Bosit të drejtuesve të Ligës i vjen keq që shoh sulmuesin të largohet, por beson se është gjëja më e mirë për të gjithë të përfshirë

Diego Simeone thotë se Diego Costa ka ende një të ardhme në futboll pasi u lirua nga Atletico Madrid, megjithëse ai ka të ngjarë të lëvizë jashtë vendit me klubin e etur për të ndihmuar lojtarin “pa u dëmtuar”.

32-vjeçar ish Spanja ndërkombëtar ka qenë një anëtar i skuadrës së Atletico këtë sezon, duke bërë vetëm shtatë La Liga paraqitjet dhe shënimi dy herë.

Ai duhej të arrinte fundin e kontratës së tij në fund të fushatës, por kjo gjë ishte prishur, duke lejuar Costa të gjente një klub të ri.

Costa kërkoi të largohej nga Atletico, duke përmendur arsye personale, dhe është lidhur me një kthim në Premier League që ka luajtur më parë në Anglia me Chelsea.

Duke folur në një konferencë për shtyp, Simeone u duk se sulmuesi i zjarrtë do të largohej nga Spanja, duke sugjeruar se kishte një klauzolë të vendosur në zgjidhjen e daljes së Costa që do ta parandalonte atë të bashkohej me një nga rivalët e tyre të Ligës – domethënë Real Madrid ose Barcelona.

“Klubi ka qenë në gjendje ta ndihmojë atë pa u dëmtuar dhe kjo gjeneron paqe e mendjes,” tha Simeone. “Ju e dini që ne e duam Diego, kemi kaluar shumë kohë së bashku në mënyrën më të mirë, i dhamë njëri-tjetrit shumë dhe kemi biseduar me të.

“Ai gjithashtu ka nevojë për të gjetur sfida të reja sepse është mirë, i fortë dhe nuk mund ta imagjinoj një skenar tjetër përveç tij që të bëjë gjëra të mira, sepse ai është një luftëtar.

“[We want] për ta falënderuar atë, si me të gjithë njerëzit që na kanë dhënë zemrat e tyre, dhe Diego ka qenë një prej tyre nga pikëpamja sportive dhe njerëzore.

“[I] shpresoj që ai të gjejë mënyrën më të mirë dhe të jetë në gjendje të përqafojë njëri-tjetrin kur të takohemi përsëri, pasi që nuk jemi parë disa ditë sepse ai nuk erdhi të stërvitej ndërsa ishte duke negociuar. Gjëja më e bukur që mbetet është se ne mund të përqafojmë njëri-tjetrin kur të shohim njëri-tjetrin, të festojmë dhe të kujtojmë “.

Costa shënoi 83 gola dhe dha 36 asistime në 215 ndeshje për Atleti, ku ai arriti për herë të parë në vitin 2006 vetëm 17 vjeç.

Ai fitoi titullin e Ligës në klubin e kryeqytetit në sezonin 2013-14 dhe gjithashtu e ka ngritur kampionatin Copa del Rey dhe Europa League, si dhe dy herë duke qenë një kampion Premier League gjatë qëndrimit të tij tre-vjeçar në Chelsea.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu