Tanguy Ndombele shënoi një gol të mrekullueshëm ndërsa Tottenham pretendoi fitoren e tyre të parë në Premier League që nga nëntori duke mposhtur Sheffield United 3-1 për tu ngjitur në katërshen e parë.

Ka qenë një gjysmë e parë e fortë e sezonit për Spurs, por pavarësisht se ishin gjashtë ndeshje të pamposhtura në të gjitha garat, ata nuk kishin fituar asnjë nga katër ndeshjet e tyre të fundit në kampionat në rrugë.

Kjo shpejt ndryshoi kur ata vizituan Bramall Lane për të mohuar Sheffield United mundësinë për të fituar fitoren e tyre të parë në ligë të sezonit.

Tottenham filloi fuqishëm, me Steven Bergwijn që detyroi një gisht në majë të gishtit nga Aaron Ramsdale herët.

Këndi që rezultoi çoi në Spurs për të kaluar në avantazh brenda pesë minutash. Son Heung-min dërgoi topin në rrjetë, me Serge Aurier që u ngrit për të shënuar me kokë.

Mund të kishin qenë dy momente më vonë. Harry Kane rrëshqiti te Son me një pasim të topit, me Korenë e Jugut duke u përpjekur të zhyste topin mbi Ramsdale, vetëm që ai të kapte pjesën e jashtme të shtyllës.


Abonohuni falas në gazetën ditore të TEAMtalk


Blades filluan të rriteshin në lojë pak më shumë, me Oliver Burke që u përpoq të tërhiqej prapa.

Tottenham është klinik kur duhet të jetë, dhe e bëri atë 2-0 pasi ndëshkoi një gabim nga nikoqirët.

Sheffield United u kap duke u përpjekur të luante nga mbrapa, dhe Tottenham goditi me grusht. Pierre-Emile Hojbjerg e ushqeu topin me Kane, i cili e gjuajti topin në këndin e poshtëm për të dyfishuar avantazhin.

Kjo shënoi golin e 20-të të Kane nga jashtë kuadratit në Premier League – i njëjti numër që Cristiano Ronaldo arriti për Manchester United gjatë kohës së tij në Angli.

Tottenham përgjigjet pasi pranoi

Spurs u dha një telefonatë zgjimi pak para orës, pasi Sheffield United përgjysmoi deficitin.

John Fleck bëri një kryq me këmbën e tij të majtë dhe David McGoldrick e shfrytëzoi atë në maksimum duke e kaluar përtej Hugo Lloris.

Megjithatë, Tottenhamit nuk iu desh kohë fare për të rikthyer jastëkun e tyre me dy gola – dhe e bëri atë me stil.

Tanguy Ndombele bëri një vrapim përpara drejt zonës së rreptësisë dhe topi u dërgua në rrugën e tij. Mesfushori më pas e goditi me topin topin në drejtim të djathtë.

Provoi të ishte një goditje e fortë për shpresat e Sheffield United për t’u rikthyer në lojë. Tottenham vazhdoi për të parë fitoren, e cila i zhvendos ata në vendin e katërt.

Ata mund të braktisin vendet e Champions League nëse skuadrat e tjera fitojnë ndeshjet e tyre në dorë, por gjëja e rëndësishme për Jose Mourinho është se ata po mbajnë hapin.

Sheffield United, ndërkohë, janë në vetëm pesë pikë në fazën gjysmë të rrugës së fushatës së tyre. Ata janë 11 pikë nga siguria dhe kanë luajtur më shumë se disa prej ekipeve mbi ta.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu