Brendan Rodgers beson se Jose Mourinho ka shtuar një varg tjetër në harkun e Harry Kane duke luajtur sulmuesin në një rol më të thellë.

Disa vëzhgues besojnë E Kane’s aftësia e shënimit është dobësuar duke rënë prapa, ndërsa Michael Owen kohët e fundit sugjeroi që kapiteni i Anglisë duhet ta konsiderojë atë “zhgënjyes”.

Të luash golashënuesin kryesor të vendit si më shumë një mesfushor sulmues duket një lëvizje e guximshme nga Mourinho, por Leicester shefi Rodgers këmbënguli: “Nuk mendoj se është.

“Mendoj se nëse shikon lojën, shikon Roberto Firmino, ai bën një rol të ngjashëm për të Liverpool. Lionel Messi e bëri atë për Barcelonën. Lojtarët e tjerë e kanë bërë atë gjatë gjithë kohës.

“Ju nuk po shihni se diçka po hiqet nga loja e Harry-t. Po shikoni diçka që i është shtuar lojës së tij.

“Ai është qartë një golashënues i mrekullueshëm me aftësi të mëdha, duke përfunduar brenda dhe rreth 25 ose 30 jardë larg.

“Por ajo që tani po shihni është gjithashtu aftësia e një lojtari të bjerë poshtë, dhe të bëjë pasime si një lojtar i mesfushës.

“Kështu që nuk mendoj se asgjë është hequr nga loja e tij. Unë mendoj se Hoze i ka kërkuar atij që të bjerë pak më thellë dhe mendoj se është inteligjenca e tij natyrore.

Harry Kane Tottenham TEAMtalk

“Në Harry mund të shihni se ai është një lojtar i mrekullueshëm, ai ka një trur të shkëlqyeshëm futbolli. Ju e shihni atë duke rënë poshtë dhe të ketë atë aftësi për të bërë ato pasime.

“Pra, është një shtesë në mënyrën se si ata luajnë sesa diçka që u merret atyre.”

Rodgers mund të kundërshtojë kërcënimin e Kane të Dielën duke përshëndetur Jonny Evans – nga pezullimi – dhe Timothy Castagne në gjendje të mirë.

Mbrojtësi belg kishte qenë një nga interpretuesit më mbresëlënës të Qytetit derisa pësoi një dëmtim të kërdhokullës dy muaj më parë.

Rodgers tha: “Ai ka energji të madhe dhe mund të vrapojë prapa. Ai na jep një profil të mirë për sa i përket mbrojtjes së seteve. Ai do të jetë një plus i madh.

“Kur ai është duke mbrojtur, ai me të vërtetë grindet me njerëzit. Nga këndvështrimi i pjesës së parë, ai është një madhësi e mirë që të mund ta mbrojë mirë kutinë.

“Në anën sulmuese, ai është aq i mirë në depërtimin pa top. Ai dëshiron të ngrihet atje dhe të shënojë gola. Padyshim që përmirëson skuadrën tonë. ”

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu