën e tij këtë javë, pas një skuadre 5-1 në shtëpi nga Shtutgart.

Një nga trashëgimitë më të mëdha të Favre në klub ishte promovimi i talentit të tij të ri, me Erling Haaland, Jadon Sancho, Gio Reyna dhe Jude Bellingham të gjithë që morën shanse të mëdha për të shkëlqyer ndërsa ishin adoleshentë; dhe tani Moukoko është i etur të bëhet sensacioni i fundit i Dortmund.

“Unë nuk mund të bëj asgjë për të qenë i mirë në futboll,” tha ai në një intervistë për DAZN. “Ai që punon më shumë shpërblehet në fund.

“Ishte gjithmonë ëndrra ime të bëhesha një lojtar profesionist futbolli. Dhe nëse e keni atë ëndërr duhet ta ndiqni atë si një luan.”

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu