Moosa beson se FC Bengaluru janë shumë në përzierje për një vend në play-off-et ISL …

FC Bengaluru trajneri i përkohshëm Naushad Moosa deklaroi se është me rëndësi jetike t’u jepen mundësi lojtarëve të rinj të marrin një shije të futbollit profesional të fluturimeve. Ai vazhdoi që ndërsa ata janë në garë për një pozicion në katër më të mirët në fund të Superliga indiane Faza e ligës (ISL), përvoja që lojtarët e rinj do të fitonin nga minutat nën rripin e tyre këtë sezon do të vazhdonte për t’i ndihmuar ata në afat të gjatë.

“Ne po përpiqemi të ekuilibrojmë gjërat. Ne nuk jemi dorëzuar për play-off. Por ne po u japim kohë të përgatiten për sezonin e ardhshëm. Pra, ideja është atje për të përgatitur ekipin tonë edhe për sezonin e ardhshëm. Shtë e rëndësishme për ta të kuptojnë nivelin e ISL si krejtësisht të ndryshëm. Kështu që, duke u dhënë atyre 20 deri në 30 minuta për të kuptuar presionin dhe nivelin e lojës, ”tha Moosa.

Ata do të përballen me Hyderabad FC të enjten në mbrëmje dhe ekipi i Manuel Marquez nuk ka fituar një lojë në tre daljet e tyre të fundit. Moosa vuri në dukje se ata do të shikojnë të përfitojnë nga hapësirat që Hyderabad lë kur të shkojnë përpara dhe përsëriti se vendet e play-off-it janë gati për t’u marrë duke cituar shembullin NorthEast United janë ngritur lart në renditje.

“Ata (Hyderabad) po bëjnë presion të mirë. Ata po luajnë mirë mes rreshtave. Ne do të përpiqemi të përdorim hapësirat që ata lënë. Ata janë një ekip i mirë. Mënyra se si jemi në tryezë duhet të bëjmë gjithçka dhe të luajmë më shumë futboll sulmues për të marrë ato tre pikë. Shtë e hapur për të gjithë. NorthEast ka marrë dy fitore radhazi. Shtë shumë e rëndësishme për ne që të fitojmë ndeshjen tjetër ”, përmendi ai.

Në katër ndeshjet e fundit nën Moosa, Bengaluru FC ka arritur të grumbullojë dy pikë dhe ai u mor në pyetje nëse po ndien nxehtësi nga mos marrja e rezultateve të dëshiruara. Ai u përgjigj se lojtarët ishin të etur si ai për të marrë tre pikë në tryezë.

“Si trajner, do të doja të kisha tre pikë. Por më duhet të kuptoj dinamikën e lojtarëve. Më shumë se unë ata (lojtarët) janë të dëshpëruar për fitore. Lojtarët po luftojnë. Ata kanë qenë disa gabime mbrojtëse. Por ata po punojnë shumë. Tri pikë janë shumë të rëndësishme për ne që të ecim përpara. Të gjithë po luftojnë për këtë, ”u përgjigj ai.

Blutë nuk kanë një mbrojtës të njohur të majtë në radhët e tyre. Ashique Kuruniyan ishte vendosur në rolin e përmendur dhe në India ndërkombëtar pësoi një dëmtim. Që nga ajo kohë, si Ajith Kumar, Rahul Bheke dhe Parag Shetty u është kërkuar të plotësojnë. Moosa shpjegoi se ai ka nevojë për një lojtar me më shumë shpejtësi për të luajtur në krahun e majtë në mënyrë që të sigurojë mbrojtje të mjaftueshme për mbrojtësin e majtë.

Bengaluru Kerala Blasters ISL Cleiton Silva

“Ana jonë e majtë ishte më e ekspozuar. Cleiton (Silva) nuk po binte shumë. Ne do të shohim se ajo është e mbuluar. Ne do të përpiqemi të qëndrojmë kompaktë në të gjithë fushën. Unë jam ende duke u përpjekur për të gjetur formën e duhur për ekipin. Cleiton është një lojtar më sulmues. Do të më duhet një lojtar i shpejtë për të mbuluar mbrojtësin tim të majtë. Ndoshta Leon (Augustine) mund të luajë në të majtë pasi ka ritëm. Ne do të bëjmë një thirrje për këtë. Nesër shikojmë të kemi një mbrojtje kompakte.

“Dy ditët e fundit kemi punuar në të. 15 minutat e para janë shumë të rëndësishme për të pasur kontroll. Shtë e rëndësishme të mos pranoni herët dhe të mbani zotërimin. Ne e dhamë topin lehtë në të tretën tonë mbrojtës (në ndeshjen e fundit kundër Odisha). Ne jemi duke punuar në atë tani. Shpresojmë të përmirësohemi nesër. Harmanjot Khabra duhet të luajë. Ne do të marrim një telefonatë pas trajnimit të sotëm. Ne nuk do ta detyrojmë të luajë. Ai është i sigurt për të luajtur dhe do të donte ta kishte atë, ”tha ish Air India trajner.

Pothuajse çdo ekip i ISL ka luftuar për të shënuar gola rregullisht dhe Bengaluru FC gjithashtu ka qenë i munduar me të njëjtin shqetësim. Moosa foli për ndërrimin e pozicionit për kapitenin Sunil Chhetri pasi ai ka qenë duke luajtur në qëndër, në krahasim me fillimin nga e majta.

“Ishte shqetësimi ynë kryesor. Që kur kam marrë përsipër ne jemi duke u përqëndruar në atë. Ne jemi duke punuar në përfundimin e stërvitjeve. Por kjo kërkon kohë. Në të vërtetë po na mungon një numër nëntë … një lojtar si Miku. Sunil po luante nga e majta dhe tani unë po e luaj atë më në qendër. Por nga ndeshjet e ardhshme, ne shpresojmë që të jemi në gjendje ta përmirësojmë atë, “theksoi ai.

Moosa gjithashtu foli për rëndësinë e lojës para tifozëve të tyre vendas në stadiumin Kanteerava dhe mënyrën se si të mos luash në Bengaluru, në një farë mase, nuk i ka ndihmuar rezultatet e tyre.

“Theshtë e njëjta gjë për çdo skuadër. Sigurisht, ka shumë ndryshim. Unë kam qenë me ekipin për tre vitet e fundit. Të luash një ndeshje në shtëpi ishte krejtësisht e ndryshme. Na ndihmoi vërtet. Rrallë kemi humbur pikë në Bengaluru. Po ndikon. Por është për të gjitha ekipet. Ne jemi në një flluskë pa asnjë qasje në botën e jashtme. Nëse nuk do të ishte bio-flluskë, do të kishte qenë ndryshe. Por tifozët janë me ne edhe në këtë situatë. Ne kemi marrë mesazhe mbështetëse në mediat sociale prej tyre, ”nënshkroi ai.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu