Sfida e titullit të Manchester United mblodhi vrullin pasi ata përfunduan me fituesit 2-1 ndaj Fulham të Mërkurën në mbrëmje.

Rezultati siguroi që Djajtë e Kuq të ktheheshin në samitin e Premier League, dy pikë larg rivalëve Manchester City në vendin e dytë (që kanë një lojë në dorë) dhe Leicester në vendin e tretë dhe gjashtë pikë larg Liverpoolit (i cili gjithashtu ka një lojë në dorë).

Ashtë një pozicion që dukej i pamendueshëm kur ata po goditeshin për gjashtë nga Tottenham i Jose Mourinho në tetor ose kur Demba Ba po tallej me ta për Istanbul Basaksehir në nëntor – dhe një borxh i madh falë pozitës në të cilën gjenden aktualisht është borxh Bruno Fernandes.

Mesfushori ka qenë katalizatori për ndryshimin në Old Trafford që nga ardhja e tij nga Sporting CP janarin e kaluar, dhe ai e ka tërhequr United në tabelë këtë term me 11 gola dhe shtatë asistime në Premier League.

Fernandes ishte tipikisht i mirë përsëri kundër Fulham të Mërkurën në mbrëmje, duke luajtur një pjesë thelbësore në barazimin e United ndërsa shpërndarja e tij ngacmuese u vendos në rrugën e Edinson Cavani nga Alphonse Areola dhe duke dalë me klikimet e tij të nënshkrimit dhe prekjet e shkathëta.

Por ishin Cavani dhe Paul Pogba ata që shkëlqyen më shumë Të bashkuar, duke demonstruar se Djajtë e Kuq kanë një dimension tjetër të tyre.

Edinson Cavani
Cavani barazoi për United | Clive Rose / Getty Images

Fulham kishte kaluar në epërsi brenda gjashtë minutave me anë të Ademola Lookman. Fulham, skuadra që tenton të fitojë kur shkon përpara nën drejtimin e Scott Parker përballë Manchester United, skuadra që e ka bërë zakon të ndezë një rikthim dhe të fitojë nga humbja e pozicioneve. Diçka duhej të jepte. Fulham dha.

Cavani barazoi me një përfundim instiktiv dhe të zgjuar të gjuetarit pa leje dhe me të vërtetë dukej pjesa e sipërme për ekipin e Ole Gunnar Solskjaer, goli i tij kapi një performancë krejtësisht mbresëlënëse nga të gjitha Uruguajanët. Shkalla e tij e punës ishte e jashtëzakonshme; ai u përpoq prapa, ai bëri zhurmë, ai fluturoi në trajtime dhe ai nuk i dha vijën e prapavijë të Fulham një moment pushim.

Duke ecur përpara, lëvizja e Cavani ishte e zgjuar dhe e paparashikueshme. Ai për pak sa nuk i dha epërsinë United në pjesën e dytë me një goditje të shpejtë dhe goditje me kokë, por vetëm një Areola e fortë e priti jashtë.

Areola nuk mund të bënte asgjë për të mbajtur larg grevës përvëluese të Pogba disa minuta më vonë. Ishte një gjë e bukur e pastër nga mesfushori i United, duke prerë brenda në buzë të kutisë dhe më pas duke dërguar një goditje qesharake të guximshme në rrjetën e Fulham.

Ishte një moment i klasit botëror, fitues i ndeshjes nga Pogba ku – ashtu si kundër West Ham në dhjetor – ai demonstroi aftësinë e tij për të ndryshuar një lojë me një shkëlqim të vetëm.

Fernandes është i klasit botëror, por kundër Fulham Djajtë e Kuq demonstruan se ata kanë më shumë tela në harkun e tyre.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu