Jose Mourinho nuk e ndjen se përplasja e Tottenham me Liverpool do të jetë më e lehtë – ose më e vështirë – për shkak të formës së dobët të kundërshtarëve të tyre.

Liverpool është pa fitore në pesë ndeshjet e fundit në Premier League. Timeshtë hera e parë që ata janë në një arrati të tillë që nga viti 2017.

Tottenham janë një nga palët që luftojnë në të njëjtin fund të tabelës me ta këtë sezon dhe ata do të shkojnë ballë për ballë të enjten në mbrëmje. Spurs do të kalonte Liverpool me një fitore.

Mourinho, megjithatë, nuk mendon se fakti që Liverpool është në gjendje të keqe do të sjellë ndryshimin në ndeshje. Në të vërtetë, ai ende mendon se kampionët në fuqi janë një nga skuadrat që mundin këtë sezon.

I pyetur në lidhje me mbrojtjen e titullit të Liverpool, Mourinho tha në një konferencë për shtyp: “Kur fiton një herë, e di që ke ekipin për ta fituar atë dy herë.

“Kur nuk e fitoni kurrë, keni gjithmonë pikëpyetjen:” Çfarë na duhet për ta fituar dhe nuk jemi aq të mirë për ta fituar, çfarë duhet të përmirësojmë për ta fituar? “

“Kur e fitoni atë, ju e dini që ju jeni skuadra më e mirë dhe Liverpool nuk kishte të bënte vetëm me fitoren, por kishte me qëllim të fitonte aq rehat. Kështu që ata e njohin ekipin që janë dhe i njohin lojtarët që kanë. Dhe ata e dinë se mund ta bëjnë përsëri. ”

Takimi i fundit midis dy palëve në dhjetor përfundoi 2-1 në favor të Liverpool. Kampionët kanë belbëzuar që atëherë dhe nuk kanë arritur të shënojnë në katër ndeshjet e tyre të fundit në kampionat.

Relief erdhi për Liverpool para golit kundër Manchester United në FA Cup herën e kaluar, por ata përsëri humbën 3-2.

Sidoqoftë, Mourinho pa mjaft në atë lojë për të ditur se mbrojtja e tij do të vazhdojë të jetë në sfidë të Enjten.

Ai tha: “Ata shënuan dy gola në Old Trafford ku nuk është e lehtë për të shënuar dhe ata mund të shënojnë më shumë. Ata krijojnë shumë shanse.

“Ju keni të drejtë ata kanë lojtarë të klasit të lartë sulmues, unë kam të drejtë duke thënë se ata krijojnë mundësi në çdo ndeshje përveç duke shënuar ose jo duke shënuar.”


Abonohuni falas në gazetën ditore të TEAMtalk


Me Liverpoolin që humbi avantazhin e tyre kohët e fundit, mund të jetë një kohë e mirë për Tottenham – i cili nuk e ka shijuar humbjen që para Krishtlindjeve – të përballet me ta.

Sidoqoftë, Mourinho shpjegoi se çdo klub i madh kalon periudha të vështira, dhe vetëm sepse është radha e Liverpool-it, nuk do të thotë se do të jetë një ndeshje më e lehtë.

Ai tha: “Çdo klub, veçanërisht gjashtë më të mirët tradicionalë, kanë këtë situatë. Asnjë skuadër nuk filloi me fitore dhe ende po fiton pas 19 ndeshjeve dhe disa muajsh konkurrencë.

“Të gjithë kanë një periudhë të vështirë. Disa herët, disa më vonë, disa në mes.

“Evolucion i shkëlqyeshëm në ekipin dhe ambiciet e konsideruara historikisht nën nivelin, paraqitje të shkëlqyera nga shumë prej tyre. Skuadra shumë të mira, skuadra shumë të mira. Ndihem plotësisht e natyrshme që ndodhin disa rezultate.

“Jo, nuk e ndiej aspak atë [that Spurs have an advantage due to Liverpool’s form]. Luaj Liverpool është Liverpool, i pavarur nga të gjitha kontekstet, i pavarur nga gjithçka.

“Nuk e ndiej se është një avantazh dhe nuk e ndiej se është një disavantazh. E thjeshtë ”.

Mourinho.Tottenham.TEAMtalk

Mourinho po tregonte pak simpati edhe një herë ndaj krizës së dëmtimeve të Liverpool. Pasi mohuan ashpërsinë e situatës para takimit të tyre të fundit, shefi i Spurs kësaj here tregoi çështjet e tij sezonin e kaluar si justifikim për të dobësuar idenë se Liverpool ka mungesë të mbrojtësve.

Ai tha: “Epo, ne kemi luajtur gjysmën e sezonit të kaluar pa ndonjë lojtar sulmues. Kishim një periudhë ku luanim Lucas çdo minutë të çdo ndeshje, sulmues, anësor, anësor, sulmues. Kemi humbur Kane, kemi humbur Son, kemi humbur Bergwijn, kemi humbur Lamela, kemi humbur të gjithë ”.

Mourinho dërgon mesazhin e Tuchel; vlerëson kërcënimin West Ham

Menaxheri i Tottenham gjithashtu foli për disa nga rivalët e tyre të tjerë për pozitat më të larta në tabelë këtë sezon.

Për shembull, ish-klubi i tij Chelsea sapo ka emëruar Thomas Tuchel për të zëvendësuar Frank Lampard si menaxher. Mourinho shpjegoi se nuk ka krahasim midis punës së dikurshme të Tuchel me PSG.

Ai tha: “Ju nuk mund ta krahasoni punën në Paris Saint Germain me punën në Premier League. Nuk është e mundur të krahasohet. ”

Një tjetër skuadër londineze që synon lartë këtë sezon është West Ham. Ata janë ngritur në katër të parët pas fitores së tyre të fundit, por Spurs mund t’i kalojë ata falë lojërave të tyre në dorë.

Mourinho, megjithatë, tha se ato janë një kërcënim për ata që synojnë vendet evropiane.

Ai shpjegoi: “Ata po fitojnë ndeshje. Ata kanë stilin e tyre të lojës dhe po fitojnë ndeshje, kjo është po aq e thjeshtë.

“Ata tregojnë qartë ambiciet e tyre duke u përpjekur të marrin disa lojtarë deri në fund të muajit.”

LEXO MË SHUMË: Mourinho shkatërron Dele Alli shpresat për largimin e Tottenhamit mes bisedimeve të transferimit të PSG

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu