Në epokën aktuale, ideja që një skuadër e Arsenalit të mundë Real Madridin mbi dy këmbë në rrugën për në një Finalja e Ligës së Kampionëve, është – sinqerisht – për të qeshur.

Nëse keni lindur në shekullin 21, ju ndoshta jeni duke qeshur tani, dhe mjaft i drejtë.

Por ishte një kohë kur e Arsene Wenger Topçinjë zunë vendin e tyre në skuadrat më të larta të futbollit evropian dhe ata kurrë nuk janë afruar më shumë për të fituar çmimin kryesor të klubit të kontinentit sesa në vitin 2006.

Arsene Wenger
Arsene Wenger në Bernabeu në 2006 | Richard Heathcote / Getty Images

Në 2005/06 Arsenali kryesoi grupin e tyre dhe kapërceu Liga e Kampioneve mbretëror në Real Madrid dhe Juventus në rrugën e tyre për të arritur në finale, ku ata u mundën nga rivalët e ish-Kllasikut, Barcelona.

Sidoqoftë, nata e 21 shkurtit në kryeqytetin spanjoll qëndron si një moment përcaktues i asaj fushate të jashtëzakonshme, pasi londinezët e veriut vizituan Bernabéu në ndeshjen e parë të ndeshjes së tyre të 16 të fundit kundër Los Blancos.

Edhe pse kjo ishte vonë në Galaktikët epokë, kjo ishte ende një skuadër e Realit e mbushur me talent të klasit botëror si Ronaldo, Zinedine Zidane, David Beckham dhe, natyrisht, Jonathan Woodgate.

Jonathan Woodgate
Cicinho, Jonathan Woodgate dhe Zinedine Zidane ngrohen para se të përballen me Arsenalin | Richard Heathcote / Getty Images

Brenda vendit, Arsenali po luftonte, me vetëm dy fitore në tetë ndeshje të kampionatit, ndërsa nikoqirët e tyre kishin fituar gjashtë me kërcim dhe 11 me dhjetë. Ndërsa thjesht ikja nga Madridi e padëmtuar me siguri duhet të ketë qenë përparësia në atë kohë, një fitore do të shihte Topçinjtë të bëheshin skuadra e parë angleze që ka fituar në Bernabéu.

Me siguri një detyrë e pakapërcyeshme?

Çohu Mbreti Thierry Henry.

Në një ndeshje të parë skintillante, Arsenal grisi librin e formularëve dhe dominoi nikoqirët e tyre për periudha të gjata – kjo pavarësisht se Mathieu Flamini filloi në mbrojtësin e majtë së bashku me Philippe Senderos.

Thierry Henry
Henry ishte një gjigant në Bernabeu | Richard Heathcote / Getty Images

Henry ishte në zemër të gjithçkaje, me golashënuesi rekord i klubit duke u bërë krijues ndërsa i ndjeri José Antonio Reyes dhe Suedezi Freddie Ljungberg ishin afër hapjes së rezultatit nga pasimet e tij në shkëmbimet hapëse.

Me shokët e tij të ekipit vetëm në pamundësi për të dorëzuar mallrat, Henry e kapi lojën nga qafa e qafës dhe prodhoi momentin magjik që do të fitonte barazimin menjëherë pas pjesës së parë.

Një minutë pas rifillimit, Ronaldo i dha topin një 18-vjeçari Cesc Fabrégas, i cili e rrokullisi topin përpara kapitenit të tij në rrethin e qendrës.

Sapo mblodhi atë ‘top yll’ portreti të Ligës së Kampionëve, francezi ishte i zotëruar nga një njeri; ai u ngrit përpara, duke ngritur supet së pari O FenômenoPërpjekja e butë për të rregulluar dëmtimet për humbjen e topit, pastaj duke kapërcyer sfidën e Álvaro Mejía dhe duke përshpejtuar për të lënë Gutí në prag të tij.

Thierry Henry, Ronaldo
Henry heq supet nga sfida e Ronaldos | Richard Heathcote / Getty Images
Thierry Henry, Jose Maria Guti
Henry vrapon larg nga Guti gjatë rrugës për në gol | Richard Heathcote / Getty Images

Zona e dënimit bëri thirrje, dhe megjithëse ai ishte detyruar shumë legjenda e Arsenalit mbajti qetësinë e tij për të kaluar një sfidë të fundit nga një i ri Sergio Ramos dhe njëkohësisht shigjetoni një gjuajtje të ulët nëpër Iker Casillas dhe në këndin e largët.

Shenjë pandemoniumi në qiej ndërsa besnikët udhëtues festonin.

Mrekullueshëm, Arsenali e pa ndeshjen me lehtësi relativisht për t’u bërë skuadra e parë angleze që fitoi në Bernabéu. Ata do të mbijetonin edhe në një ndeshje të dobët të dytë, duke mbajtur mysafirët e tyre të shquar 0-0 në Highbury për të kaluar në çerekfinale.

Për më shumë nga Krishan Davis, ndiqeni atë Cicëroj!

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu