Ish-shefi i Reds po shijon një sezon të shkëlqyeshëm në Londër me Hammers, të cilët po bëjnë presion për Champions League

Menaxheri i Manchester United, Ole Gunnar Solskjaer këmbëngul se nuk i vjen keq për fatkeqësitë e David Moyes në Old Trafford dhe nuk ka asgjë përveç respektit për punën e tij me West Ham United këtë sezon.

Hammerët e Moyes vizitojnë Old Trafford të Dielën me të dy klubet që kërkojnë një vend në Champions League, pas viteve të nënvlerësimit për londinezët.

Dhe ndërsa magjia e Skocezit në Manchester nuk arriti të jepte rezultate, Solskjaer është i impresionuar me atë që ka parë në vitet 2020-21.

Çfarë u tha?

“Unë nuk mendoj se ju mund të vjen keq për dikë që ka drejtuar Manchester United,” u tha Norvegjezi gazetarëve kur u pyet për paraardhësin e tij në këtë rol.

“Davidi nuk do ta kishte marrë nëse nuk do ta donte punën.

“It’sshtë një punë e ëndërruar për shumë, shumë menaxherë dhe fatkeqësisht Davidi nuk zgjati për aq kohë sa do të dëshironte.

“Por ai po provon përsëri atë që është i aftë të bëjë në West Ham.

“Në futboll, nuk duhet të habitesh nga asgjë, por më duhet të them që David ka bërë përmirësime masive me ekipin West Ham – këtë sezon dhe sezonin e kaluar gjithashtu.

“Ata kane [Michail] Antonio vërtet fluturon, [Tomas] Soucek po shënon gola – dhe ai me të vërtetë e ka mbështetur atë.

“Pas një fillimi të dobët – kujtoj se ata humbën 2-0 nga Newcastle në ditën e hapjes – David bëri disa vendime, të lidhur me ta, dhe ata janë atje lart për meritë.

“Ju nuk merrni rezultate për një periudhë të gjatë pa punuar në të – dhe ju mund të shihni se sa mirë janë të organizuar.”

Pamja më e madhe

David Moyes Manchester United

Moyes u bë emërimi i parë i ri menaxherial i United në pothuajse tre dekada në 2013, kur ai mori detyrën nga Sir Alex Ferguson në pension.

Ferguson kishte zgjedhur bashkatdhetarin e tij si pasardhës ideal për shkak të shfrytëzimeve të tij me Everton, por ai kurrë nuk dukej i qetë në këtë rol dhe u shkarkua pas më pak se një sezoni në krye me Reds që vuante në vendin e shtatë në Premier League.

Menaxheri vazhdoi të shijonte magjitë e shkurtra në Real Sociedad, Sunderland dhe West Ham, duke marrë drejtimin e Hammers midis nëntorit 2017 dhe maj 2018 dhe duke u kthyer për një periudhë të dytë në dhjetor 2019.

Nën administrimin e tij West Ham është ngritur në të pestin në tabelë dhe janë në garë për të garuar në Ligën e Kampionëve për herë të parë në historinë e klubit – shija e tyre e fundit e futbollit evropian erdhi në Ligën e Evropës 2016-17.

Ndërkohë, United, vazhdoi të shkarkojë zëvendësuesit e Moyes Louis van Gaal dhe Jose Mourinho para ardhjes së Solskjaer në dhjetor 2018, duke e bërë norvegjezin shefin e tyre të katërt në më pak se pesë vjet pas emërimit.

Leximi më tejSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu