GM Hikaru Nakamura mundi GM Alireza Firouzja në finale për të fituar Kampionati i Hapur me Plumba Chess.com te dielen. Nakamura fitoi çmimin e parë $ 5,000 ndërsa Firouzja fitoi $ 2,000.


Transmetimi i drejtpërdrejtë i ditës së dytë.

Nakamura mundi GM Vladislav Artemiev (7-3) në çerekfinale dhe më pas GM Daniel Naroditsky (5.5-3.5) para se të fitonte 6.5-3.5 finale. Firouzja shënoi një shkatërruese 8-0 kundër GM Arjun Erigaisi dhe më pas mundi GM Andrew Tang me 5,5-2,5 në gjysmëfinale.

Kllapa e kampionatit të hapur plumbash Chess.com

Ndeshjet e nokautit të së dielës përbëheshin nga një ndeshje në stilin e Kampionatit të Shahut të Shpejtë 15 minutësh, ku lojtarët alternojnë ngjyrat derisa të skadojë koha.

Finalja filloi me katër fitore për White. Nakamura ishte i pari që theu trendin pasi fitoi ndeshjen e gjashtë si Zezak. Ai vazhdoi të fitonte edhe në dy ndeshjet e ardhshme kur përfundoi ndeshja. Rezultati ishte 6-2, me dy minuta e 20 sekonda të mbetura në orën e ndeshjes.

Nakamura po kryqëzonte dhe e tregoi atë në kamera. Siç tha komentatori GM Maurice Ashley: ai ishte duke kërcyer si të jetë viti 1999.

Ishte Firouzja ai që iu dha Lëvizja jozyrtare e Ndeshjes, një taktikë që u pikas nga bashkë-komentatori Wouter Bik, por një lëvizje shumë herët kur nuk funksionoi akoma. Ndërsa po diskutohej në transmetim, Firouzja luajti atë një lëvizje më vonë:

Firouzja fitoi $ 2,000 për vendin e dytë ndërsa Naroditsky dhe Tang fituan 1000 dollarë. Katër çerekfinalistët humbës morën 250 dollarë.

Bullet Chess.com Çmime të hapura

Të gjitha lojërat

Kampionati i Hapur me Plumba Chess.com ishte një turne dy-ditor në 19-20 Dhjetor me fituesin që shënoi një vend në Kampionatin e Shahut Bullet të vitit të ardhshëm. Me një fond çmimi $ 10,000 në linjë, kjo ngjarje paraqiti një kontroll 1 | 0 në të gjitha lojërat dhe ishte e hapur për të gjithë lojtarët me titull.

Dhuratë një anëtarësim!


Shiko gjithashtu:Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu