Shefi i Tottenhamit, Jose Mourinho thotë se Gareth Bale nuk ka asgjë për të provuar, duke këmbëngulur se “cilësitë e tij të veçanta” mund ta ndihmojnë klubin nga tani deri në fund të sezonit.

Reprezentuesi i Uellsit sapo ka filluar të vijë në jetë pas një fillimi të dëshpëruar të magjisë së tij të dytë në veri të Londrës, i cili u ndoq nga shqetësimet për dëmtime që ndaluan Mourinho duke i ofruar atij shumë minuta.

Mes të dyve u duk se kishte fërkime dy javë më parë, kur Bale postoi një fotografi në Instagram që sugjeronte se ai ishte stërvitur mirë para se ta tregonte Mourinho ai nuk u ndie mjaft i përshtatshëm për të luajtur kundër Everton në FA Cup.

Por Bale tregoi shenja se po kthehej diku afër më të mirës me një shfaqje mbresëlënëse 45 minutëshe në humbjen 2-1 në West Ham, ku shënoi një asistim, kaloi mbrojtësit dhe goditi traversën me një përpjekje të ashpër.

Dhe Mourinho është “plotësisht i bindur” për cilësinë e Bale dhe shpreson se ai mund të fillojë të japë më shumë pasi sezoni të përfundojë biznesin.

“Ai nuk ka nevojë të më bindë për asgjë”, tha Mourinho përpara ndeshjes së dytë të Ligës së Evropës në barazimin e 32-të të fundit kundër Wolfsberger. “Jam plotësisht i bindur për gjithçka. Nuk ka të bëjë me bindjen time, ka të bëjë me të qenit gati për të luajtur minutat që të gjithë do të donim që ai të luante.

“Shtë një proces. Ju e ndjeni atë në ndeshjet në dy vitet e fundit. Theshtë procesi. Ne duam që ai natyrisht të jetë gati për të luajtur çdo minutë të çdo loje.

“Ai është një lojtar me cilësi të veçanta, ju mund të shihni kundër West Ham në 45 minutat e dyta ndikimin pozitiv në cilësinë e lojës. Ai kishte një kryq, ai kishte disa asistime, ai goditi traversën.

“Bale po bën gjithnjë e më mirë, por ai nuk po luan 90 minuta, nuk po luan çdo ndeshje. Ne duhet të menaxhojmë evolucionin e tij. Por ai nuk ka asgjë për të më bindur ”.

Spurs kanë gjashtë ndeshje në Mars përpara një ndërprerje ndërkombëtare, ku Bale mund të luajë tre herë për Uellsin, kështu që Mourinho është i etur ta menaxhojë atë me kujdes.

“Ne luajmë Wolfsberger, pastaj luajmë Burnley, Fulham mesjavë, Crystal Palace në shtëpi dhe pastaj shpresojmë të luajmë përsëri Europa League,” tha ai. “Ne luajmë nëntë ndeshje – gjashtë plus tre – në Mars.

“Kjo është gjashtë për ne në klub plus tre për ekipin kombëtar. Lojtarët tanë do të marrin pjesë në një nëntë ndeshje në mars, gjë që është diçka e çmendur.

“Dhe Gareth është një shembull i veçantë i një lojtari për të cilin duhet të kujdesemi. Mund t’ju them se në këtë moment Gareth po luan të gjitha minutat që mundet dhe që ne ndihemi të mirë për evolucionin e tij.

“Dhe ajo që ai dëshiron dhe ajo që ne duam është në këtë pjesë të fundit të sezonit për të luajtur më shumë minuta dhe ndeshje më të rëndësishme se ai.”

Davies: Ai ishte lojtari ynë më i mirë

Ndërsa disa kanë menduar nëse zemra e Bale ishte vërtet në të gjatë kthimit të tij në futbollin anglez, shoku i tij i skuadrës së Uellsit Ben Davies kurrë nuk e dyshoi atë.

“Unë mendoj se për mua nuk do të kem kurrë dyshime për Gareth Bale, pasi kam luajtur me të dhe kam parë se sa i mirë mund të jetë”, tha mbrojtësi i majtë.

“Ndihem sikur ka një lloj narrativë rreth tij se një javë ai është i shkëlqyer dhe një javë jo. Nuk ka rëndësi se ai nuk ka luajtur shumë futboll gjatë vitit të fundit apo më shumë. Ai duhet të ndërtojë rrugën e tij përsëri.

“Mendova se kur ai luajti kundër West Ham në fundjavë ai ishte ndoshta lojtari ynë më i mirë.

“Kështu që për mua nuk ka dyshim se cilësia e Gareth Bale është atje dhe ne do ta shohim atë.”

LEXO MË SHUMË: Mourinho i bindur se mund t’i kthejë gjërat

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu