Shkurtimi i skuadrës së Arsenalit ka vazhduar, me Shkodran Mustafi që u bashkua me Schalke në një marrëveshje deri në fund të sezonit.

Bosi i Topçinjve Mikel Arteta tha para afatit kalimtar të janarit se ai ishte i etur të shkurtonte ca skuqje nga skuadra e tij.

Mesut Ozil ka qenë largimi i profilit më të lartë, me ish-ndërkombëtarin e Gjermanisë që u bashkua me Fenerbahce. Duke vepruar kështu, klubi pastroi një pjesë të konsiderueshme të pagave nga fatura mujore.

Sokratis Papastathopoulos u bashkua me Olympiakos në fillim të këtij muaji pasi u lirua nga kontrata e tij, William Saliba, Sead Kolasinac dhe Matt Smith janë larguar në huazim, ndërsa Matt Macey u bashkua me Hibernian në një bazë të përhershme.

Fituesi i Kupës së Botës Mustafi doli si një largim i mundshëm drejt fundit të janarit, dhe ai u lidh me një lëvizje tronditëse në Liverpool.

Kampionët e Premier League Liverpool kishin qenë në nevojë të pashpresë për mbrojtje për shkak të dëmtimeve të Joe Gomez, Virgil van Dijk, Fabinho dhe Joel Matip.

Mustafi u raportua, por shefi i Reds Jurgen Klopp i ktheu vëmendjet e tij te Ben Davies dhe Ozan Kabak të Preston, me Mustafin atëherë duke përplasur një marrëveshje me Schalke.

Duke folur në ditën e fundit, Arteta tha: “Ne kemi vendosur [who could leave today] dhe ne jemi duke punuar në të.

“Do ta zbuloni para orës 11:00. Nuk mund të flas për ndonjë lojtar individual. Çfarë duam të bëjmë, bisedat që kemi pasur, arsyet e ndryshme – le të shohim nëse mund të bëjmë diçka sonte “.

Pas konfirmimit të marrëveshjes, Arteta i dha homazh Mustafit.

“Musti ka qenë një lojtar kryesor për ne për një periudhë të gjatë kohore,” i tha Arteta faqja zyrtare e klubit. “Ai luajti një pjesë shumë të rëndësishme në sezonin tim të parë si menaxher dhe unë do të doja ta falënderoja për profesionalizmin e tij dhe për të qenë gjithmonë i gatshëm kur të thirresha. Të gjithë në Arsenal i dëshirojnë mirë Musti në Schalke.”

Mustafi ishte një nga ata që morën dritën e gjelbër për të lëvizur përpara, dhe i shkëlqyeri i Gunners Paul Merson është i lumtur që e pa atë duke u larguar nga klubi.

Kur u pyet nëse Arsenali kishte mundësi ta linte Mustafin të largohej, Merson thaSky Sports: “Po, dhe ai do ta mbajë atë procesverbal në Schalke.”

Merson po fliste në lidhje me Schalke që ishte në telashe me rënien.

Schalke do të shpresojë që Mustafi mund të provojë që Merson është i gabuar, pasi ata kanë nevojë për një mbrojtje mbrojtëse.

Pas një gjysmë të vështirë të sezonit të Bundesligës, Schalke është rrënjosur në këmbët e tabelës.

Ata kanë fituar vetëm një ndeshje deri më tani këtë sezon dhe kanë tetë pikë në emrin e tyre.

Schalke është nëntë pikë prapa Arminia Bielefeld, i cili zë vendin e play-off të rënies në Bundesliga, dhe kanë lëvizur për koka me përvojë për të ndihmuar kauzën e tyre.

Ata sollën cilësi sulmuese në janar kur nënshkruan sulmuesin veteran Klaas-Jan Huntelaar nga Ajax.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu