Një përpjekje e re për të lejuar skuadrat e Premier League të bëjnë pesë zëvendësime për ndeshje këtë sezon ka dështuar, e kupton agjencia e lajmeve PA.

Një numër menaxherësh të fluturimeve të larta, përfshirë Liverpooli Jurgen Klopp dhe Pep Guardiola i Manchester City, kanë thënë që rritja – e cila është miratuar gjerësisht në gara të tjera – është thelbësore për të mbrojtur mirëqenien e lojtarëve mes një programi ndeshjesh të bërë edhe më të mbingarkuar nga pandemia e koronavirusit.

Por kuptohet që nuk arriti të arrijë shumicën e kërkuar me 14 klube në një votim në një takim të aksionarëve të Premier League të Enjten.

Ka pasur dy vota të mëparshme për lejimin e pesë zëvendësuesve këtë sezon, të cilët gjithashtu nuk kanë arritur të fitojnë një shumicë të mjaftueshme, pasi klubet ranë dakord të bënin ndryshimin për përfundimin e sezonit 2019-20 verën e kaluar.

Klubet kanë rënë dakord të rrisin numrin e zëvendësuesve të lejuar në stol nga shtatë në nëntë, gjë që ishte rasti edhe në fund të fushatës 2019-20.

Premier League gjithashtu njoftoi se do të aplikonte në organin ligjbërës të lojës, Bordin Ndërkombëtar të Shoqatës së Futbollit, për të marrë pjesë në një gjyq zëvendësimi të tronditjes.

Protokolli në të cilin Premier League ka shprehur interes lejon që secila skuadër të bëjë deri në dy zëvendësime të përhershme shtesë në rast tronditjeje, me kundërshtarin që lejohet të bëjë të njëjtin numër ndryshimesh shtesë.

Mund të futet në garë që nga muaji tjetër, tha liga. Grupi i punës mjekësor i ligës do të takohet të Premten për të shqyrtuar më tej protokollet.

Shoqata e Futbollit planifikon të prezantojë të njëjtat protokolle tronditjeje në Kupat e FA për burra dhe gra, Superligën e Grave dhe Kampionatin e Grave.

Fuming Klopp

Shefi i Liverpool Klopp muajin e kaluar kritikoi shefin ekzekutiv të Premier League Richard Masters mbi këtë çështje.

“Sipas kuptimit tim, kjo është një mungesë lidershipi,” tha Klopp, i cili nuk bëri një ndryshim në fitoren e së Mërkurës 2-1 ndaj Spurs.

“Ju shkoni në një takim dhe Richard Masters tha se doni tre nën-nënës. Nuk është avantazh, është domosdoshmëri. Në të gjitha vendet e tjera kjo ndodh.

“Richard Masters e shiti atë plotësisht gabim. Leagueshtë e vetmja ligë e madhe ku ke vetëm tre nën-nënës. Trent do të jetë jashtë për në Angli. Se çfarë ka ai nuk e dimë. Nuk do të jetë i vetmi që Gareth (Southgate) ka humbur “.

LEXO MË SHUMË: Benitez shpjegon pse ideja e pesë nën-nënësive të Klopp nuk funksionon

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu