Ekipet e Premierligës së sapo promovuar të cilët kanë filluar një fillim të dobët të sezonit – si West Bromwich Albion këtë herë – janë përgjigjur tradicionalisht në dy mënyra.

Metoda e parë është të pranoni me begati fatin tuaj, të mbani menaxherin dhe strukturat që ju kanë promovuar në radhë të parë dhe të përgatiteni në heshtje për fushatën tjetër. Kjo qasje u tipizua nga Norwich City së fundmi, i cili qëndroi pranë Daniel Farke dhe rekrutimin e tyre me kosto të ulët, pavarësisht se ishin shtatë pikë nga siguria kur u hap dritarja e transferimeve dimërore të sezonit të kaluar.

Klubet e tjera të qasjes në të kaluarën përfshijnë parashutimin në një trajner kryesor që specializohet në shuarjen e zjarrit, përpara se të përpiqet të rishikojë skuadrën në shitjet famëkeqe të ndërlikuara të janarit.

Norwich po shpërblehet për besimin e tyre në Farke dhe aktualisht qëndrojnë në krye të tryezës
Norwich po shpërblehen për besimin e tyre në Farke dhe aktualisht ulen në krye të tryezës | James Williamson – AMA / Getty Images

West Brom përshtatet fuqimisht në këtë kategori të fundit, duke hedhur mënjanë Slaven Bilic mënjanë për të pirë verë, Premier League mbijetesa Sam Allardyce me një kontratë 18-mujore përsëri në dhjetor. Atëherë aderimi në qasje u forcua më tej nga aktiviteti i tyre transferues. Disa ditët e fundit të tërbuara panë që Baggies përfundoi katër nënshkrime – pesë nëse llogaritni mbrojtësin Andy Lonergan – para se dritarja e transferimit të mbyllej të hënën në mbrëmje.

Të ardhurit e rinj gjithashtu ishin të nevojshëm. Deri më tani, ka pasur pak ose aspak prova të West Brom që shndërrohet në ekipin tuaj tipik Big Sam. Që kur Allardyce mori drejtimin, skuadra e tij ka pësuar tre gola për ndeshjen e Premier League mesatarisht, duke dërguar 24 në tetë ndeshje. Ky numër do të kishte qenë edhe më dëshpërues, nëse nuk do të ishte formë e mirë e Sam Johnstone.

Kjo ka përfshirë poshtërimet 5-0 nga duart e Manchester City dhe Leeds, ndërsa Arsenal gjithashtu vendosi katër para tyre pa asnjë përgjigje muajin e kaluar. Sidoqoftë, shfaqja e tyre mbrojtëse më shqetësuese nga të gjithë doli kundër Fulham të shtunën.

Në pjesën e parë, Cottagers – të cilët kishin shënuar vetëm 15 gola të Premier League në 19 ndeshjet e tyre të mëparshme – çanë West Brom si një thikë e nxehtë përmes gjalpit. Bobby Decordova-Reid shënoi dhe goditi shtyllën ndërsa Fulham regjistroi tetë gjuajtje në 45 minutat e para. Një ndryshim në katër në pjesën e pasme pasi Dara O’Shea doli ndihmoi për të ndaluar disi rrjedhën, por dominimi i Fulham ishte një tjetër kujtesë e zymtë e asaj se sa e vështirë ka një punë Allardyce në duart e tij.

Pavarësisht pjesës së tyre të parë të dobët, Baggies u mblodhën për të siguruar një pikë, me një nga të sapoardhurit e tyre, Mbaye Diagne, duke bërë një ndikim të rëndësishëm.

29-vjeçari, i cili është i huazuar nga Galatasaray, ka pasur një karrierë të veçantë, por duke vendosur qëllimin e dytë të skuadrës së tij të re ai tashmë ka filluar të shlyejë tarifën e tij të huazimit. Në Diagne, West Brom duket se më në fund ka një sulmues të aftë të shënjestrojë rregullisht. Kjo ka qenë një çështje që nga Jay Rodriguez dhe Dwight Gayle u largua nga klubi, me Charlie Austin që shënoi më të mirën për Baggies sezonin e kaluar me një 11 të dobët dhe Callum Robinson duke arritur vetëm tre gola këtë term.

Mbaye Diagne
Diagne duket një shtesë e zgjuar në skuadrën Baggies | Visionhaus / Getty Images

Diagne nuk është e vetmja nënshkrim inkurajues që West Brom ka bërë në janar. Ata gjithashtu arritën të marrin Okay Yokuslu të huazuar nga Celta Vigo. 26-vjeçari duhet të ndihmojë në sigurimin e ca kafshimeve në mesfushë për Baggies, një zonë në të cilën ata kanë munguar disa herë këtë sezon.

Ndërsa energjia e Conor Gallagher dhe Romaine Sawyers ka qenë e lavdërueshme, shpesh ato janë luajtur shumë lehtë, pa depërtuar në 25 të mirët për ndërhyrje dhe përgjime, pavarësisht se West Brom kalon më shumë kohë pa top se çdo ekip tjetër në Premier League Liga këtë sezon.

Yokuslu regjistroi 97 trajtime dhe përgjime mbresëlënëse të kombinuara gjatë fushatës 2018/2019 në La Liga, edhe pse Celta gëzonte posedimin e gjashtë më të madh në divizion. Ai ka vazhduar të postojë numra inkurajues të rikuperimit të topit që nga ajo kohë dhe ky lloj destruktiviteti aktiv në mes të parkut është pikërisht ajo për të cilën West Brom kanë thirrur. Ai është gjithashtu një pasues i mirë i topit, që i shkon për shtat mirë për të ushqyer talismanin Matheus Pereira nga thellësia.

Ndërkohë, shtimi i Ainsley Maitland-Niles është një tjetër nxitje e madhe për shanset e tyre për të mbijetuar. Ndërsa ai rrëzoi porosinë e pecking në Arsenal këtë sezon, është e lehtë të harrosh se 23-vjeçari fitoi tre ndeshje Angli në fillim të fushatës. Lëvizja ka të ngjarë t’i përshtatet të dy palëve, duke i ofruar Maitland-Niles një shans për të përmbushur dëshirën e tij për të luajtur në një vend të gjerë në mesfushë, ndërsa West Brom po fiton një lojtar të provuar të Premier League me një mentalitet të fortë.

Përmbledhja e kuartetit të ardhjeve të dimrit në West Brom është Robert Snodgrass. Një gati i pranishëm ndonjëherë që nga nënshkrimi, kontributet e tij në terren kanë qenë të papërfillshme deri më tani, por ai e di saktësisht se çfarë skrapi nga rënia. dhe Allardyce-top, përfshin.

Pra, a munden këta djem të rinj me të vërtetë ndihmoni Baggies të përbëjnë nëntë pikat që ata aktualisht janë të ndrojtur nga siguria? Epo, një avantazh është që integrimi i këtyre nënshkrimeve në XI fillestare nuk duhet të jetë shumë problematik.

Sam Allardyce
Allardyce nuk ka rënë kurrë nga Premier League | Pishinë / Getty Images

Metodat e Allardyce janë efektive, por të thjeshta. Udhëzimet taktike, megjithëse bazohen në skautime të konsiderueshme të kundërshtimit, janë koncize dhe thelbësore, duke i lënë lojtarët me pak justifikime për çdo mungesë mirëkuptimi.

Ardhjet e reja gjithashtu duket se adresojnë shumë dobësi nga Baggies dhe megjithëse një qendërmbrojtës i ri nuk do të kishte shkuar keq, shtesa e Yokuslu duhet të ndihmojë për t’i ndaluar ata të shënojnë gola.

Sigurisht që West Brom ende ka shumë për të bërë, por ata mund të jenë të kënaqur në heshtje me biznesin e tyre të janarit. Mund të bëjë të gjitha ndryshimet ndërsa gara e mbijetesës në Premier League ndizet.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu