Kanë kaluar 11 vjet që nga ajo kohë Manchester United së fundmi barazoi AC Milan në një konkurs evropian dhe dy klubet e famshme të vjetra do të vijnë ballë për ballë edhe një herë në raundin e 16 të sezonit të Evropës League.

Palët kanë luajtur njëri-tjetrin dhjetë herë gjatë historive të tyre të shkëlqyera dhe secili ka dalë në krye në pesë raste. Takimet e 11-të dhe 12-të do të ndodhin muajin tjetër, me një vend në çmimin e çerekfinaleve të Ligës së Evropës.

Timeshtë hera e parë që United dhe AC Milan do ta luftojë atë në një mjedis konkurrues jashtë konkurrencës elitare të klubeve në Evropë, por, me të dy goditjet e forta në ligën e tyre përkatëse të brendshme edhe një herë, ai ende premton të jetë një çështje drithëruese.

Pra, në përgatitje, le të zbresim në korsinë e kujtesës dhe të kujtojmë disa nga takimet më të mira midis të dyve.

Dennis Viollet i mbijetoi katastrofës ajrore të Mynihut dhe shënoi kundër AC Milanit tre muaj më vonë
Dennis Viollet i mbijetoi katastrofës ajrore të Mynihut dhe shënoi kundër AC Milan tre muaj më vonë | Getty Images / Getty Images

Katastrofa ajrore e Mynihut ndodhi më 6 shkurt 1958, duke tronditur të gjithë botën dhe dukej duke shqyer shpirtin nga Manchester United i cili pësoi 12 fatalitete – tetë prej të cilëve ishin lojtarë.

United do të vazhdonte të fitonte vetëm një herë në kampionat pas ngjarjes, duke përfunduar i nënti në divizionin e parë. Mrekullueshëm, megjithatë, pak më shumë se tre muaj pas përplasjes, Djajtë e Kuq mposhtën AC Milan në ndeshjen e parë të gjysmëfinaleve të Kupës Evropiane me një fitore 2-1. Dennis Viollet, i cili i mbijetoi përplasjes, mori golin e barazimit për të ngritur rikthimin ditën.

Për fat të keq, ndeshja e dytë rezultoi në një humbje 4-0 ndaj një skuadre të Milanit që do të humbte 3-2 ndaj Real Madrid në finale.

Një klasik Liga e Kampioneve ndeshje.

Pavarësisht se United doli në krye gjatë natës, ishte një performancë e mirë nga Kaka që vodhi shfaqjen. Magjistari brazilian përmbysi një goditje të hershme të Cristiano Ronaldos me dy gola të tij në pjesën e parë, duke përfshirë një nga momentet e tij më ikonike – kaloni në 2:05 në videon e mësipërme për të parë se sa i paprekshëm ishte në kohën e tij më të mirë.

Sidoqoftë, ishte gjysma e dytë e Wayne Rooney që i dha United fitoren. Legjenda e Djajve të Kuq shënoi në minutën e 59-të para se ta vidhte atë në minutën e dytë të kohës së ndaljes për të çuar në epërsi 3-2 ndaj Milanit.

Ndeshja e dytë nuk shkoi siç ishte planifikuar për Sir Alex Ferguson.

Kaka (përsëri), Clarence Seedorf dhe Alberto Gilardino shënuan një fitore të jashtëzakonshme 3-0 për të rezervuar një vend në finalen e Ligës së Kampionëve 2007, ku Rossonerët do të takoheshin me Liverpoolin.

Milani mundi Reds me 2-1 në finale për të marrë titullin e tyre të shtatë dhe saktë hakmarrjen e tyre për atë që ndodhi në Stamboll dy vjet më parë.

Manchester United arriti fitoren e parë të parë jashtë fushe kundër Milanit në ndeshjen e parë të raundit të 16 në Ligën e Kampionëve në 2010.

Historia dukej se po përsëritej kur Ronaldinho vendosi Milanin përpara pasi u lidh me David Beckham cross (e çuditshme, e di). Por një goditje e Paul Scholes dhe një dyfishim i Rooney para golit të bukur të ngushëllimit të Seedorf u dhanë njerëzve të Fergusonit një epërsi në ndeshjen e dytë.

Ah, kemi qenë këtu më parë, apo jo?

Por United më në fund e pa barazimin!

Kthimi i Beckham në Old Trafford nuk ishte saktësisht i frytshëm, pasi skuadra e tij u largua duke u mposhtur 4-0, duke i dhënë rezultatit një rezultat të përgjithshëm 7-2.

Ende një tjetër Rooney dhe golin nga Park Ji-sung dhe Darren Fletcher e dërguan United rehat në çerekfinalet, ku ata përfundimisht do të nokautoheshin në golat jashtë Bayern Munchen.

Mirë, ishte një miqësore para-sezonale. Dhe, në rregull, përfundoi 1-1 me një gjuajtje penalltish që vendoste rezultatin.

Por 9-8! Me 26 penallti të marra! Kjo është thjesht argëtim i pastër.

Tani, nuk duhet të humbni asnjëherë një penallti. Por nëse e bëni, bëjeni ashtu si Franck Kessie për të humbur anën e tij të lojës menjëherë pasi Ander Herrera kishte shënuar pjesën e dytë të natës për të bërë 9-8.

Oh, Franck.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu