Ecuria e dobët e fundit e Tottenhamit në formën e Premier League vazhdoi të Dielën në mbrëmje, pasi ata ranë në një humbje 1-0 larg në kërcënim për Brighton.

Që nga ‘fillimi i ofertës së tyre për titull’ me një fitore të mirë 2-0 ndaj Manchester City në nëntor, Spurs kanë fituar vetëm tre nga 11 ndeshjet e tyre pasuese të kampionatit.

Gjatë kësaj periudhe, një temë e zakonshme ka qenë mungesa e frikshme e krijimtarisë dhe askund nuk ishte kjo më e dukshme sesa kundër Pulëbardhave këtë fundjavë. Duke shkuar në lojë, Brighton ishin ulur në mënyrë të rrezikshme afër zonës së rënies. Përkundër kësaj, ata arritën t’i mbanin Spurs në gjatësinë e krahut gjatë gjithë kohës.

Pasi kaluan përpara 17 minuta brenda, si rezultat i lëvizjes së mirë të ekipit që përfshinte Alexis Mac Allister, Pascal Gross dhe Leandro Trossard, akuzat e Graeme Potter u tërhoqën në një zotërim të mirë-organizuar 5-4-1.

Duke bërë këtë, ata në thelb po sfidonin kundërshtarët për t’i thyer ato, një detyrë që ishte përtej aftësive të Tottenham të Dielën. Spurs regjistroi vetëm një goditje në të gjithë pjesën e parë – një përpjekje e keqe e tërhequr nga Steven Bergwijn – megjithë zotërimin e topit. Ishin gjëra të turbullta.

Gjërat nuk ishin shumë më mirë as pas pushimit. Megjithëse pjesa e dytë pa Spurs duke grumbulluar shtatë përpjekje për të shënuar – saktësisht njësoj si kundërshtarët e tyre të 17-të – ata kurrë nuk dukeshin si konvertues.

Robert Sanchez, Adam Webster, Lewis Dunk, Ben White
Brighton ishin vlera të mira për fitoren e tyre, por Spurs mezi u vuri një dorezë atyre | Pishinë / Getty Images

Arsyet për këtë shfaqje sulmuese të papranueshme janë të shumta. Për fillestarët, të shkosh pas nuk ndihmoi. Kur Spurs arrin të fusë hundët përpara, stili i Mourinhos ka kuptim të përsosur. Pak skuadra janë më shkatërruese në tranzicion dhe, edhe pse nuk janë perfekte, Tottenham e kanë provuar veten të aftë të marrin presion si një sfungjer i markës premium në të kaluarën.

Duke thënë se, kur po ndjekin një epërsi, Tottenham shpesh është tragjik për t’u parë.

Kjo prirje vazhdoi kundër Brighton pasi atyre u mungonte koherenca, qëndrueshmëria dhe çdo plan apo modele të dallueshme të lojës. Nëse Spurs do të kishte i përgatitur në stërvitje për mundësinë e paimagjinueshme të të qenit prapa në një lojë futbolli, nuk dukej si ajo.

Përzgjedhja e Mourinhos nuk i ndihmoi as çështjen e tyre. Ekipi ishte i mbushur plot me lojtarë që nuk kishin cilësi në top. Të rreshtuar deri në 3-4-3, mbrojtësit e krahut Moussa Sissoko dhe Ben Davies nuk kontribuan aspak në fazën e sulmit, ndërsa Matt Doherty ndiqte mënjanë anash.

Pierre-Emile Hojbjerg, për gjithë shkëlqimin e tij shkatërrues, ishte gjithashtu i papërshtatshëm për detyrën në fjalë. Ajo që i duhej Spurs ishte dikush i aftë të merrte bllokimin e Brighton.

Përpara, Gareth Bale iu dha një shterim, pavarësisht nga forma e tij e kohëve të fundit me lara. Ishte një shfaqje tjetër e asgjë nga sulmuesi i cili gjithnjë e më shumë duket si një nënshkrim i nxitur nga nostalgjia me sy të drenushtë, sesa me sens fiskal ose futbollistik.

Kjo na sjell në arsyen e tretë të krijimit të Tottenhamit – mungesën e Harry Kane.

Harry Kane
Sa më shpejt të kthehet Kane, aq më mirë | Marc Atkins / Getty Images

Ashtu si Mbështetja e Leicester në një sulmues tjetër mercurial anglez u ekspozua më herët të Dielën, ndikimi shkatërrues që mungesa e Kane mund të kishte në Spurs gjatë javëve të ardhshme u shfaq i zhveshur kundër Brighton.

Shumë është shkruar për zhvillimin e Kane në një nga krijuesit më të mirë të vendit këtë sezon, por ndoshta miratimi më i mirë i ndikimit të tij qesharak erdhi në formë në ekranin e ngathët të anës së tij pa të.

Kapiteni i Anglisë ka qenë i përfshirë drejtpërdrejt në 68% të Tottenhamit Premier League golat këtë sezon, më shumë se çdo lojtar tjetër në divizion, dhe po bëhet gjithnjë e më e qartë se shkëlqimi i tij personal mund të ketë qenë duke shkruar mbi të çara në qasjen e gabuar të Spurs më herët gjatë sezonit.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu