Jose Mourinho vlerësoi Tottenham për një paraqitje profesionale kundër Marine në FA Cup ndërsa vlerësoi synimet e tyre në të gjitha frontet këtë sezon.

Tottenham ka shijuar një gjysmë sezoni të parë pozitiv, duke kryesuar tabelën e Premier League disa javë më parë, duke u kualifikuar në fazat e eliminimit të Ligës së Evropës dhe duke arritur në finalen e Kupës Carabao.

Asgjë më pak sesa një fitore e rehatshme nuk do të pritej prej tyre kur ata filluan udhëtimin e tyre në një garë të katërt këtë sezon kundër një ekipi nga niveli i tetë i futbollit anglez.

Me të vërtetë, Tottenham pretendoi një fitore 5-0 kundër Marine për të rezervuar vendin e tyre në raundin e katërt.

Ndërsa ata ishin në gjendje të pushonin disa lojtarë, kjo i lejoi ata të vazhdonin vrullin e tyre pozitiv ndërsa kërkojnë të përparojnë në sa më shumë gara.

Pas ndeshjes, Mourinho vlerësoi qëndrimin dhe respektin e treguar nga skuadra e tij për ndeshjen dhe kundërshtarët e tyre.

I tha ai BBC Sport: “Jam e lumtur. Mendoj se djemtë ishin profesionistë dhe nuk u ndalën derisa loja të mbaronte për sa i përket rezultatit.

“Qëndrimi ishte pozitiv dhe kjo do të thotë shumë për mua dhe gjithashtu për garën dhe për djemtë e Marine, sepse ata menduan se ne kemi luajtur seriozisht.

“Sigurisht, në Kupën Carabao ne arritëm objektivin për të qenë në finale. Në Kupën e FA ky është një hap i vogël.

“Në Premier League tabela është pak e rreme, ne kemi pasur disa rezultate shumë të mira dhe disa zhgënjyese. Por aspak keq ”.

Një njeri, klasa e të cilit spikati në Marine ishte Carlos Vinicius, i cili shënoi një hat-trick. Ata ishin golat e tij të parë në futbollin anglez pas disa paraqitjeve shënuese në Europa League.

Ka qenë e vështirë për Vinicius të marrë mundësi në Premier League, pasi ai do të duhet të dëbojë Harry Kane nga formacioni fillestar.

Sidoqoftë, Mourinho është mirënjohës që ka një sulmues të aftë të rritet kur hajmali i tij nuk po luan.

Për hat-trick të Vinicius, Mourinho tha: “isshtë mirë për të. Sigurisht, për një sulmues që nuk luan shumë, sepse para tij është i madhi – sa herë që ai ka pak shanse për të luajtur, si në Europa League, ai është këtu për ne dhe ne jemi shumë të lumtur. ”


Abonohuni falas në gazetën ditore të TEAMtalk


Nuk ishte një shënues edhe më pak i njohur kur Alfie Devine rrumbullakosi fitoren në pjesën e dytë. Në vetëm 16 vjeç, debutuesi u bë shënuesi më i ri në historinë e klubit.

Mourinho ishte i lumtur për adoleshentin, duke treguar ndikimin pozitiv të akademisë së klubit në përgjithësi.

Ai tha: “goodshtë mirë për fëmijën. Këtë sezon kemi arritur t’u japim minuta djemve të rinj – Dane Scarlett më i riu që luan në Europa League, tani që Alfie të vijë në zonën e tij, ai nuk është larg nga këtu, për të bërë debutimin e tij dhe për të shënuar golin e tij të parë është i mirë për të dhe një ndjenjë e mirë për të gjithë në akademi. ”

Mourinho lë të kuptohet për përfshirjen e Alli

Ndeshja i dha gjithashtu Dele Alli një shans për t’u rikthyer në rrugën e duhur. Mesfushori i Anglisë ka rënë në sy këtë sezon dhe është lidhur me një transferim të janarit.

Sidoqoftë, ai e shfrytëzoi rastin për të bërë përshtypje, duke vendosur golin e parë dhe duke zhbllokuar kalimin e lojës që çoi në të dytin.

Edhe pse ai u largua menjëherë pas shënimit të orës, Alli mund të ishte i kënaqur me performancën e tij. Në fakt, Mourinho madje sugjeroi që ai të mund të paraqitej në ndeshjen e tyre të ardhshme në Premier League, kundër Aston Villa.

Mourinho tha: “Unë jam vërtet i kënaqur me qëndrimin e tij në lojë. Sigurisht që ne nuk donim të rrezikonim shumë, fusha është pak e rrezikshme dhe entuziazmi i tyre mund t’i vendosë ata krijues në ndonjë rrezik, por unë jam i lumtur.

“Profesionalizëm i mirë, dinamikë e mirë nga ai dhe Gedson (Fernandes) që të fillojnë të përpiqen të krijojnë, kaq të kënaqur për performancën.

“Ai ishte këtu sot dhe natyrisht nuk ishte ndeshja për të matur cilësinë, por profesionalizmi dhe qëndrimi dhe unë jam shumë i kënaqur me të. Nuk do të befasohem nëse të mërkurën e ardhshme Dele po luan me ne. ”

LEXO MË SHUMË: Zbuloi qëndrimi i transferimit shokues të Tottenham ndaj Dele Alli

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu