Reprezentuesi belg shënoi një gol dhe krijoi një tjetër në fitoren ndaj Alaves

Asistenti i Zinedine Zidane David Bettoni ka thënë Real Madrid duhet të jenë të durueshëm me Eden Hazard duke ndjekur rolin e tij protagonist kundër Alave të shtunën.

Belgjika super ylli ka pasur një kohë të vështirë në Real që kur bëri lëvizjen nga Chelsea në 2019, me dëmtime që kufizojnë ndikimin e tij për kampionët e Ligës.

Hazard u dha një fillim në fitoren 4-1 të Realit kundër Alaves të Shtunën në mbrëmje, dhe ai prodhoi një shfaqje mbresëlënëse në stadiumin Mendizorrotza.

Sulmuesi shënoi një gol dhe asistoi një tjetër për Karim Benzema, me performancën e tij më shumë në përputhje me shkëlqimin që ai shfaqte rregullisht për Chelsea.

Real dhe Hazard do të jenë të vetëdijshëm për nevojën për të ofruar në baza të rregullta, dhe Bettoni ka thënë se durimi do të paguajë për lojtarin dhe klubin.

“Ai është krijues dhe spontan,” Bettoni tha. “Ai ka pasur një vit e gjysmë të vështirë me lëndime. Duhet të kemi durim me të.

“Sigurisht, kjo është e vështirë në Real Madrid, por ne jemi të kënaqur me të. Mendoj se ai do të bëhet më mirë me çdo ndeshje. ”

Benzema mendon se Hazard ka një histori për të shkruar në Madrid dhe ka mbështetur shokun e tij përpara për të ardhur mirë.

“Eden Hazard ka një histori me Chelsea dhe një tjetër për të krijuar këtu,” tha Benzema. “Ai ishte i mirë sot dhe ne kemi nevojë për më të mirën prej tij.”

Bettoni ishte përgjegjës për kontaktin të Shtunën pasi Zidane doli pozitiv për koronavirus të Premten dhe u detyrua të izolohej.

Rezultati do të lehtësojë presionin ndaj Zidane pas humbjes shokuese ndaj Alcoyano në Copa Del Rey të Mërkurën.

Duke reflektuar në paraqitjen kundër Alaves, Bettoni tha: “Unë jam shumë i lumtur me përpjekjen e ekipit. Ne u përgatitëm për ndeshjen me të vërtetë mirë dhe lojtarët ishin fenomenal. ”

Bettoni thotë se ai ishte në kontakt të shpejtë me Zidane, i cili ishte i kënaqur me performancën.

“Ai ishte shumë i lumtur me qëndrimin dhe lojën,” tha Bettoni. “Ai më tha që të përgëzoj lojtarët, siç do të kishte bërë. Asgje speciale. Ne jemi të kënaqur me tre pikët. ”

Fitorja e çon Realin brenda katër pikëve të liderëve Atletico Madrid, megjithëse ata kanë luajtur dy ndeshje më shumë se rivalët e tyre të qytetit.

Real ka një sërë pesë ndeshjesh ndërmjet tani dhe rifillimit të Liga e Kampioneve me 24 Shkurt.

Si Real vazhdon në ndeshjet kundër Levante, Huesca, Getafe, Valencia dhe Valladolid do të ketë një rëndësi nëse Zidane mbetet në krye.

Një i aftë dhe largimi i Hazard do të ishte një nxitje e madhe për kauzën e francezit.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu