Shefi i Partenopei shprehu zhgënjimin e tij pasi pa ekipin e tij që doli nga Europa League në fazën e 32 fazave

Gennaro Gattuso përplasi taktikat e Granadës pasi Napoli u rrëzua nga Evropa të enjten, duke këmbëngulur që një skuadër italiane “do të masakrohej në të gjitha gazetat” nëse luanin në të njëjtën mënyrë.

Granada rrëzoi Napolin nga Europa League pas një fitore të përgjithshme 3-2, pavarësisht humbjes 2-1 në Stadio Diego Armando Maradona në ndeshjen e dytë të ndeshjes së tyre të 32-të të Enjten mbrëma.

Gattuso shprehu zhgënjimin e tij për qasjen negative të ekipit spanjoll ndaj lojës pas fishkëllimës së fundit, duke i akuzuar ata për humbje kohe dhe dështimi për të treguar “respekt” në skenën kontinentale.

Çfarë u tha?

“Ne pësuam një gol absurd sot, ishte tre kundër një në kutinë. Nuk mbaj mend ndonjë mundësi tjetër për Granadën. Ne duhet të jemi krenarë për atë që treguam, “tha Gattuso për Sky Sport Italia.

“Ata që na përfaqësojnë duhet ta bëjnë veten të respektuar pak më shumë – nëse një skuadër italiane do të luante si Granada sonte, ata do të thereshin në të gjitha gazetat. Duhet të ketë respekt, sot ata humbën shumë kohë, tre minuta në çdo mundësi.

“Unë jam i zemëruar jo sepse kemi humbur, por sepse ka pasur shumë pak lojë.”

Si e mori Granada më të mirë të Napolit?

Granada mori një fitore të befasishme 2-0 në ndeshjen e parë të barazimit në Los Carmenes më 18 shkurt, e cila u dha atyre një epërsi të fortë për t’u mbrojtur në Napoli.

Napoli u dha mbështetësve shpresë për një rikthim kur Piotr Zielinski shënoi një gol të shkëlqyeshëm individual në minutën e tretë të ndeshjes kthyese, me mesfushorin polak që gjuajti ulët në këndin e poshtëm nga jashtë kutisë pas një vrapimi komandues.

Sidoqoftë, Granada rrëmbeu një gol të rëndësishëm jashtë vendit 22 minuta më vonë përmes Angel Montoro, i cili gjeti cepin e largët të rrjetës me një goditje të shkëlqyer me kokë.

Fabian Ruiz i vendosi nikoqirët përpara vetëm pak përpara orës me një përfundim të pastër, por Napoli në fund të fundit nuk arriti të shënonte dy golat e tjerë të nevojshëm për të kaluar në fazën e 16-të.

Presioni rritet mbi Gattuso

Pozicioni i Gattuso si trajner i Napolit ka qenë nën vëzhgim serioz gjatë muajve të fundit, me këtë pengesë të fundit ka të ngjarë të çojë në një rritje të thirrjeve që klubi të bëjë një ndryshim në gropë mes lidhjeve me Maurizio Sarri dhe Rafael Benitez – të dy kanë menaxhuar në Armando Maradona në të kaluarën.

Partenopei tani është i destinuar të përfundojë sezonin pa një trofe dhe ata gjithashtu janë në rrezik real të humbasin në një të katërt të lartë të Serie A, por Gattuso nuk po i shmanget sfidës në fjalë.

“Tani për tani duhet të rimarrim lojtarët dhe entuziazmin,” shtoi ai. “Lojtarët duhet të jenë të qetë, jam unë që njerëzit duhet të shqetësojnë këtu.

“Unë jam ai që jam më përgjegjësi. Tani, ne duhet të futemi në punë, do të jetë e rëndësishme për ne. Fanella e Napolit është një peshë e rëndë, por ne duhet të jemi të qetë dhe t’i japim pak më shumë”.

Leximi më tejSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu